Nósky bežec na lyžiach Northug získal v maratóne tretie zlato

Petter Northug
Petter Northug (Autor: ap)
TASR|1. mar 2009 o 15:05

Novým svetovým šampiónom v behu na lyžiach na 50 km voľnou technikou sa v nedeľu v českom Liberci stal Nór Petter Northug, ktorý získal na majstrovstvách sveta už tretie zlato. Po striebro si došpurtoval Rus Maxim Vylegžanin, bronz získal Nemec Tobias Ang

LIBEREC. Víťazom záverečnej „kráľovskej“ disciplíny na 49. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v Liberci, ktorou bol beh mužov na 50 km voľnou technikou s hromadným štartom, sa stal Petter Northug z Nórska.

V Liberci získal už svoje tretie zlato, spolu s najcennejším kovom zo štafety v Sappore 2007 má už vo svojej zbierke štyri tituly majstra sveta. V hektickom finiši zdolal o 0,7 s Rusa Maxima Vylegžanina, tretí skončil Nemec Tobias Angerer. Z tria Slovákov bol podľa očakávania najlepší Martin Bajčičák, ktorý obsadil 21. miesto. Michal Malák dobehol na 46. pozícii, Ivan Bátory preteky nedokončil.

Najlepší z našich Bajčičák skončil 21.

Od začiatku boli preteky doslova taktickými manévrami. V drobnom mrholení pri teplote okolo +6° C bola napriek enormnej snahe organizátorov trať kašovitá a tým extrémne náročná. Nikomu z 68-členného štartového poľa sa nechcelo ísť dopredu a tak tempo bolo dlho iba vlažné, peletón pretekárov sa netrhal. Postupne z neho odpadávali iba vyslovene outsideri z lyžiarsky exotických krajín. K prvému vážnejšiemu roztiahnutiu štartového poľa došlo okolo trinásteho kilometra, kde začal zaostávať aj Slovák Michal Malák.

Na osemnástom kilometri mala skupina, v ktorej 28-ročný člen ŠKP Štrbské Pleso išiel, už vyše minútový odstup za najlepšími. Skúsenejší Martin Bajčičák a Ivan Bátory si bezpečne strážili svoje pozície vo vedúcej stále veľkej skupine. Po dvadsiatich kilometroch mala stále ešte 43 členov. Krátko nato sa o únik pokúsil Talian Cristian Zorzi. Skupina ho nechala „odísť“, ale nedovolila mu vypracovať si viac ako 13-sekundový náskok. Jeho líderstvo vydržalo necelých sedem kilometrov, potom ho skupina pohltila späť. Postaral sa však o zrýchlenie tempa, čelo peletónu sa výrazne natiahlo. Tesne pred tridsiatym kilometrom začal zaostávať aj 33-ročný Ivan Bátory.

Keď lyžiari po 32,75 km vbehli do depa na výmenu lyží, pokúsil sa o trhák Francúz Jean Marc Gaillard, ani on však nebol úspešný. Skupina sa stále zmenšovala a po 35. km bola už iba 27-členná. Čelo sa neustále menilo. Na konci štvrtej desiatky kilometrov to začalo naozaj vrieť. Pokusy o úniky sa striedali, chvíľami sa v skupine šprintovalo, vzápätí sa pretekári iba viezli a ponúkali jeden druhého, kto bude určovať tempo.

Záver bol hektický. Asi kilometer pred cieľom nastúpil Nemec Tobias Angerer, jeho nástup roztiahol skupinu, vzápätí sa pokúsil o únik Nór Petter Northug. V tej chvíli mu to ešte nevyšlo, ale na štadióne nenechal nikoho na pochybách, kto je majstrom hromadných dobehov do cieľa. Totálne vyčerpaný preťal cieľovú pásku o sedem desatín sekundy skôr ako Rus Maxim Vylegžanin, Nemec Tobias Angerer skončil tretí.

Martin Bajčičák dobehol v hlavnej skupine na 21. mieste. Za víťazom zaostal o 24,7 s. V závere dostával kŕče do nôh a tak mu sen o medaile z majstrovstiev sveta opäť ušiel. Michal Malák zaostal za najlepšími takmer o 11 minút a ani on nenaplnil svoje ambície byť v elitnej tridsiatke. Ivan Bátory 7,5 km pred cieľom preteky vzdal.

Výsledky:

1. Petter Northug (Nór.) 1:59:38,1 h, 2. Maxim Vylegžanin (Rus.) +0,7 s, 3. Tobias Angerer (Nem.) +2,0, 4. Giorgio di Centa (Tal.,) +4,0, 5. Sergej Dolidovič (Bielorus.) +5,6, 6. Rene Sommerfeldt (Nem.) +7,5, 7. Martin Koukal (ČR) +8,1, 8. Teemu Kattilakoski (Fín.) +8,4, 9. Vincent Vittoz (Fr.) +9,1, 10. Aivar Rehemaa (Est.) +9,2, ... 21. Martin Bajčičák +24,7, 46. Michal Malák +10:53,3 min, ... Ivan Bátory (všetci SR) - nedokončil