Slovenskí triatlonisti dosiahli v Malajzii na pretekoch Ironman výrazný úspech

Na ostrove Langkawi v Malajzii odštartoval Svetový pohár v kráľovskej disciplíne triatlonu, ktorú poznáme pod názvom Ironman. Slovák Karol Džalaj sa v silnej konkurencii nestratil a skončil v konečnom poradí na výbornom 12. mieste.

BRATISLAVA. Na ostrove Langkawi v Malajzii odštartoval v posledný februárový deň Svetový pohár v kráľovskej disciplíne triatlonu, ktorú poznáme pod názvom Ironman.

Preteky (3,8 km plávanie, 180 km jazdy na bicykli a 42 195 m dlhý maratón) sprevádzali náročné klimatické podmienky, ktoré podčiarkovali vyše 37-stupňové horúčavy a miestami až stopercentná vlhkosť vzduchu.

Lotto Ironman Langkawi Malaysia Triathlon, ako znie celý názov podujatia, prial aj slovenskému reprezentantovi Karolovi Džalajovi. Žilinčan skončil na výbornom 12. mieste výsledným časom 9:05:11 h.

Ako sa vyjadril pre triatlonový web www.operateam.sk. mal rešpekt pred klimatickými podmienkami, napokon sa ale s nimi vysporiadal a dosiahol tak výborný výsledok, na ktorý bude ešte dlho spomínať.

Slovenský triatlon začal sezónu úspechom

Z prvenstva sa radoval Austrálčan Luke McKenzie, ktorý trať zvládol za 8:26:48 h. Druhé miesto patrí Bryanovi Rhodesovi z Nového Zélandu a tretí skončil ďalší Austrálčan Brian Fuller.

Pozícia tesne za pódiom sa ušla Japoncovi Hiroyuki Nishiuchimu, výborné meno českému triatlonu urobil Petr Vabroušek, ktorý dobehol piaty (8:50:48 h).

"Som vo vytržení, boli to moje najlepšie preteky," žiaril šťastím víťaz McKenzie, ktorému sa tak podarilo zopakovať triumf spred roka z Japonska.

"Potreboval som byť trpezlivý. Tak počas plávania, ako aj jazdy na bicykli. Prvých 21 km behu bolo takisto náročných a tiež o maximálnom sústredení," dodal.

Austrália brala prvenstvo aj v súťaži žien, kde sa radovala Belinda Gardnerová, ktorá cieľom prešla v čase 9:21:10 h. Tento výsledok stačil v celkovom poradí, kde sa zarátavajú výsledky tak mužov, ako aj žien, konečné 15. miesto.

Pomyselné striebro berie Nemka Nicole Lederová, tesne za ňou dobehla japonská triatlonistka Maki Nishiuchiová.

Triatlon ako skúška ľudských možností

Slovensko nemalo v Malajzii zastúpenie len v podaní Karola Džalaja. Cieľom pretekov prešli aj ďalší jeho krajania. Michal Buček skončil 79. za 10:50:57 h a v kategórii 25-29 ročných zasa na skvelom siedmom mieste. Miroslav Blanárik obsadil časom 11:06:27 h 95. priečku, v kategórii 35-39 ročných mu patrí 15. miesto.

V konečnom poradí 117. Andrea Dermeková, dokončila preteky v kategórii žien od 25 do 29 rokov na výbornej šiestej priečke. Za ňu sa zaradil Jozef Bezák, ktorému patrí 231. a medzi pretekármi v rozmedzí 50-54 ročných 16. pozícia. Cieľom prešiel aj Marek Nemček na celkovo 329. mieste.

Zdroj: ironman.com, Karol Vinš (Triatlon Team Trnava)