Küttel sa stal majstrom sveta v skokoch na lyžiach

Víťazný skok Andreasa Küttla.
Víťazný skok Andreasa Küttla. (Autor: ČTK)
SITA|27. feb 2009 o 18:48

Víťazom súťaže skokanov na lyžiach na mostíku HS-134 na 49. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v Liberci sa stal najlepší muž 1. kola Andreas Küttel.

LIBEREC. Víťazom súťaže skokanov na lyžiach na mostíku HS-134 na 49. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v Liberci sa nakoniec stal najlepší muž 1. kola Andreas Küttel zo Švajčiarska. Druhé kolo totiž medzinárodná jury zrušila. Najskôr ho odskákalo 22 skokanov z tridsiatich finalistov. Skoky však boli čím ďalej kratšie, pretože hustnúce sneženie spomaľovalo nájazdovú stopu. Jury preto preteky prerušila, dosiahnuté výsledky anulovala a skákalo sa celé finálové kolo odznovu.

Na druhý pokus sa podarilo svoj skok absolvovať šestnástim skokanom a rozhodcovia opäť preteky prerušili, pretože sneženie sa menilo na hustý dážď, potom opäť snežilo, výrazne sa znižovala viditeľnosť a tým aj bezpečnosť skokanov. Nakoniec sa jury rozhodla finálové kolo úplne zrušiť a nechať v platnosti výsledky prvého kola ako konečné. Skúsený čoskoro 30-ročný (nar. 25. apríla 1979) Küttel predviedol vyše 11 000 divákom najdlhší skok dňa 133,5 m, rozhodcovia to ocenili 141,3 b.

Prvá seniorská medaila pre Švajčiara

Víťaz piatich pretekov Svetového pohára si prvýkrát v seniorskom veku vychutnal pohľad z pódia pre medailistov na vrcholnom podujatí (ZOH, MS). Jedinou jeho medailou zo svetových šampionátov bol doteraz bronz z MSJ 1996 v talianskom Asiagu. Druhý skončil Nemec Martin Schmitt, ktorý dostal za o pol metra kratší pokus o 0,4 b menej, bronz si vybojoval Nór Anders Jacobsen, ktorý skočil 132,5 m a to pre neho znamenalo zisk 139,5 b. Favorizovaní Rakúšania tak ostali na mostíku HS-134 bez medaily.

Slovenský reprezentant v skokoch na lyžiach Tomáš Zmoray neuspel v piatkovej opakovanej kvalifikácii. V jedinom kvalifikačnom skoku dosiahol výkon 107 metrov, rozhodcovia ho ocenili známkou 82,9 bodu, čo stačilo iba na 42. miesto. Do hlavnej súťaže postupovalo iba 40 najlepších. "Je to smola. Začiatok kvalifikácie bol často prerušovaný, pretože sa menil vietor na odraze. Viacerí pretekári sa museli vrátiť už z lavičky. Možno aj to prispelo k určitej strate koncentrácie. Tomáš pokazil skok, neskoro sa odrazil. Chýbal meter - dva. Veľmi ho to mrzelo. Je však iba na začiatku kariéry. Musí sa ešte naučiť predať sa v správnom okamihu," skomentoval Zmorayov výkon jeho tréner Milan Filipko. Posledný postupujúci Kazach Radik Žaparov skočil o meter ďalej ako Zmoray a dostal o 3,3 bodu viac ako slovenský reprezentant.

Devätnásťročný Banskobystričan vo štvrtok večer v začatej kvalifikácii skočil o 5 metrov ďalej ako v piatok. Keby sa kvalifikácia vo štvrtok dokončila, bol by skončil najhoršie tridsiaty piaty a skákal by aj v hlavnej súťaži. Počasie však bolo proti, silnejúci vietor "vyhnal" skokanov z mostíka, keď do konca kvalifikácie zostávalo posledných desať skokanov.

Výsledky - hlavná súťaž - konečné poradie

1. Andreas Küttel (Švajč.) 141,3 (133,5 m), 2. Martin Schmitt (Nem.) 140,9 (133 m), 3. Anders Jacobsen (Nór.) 139,5 (132,5 m), 4. Gregor Schlierenzauer (Rak.) 138,6 (132 m), 5. Anders Bardal (Nór.) 135,8 (131 m), 6. Wolfgang Loitzl (Rak.) 132,3 (128,5 m), 7. Dmitrij Vasiliev (Rus.) 132,1 (129,5 m), 8. Simon Ammann (Švajč.) 131,7 (129 m) , 9. Roman Koudelka (ČR) 131,4 (128 m), 10. 130,4 (128 m), ... Tomáš Zmoray (SR) nepostúpil z kvalifikácie do hlavnej súťaže