Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 19:30

Štvorhra pre Slovákov, Taliani však vedú 2:1

Lukáš LackoLukáš Lacko (Zdroj: ap)

Cagliari. Slovenskí tenisti prehrávajú po úvodných dvojhrách a štvorhre stretnutia 2. kola 1. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára v Cagliari s Talianskom 1:2.

Fotogalériu nájdete na sport.sme.sk

Michal Mertiňák a Filip Polášek udržali slovenskej tenisovej reprezentácii nádej na celkový úspech v stretnutí s Talianmi vo finálovom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2009.

V sobotňajšej štvorhre zdolali na antuke v Cagliari domáci pár Flavio Cipolla, Potito Starace (tento hráč nastúpil namiesto pôvodne nominovaného Fabia Fogniniho) tesne 7:5, 4:6, 6:0, 2:6, 9:7.

Predtým Dominik Hrbatý podľahol Staracemu 1:6, 2:6, 4:6 (dohrávalo sa z piatka od skóre 1:4 a 0:15 v prvom sete) a Lukáš Lacko prehral s Fogninim, náhradníkom za zraneného lídra domácich Andreasa Seppiho, v päťsetovej "hojdačkovej" dráme 6:1, 3:6, 2:6, 6:1, 1:6.

V nedeľu by v areáli klubu Associazione Sportiva Dilettantistica (ASD) v lokalite Monte Urpinu mali od 10.30 h nastúpiť najprv Seppi a Hrbatý a po nich Starace s Lackom, ale nominácie sa ešte môžu zmeniť. Slovákom sa ešte nikdy v histórii nepodaril obrat z nepriaznivého vývoja 0:2. Pravda, takto prehrávali len v 4 zo svojich doterajších 36 vystúpení v rámci súťaže o "šalátovú misu".

Lacko mal v silnom vetre problémy s podaním

Lacko mal v silnom vetre čoraz väčšie starosti s podaním, čo hralo do karát domácemu tenistovi. Fognini sa napriek problémom s ľavým kolenom postupne dostal do správneho herného rytmu a v treťom sete získal od stavu 1:2 päť hier za sebou. Lacko nezložil zbrane, dostal sa z krízy a vo štvrtom dejstve úplne ovládol centrálny dvorec, keď Fogninimu dovolil uhrať iba jedinú hru. V rozhodujúcom dejstve však ťahal jasne za kratší koniec. Fognini sa po dvoch brejkoch ujal vedenia 4:0 a za stavu 5:1 premenil pri vlastnom servise v poradí druhý mečbal. "Som šťastný, že som pre Taliansko vybojoval druhý bod.

Začiatok zápasu mi nevyšiel podľa predstáv, nevedel som sa trafiť do prvého podania a mal som problémy s vetrom. Postupne som sa však dostal do správneho rytmu. Pred piatym setom som sa zmoblizoval a predviedol som svoj najlepší tenis. S Lackom sa poznáme ešte z juniorských čias a vedel som, že to nebude ľahký zápas, čo sa aj potvrdilo," povedal Fognini.

Prehra s Fogininim bola pre 21-ročného Lacka už treťou päťsetovou v súbojoch o Davisov pohár. Predtým v domácom prostredí slovenský reprezentant nestačil v päťsetových drámach na Gruzínca Irakliho Labadzeho ani Srba Janka Tipsareviča.

V úvodnej dvojhre prehral Dominik Hrbatý s domácou dvojkou Potitom Staracem v troch setoch hladko 6:1, 6:2, 6:4. Zápas sa začal hrať už v piatok so šesťhodinovým meškaním vinou nepriazne počasia, a potom ho pre opätovný dážď odložili na sobotu.

Tridsaťjedenročný Bratislavčan Hrbatý pri svojom štarte v 25. zápase za Slovensko (vyrovnal tým rekord Karola Kučeru) stratil prvé dva gemy dohrávky, čo znamenalo prehru 1:6 v prvom sete. V piatok pritom v tretej i piatej hre mal po dva brejkbaly, ale tieto príležitosti nevyužil. Do druhej časti síce vstúpil lepšie, lenže od stavu 1:0 si 27-ročný Starace pripísal 4 gemy v rade. Hrbatému (174. v rebríčku ATP, bol aj 12.) svitla nádej po rebrejku na 2:4, vzápätí si však znova neudržal servis a aktívnejší Talian (75. v renkingu, bol už aj 27.), už bez zaváhania využil náskok 5:2.

Hrbatý lepší len na začiatku tretieho setu

Hrbatý vstúpil sľubne do tretieho dejstva. Viedol 2:0, lenže pri druhom brejkbale Staraceho v treťom geme ho pri bekhende vyviedol z rytmu nečakaný odskok loptičky - 1:2. Ďalší brejk prišiel až v deviatej hre: slovenský tenista zlyhal pri podávaní proti slnku (4:5) a bol to napokon rozhodujúci okamih v jeho neprospech.

Starace, finalista predvlaňajších antukových podujatí ATP vo Valencii a Kitzbüheli, si udržal vo dvojhre v DP čistý štít a získal v nej svoje jubilejné 10. víťazstvo. Celkovo aj so štvorhrou má v tejto prestížnej súťaži skóre 12:2. V štatistike zo vzájomných súbojov s Hrbatým sa ujal vedenia 2:1. Víťaz 6 turnajov na hlavnom profesionálnom okruhu Hrbatý si musí počkať nielen na okrúhly 20. singlový úspech v tejto sezóne, ale aj 27. vo dvojhre v Davis Cupe, čím by sa dotiahol na Karola Kučeru.

Vo štvorhre Cipollo so Staracem proti Mertiňákovi s Poláškom

V štvorhre daviscupového súboja 2. kola I. skupiny euroafrickej zóny Taliansko - Slovensko v Cagliari došlo v zložení domáceho tímu k jednej zmene. Popri Flaviovi Cipollovi nastúpi na antukový dvorec v areáli Associazione Sportiva Dilettantistica (ASD) Potito Starace namiesto pred žrebom ohláseného Fabia Fogniniho. Na slovenskej strane sa predstaví pôvodne nominovaná dvojica deblových špecialistov Michal Mertiňák - Filip Polášek.

Víťaz súboja Taliansko - Slovensko bude 18. - 20. septembra bojovať o účasť v 16-člennej svetovej skupine ročníka 2010. Zdolaný bude v rovnakom termíne čeliť niekomu z tria Bielorusko, JAR, Macedónsko v zápase o zachovanie príslušnosti k I. skupine regionálnej zóny. Slovensko by hralo buď v Bielorusku, alebo malo výhodu domáceho prostredia v dueloch s JAR či Macedónskom.

TALIANSKO - SLOVENSKO 2:1 po štvorhre

Potito Starace - Dominik Hrbatý 6:1, 6:2, 6:4 (dohrávka z piatka od stavu 4:1 a 15:0 v prvom sete pre Staraceho pri Hrbatého podaní)

Fabio Fognini - Lukáš Lacko 1:6, 6:3, 6:2, 1:6 6:1

Štvorhra:

Flavio Cipolla, Potito Starace - Michal Mertiňák, Filip Polášek 5:7, 6:4, 0:6, 6:2, 7:9