Zjazd v Kvitfjelli pre Kanaďana Osborna-Paradisa

SITA|6. mar 2009 o 13:23

Víťazstvo v piatkovom zjazde Svetového pohára alpských lyžiarov v nórskom Kvitfjelli si značne prekvapujúco vybojoval Kanaďan Manuel Osborne-Paradis.

KVITFJELL. Kanadský lyžiar Manuel Osborne Paradise vyhral v piatok zjazd Svetového pohára v Kvitfjelli. Druhé miesto so stratou 31 stotín obsadil Rakúšan Michael Walchhofer, ktorý si upevnil vedenie v boji o malý sezónny glóbus, tretí bol Nór Aksel Lund Svindal (+0,37 s).

V súťaži, ktorú nahradili za neuskutočnenú v Ga-Pa, slávil Osborne-Paradis svoj prvý triumf kariéry. "Dnes som chcel byť bezpodmienečne na stupňoch víťazov. Mám tu veľa priateľov a teraz s nimi oslávim dokonca prvé víťazstvo," cituje APA 25-ročného víťaza. Toho predtým už ale zdobili štyri pódiové umiestnenia, medzi nimi aj v náročných klasických zjazdoch vo Wengene, či vo Val Gardene. Naopak, olympijská zjazdovka v Kvitfjelli je pomerne jednoduchá, má síce technický profil, ale pomerne prehľadný bez dramatických zlomov. Presadiť sa na nej mohli aj menej rýchlostne zdatní pretekári a na bodované priečky takmer nestačil odstup viac ako dve sekundy, na iných tratiach stačia niekedy aj štyri...

Tieto podmienky prekvapujúco nevyužili pretekári bijúci sa o veľký glóbus celkového víťaza SP. Vedúci muž poradia Chorvát Ivica Kostelič nebodoval, Rakúšan Benjamin Raich skončil 29. a ziskom dvoch bodov sa dotiahol na svojho súpera. Akurát Svindal si tretím miestom polepšil, za oboma pretekármi zaostáva o 26 bodov.

Výsledky

Zjazd mužov: 1. Manuel Osborne-Paradis (Kan.) 1:47:09 min, 2. Michael Walchhofer (Rak.) +0,31, 3. Aksel Lund Svindal (Nór.) +0,37, 4. Andrej Jerman (Slovin.) +0,48, 5. Robbie Dixon (Kan.) +0,51, 6. Werner Heel (Tal.) +0,61, 7. John Kucera (Kan.) +0,74, 8. Peter Fill (Tal.) +0,80, 9. Adrien Theaux (Fr.) +0,81, 10. Erik Guay (Kan.) +0,83.

Poradie SP v hodnotení zjazdu (po 7 z 9 pretekov): 1. Michael Walchhofer (Rak.) 390 bodov, 2. Didier Defago (Švajč.) 313 bodov, 3. Klaus Kröll (Rak.) 293, 4. Bode Miller (USA) 275, 5. Manuel Osborne-Paradis (Kan.) 239, 6. Aksel Lund Svindal (Nór.) 238.

Poradie vo Svetovom pohári (po 31 z 37 podujatí): 1. Ivica Kostelič (Chorv.) a Benjamin Raich (Rak.) obaja 837 bodov, 3. Aksel Lund Svindal (Nór.) 811, 4. Jean-Baptiste Grange (Fr.) 777, 5. Didier Cuche (Švajč.) 743, 6. Carlo Janka (Švajč.) 649.