V Lahti triumf Legkova, našim lyžiarom sa nedarilo

Alexander Legkov
Alexander Legkov (Autor: tasr/ap)
SITA|8. mar 2009 o 14:09

Víťazom pretekov mužov v behu na 15 km voľnou technikou s intervalovým štartom v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach vo fínskom Lahti sa stal Rus Alexander Legkov.

LAHTI.

Od medzičasu po prvom okruhu na piatom kilometri sa usadil na čele celkového poradia a už nikoho pred seba nepustil. Dvadsaťpäťročný člen striebornej štafety na 4x10 km z majstrovstiev sveta 2007 v japonskom Sappore dosiahol svoje druhé prvenstvo v pretekoch o krištáľový glóbus v kariére, obe sú z aktuálnej sezóny.

Druhý skončil skúsený už 34-ročný Talian Pietro Piller-Cottrer, ktorý bol o 7,5 s pomalší. Vďaka zisku 80 bodov si v najbližších pretekoch bude mať právo obliecť červený dres najlepšieho v hodnotení tzv. dlhých behov. Bronz si tak trochu prekvapujúco vybojoval olympijský víťaz zo Salt Lake City 2002 Christian Hoffmann z Rakúska, ktorý sa v tejto sezóne len druhýkrát dostal do bodovanej tridsiatky pretekárov.

Majiteľ žltého štartového čísla pre najlepšieho v celkovom hodnotení bojov o SP Švajčiar Dario Cologna skončil dvanásty, stačilo mu to však na udržanie si svojej pozície. Jeho najvážnejší prenasledovateľ Nór Petter Northug obsadil siedme miesto a len mierne znížil jeho náskok na čele celkovej klasifikácie.

Slovákom preteky nevyšli podľa predstáv. Najlepší z trojice v 92-člennom štartovom poli bol Martin Bajčičák, ktorý skončil tridsiaty deviaty. Po tradične pomalšom začiatku sa posúval na medzičasoch vyššie a po dvoch tretinách trate bol dvadsiaty štvrtý. Potom však začal zaostávať a na ostávajúcich piatich kilometroch sa prepadol o pätnásť miest. Ani on tak nezískal body do celkovej klasifikácie Svetového pohára.

"Trať bola mimoriadne náročná a mne to dnes v kopcoch akosi nešlo. Nedokázal som pracovať nohami v dostatočnej frekvencii. Na šiestom kilometri sme sa stretli s Talianom Giorgiom di Centom, ktorý štartoval za mnou a bol o celý okruh späť. Zariskoval som a zavesil som sa za neho. Veľmi rýchlo som sa vďaka tomu posunul na dvadsiate štvrté miesto, ale stálo ma to veľa síl. Doslova som sa odpálil. Záver bol potom pre mňa veľmi náročný a vyčerpávajúci. Začal som zaostávať a nakoniec som vypadol z bodovanej tridsiatky,“ skomentoval preteky 32-ročný Martin Bajčičák.

Ivana Bátoryho klasifikovali na 67. pozícii, Michal Malák figuroval vo výsledkovej listine ešte o desať priečok nižšie na 77. mieste.

Výsledky:

Muži - 15 km voľnou technikou: 1. Alexander Legkov (Rus.) 33:05,9 min, 2. Pietro Piller-Cottrer (Tal.) +7,5 s, 3. Christian Hoffmann (Rak.) +20,7, 4. Sergej Dolidovič (Bielorus.) +21,7, 5. Giorgio di Centa (Tal.) +24,3, 6. Maxim Vylegžanin (Rus.) +26,1, 7. Petter Northug (Nór.) +30,2, 8. Roland Clara (Tal.) +32,5, 9. Lukáš Bauer (ČR) +37,5, 10. 10. Piotr Sedov (Rus.) +37,9, ... 39. Martin Bajčičák +1:34,6, 67. Ivan Bátory +2:35,1, 77. Michal Malák (všetci SR) +3:20,9.

Celkové poradie vo SP po 25 pretekoch (z 32 naplánovaných): 1. Dario Cologna (Švajč.) 961 bodov, 2. Petter Northug (Nór.) 872, 3. Axel Teichmann (Nem.) 663, 4. Ola Vigen Hattestad (Nór.) 660, 5. Pietro Piller Cottrer (Tal.) 648, 6. Giorgio di Centa (Tal.) 566, 7. Sami Jauhojärvi (Fín.) 527, 8. Jean Marc Gaillard (Fr.) 501, 9. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) 472, 10. Lukáš Bauer (ČR) 465,... 133. Ivan Bátory 12, 147. Martin Bajčičák (obaja SR) 6.

Poradie v hodnotení tzv. dlhých behov po štrnástich pretekoch (z 18 naplánovaných): 1. Pietro Piller Cottrer (Tal.) 469 bodov, 2. Dario Cologna (Švajč.) 416, 3. Axel Teichmann (Nem.) 395, 4. Lukáš Bauer (ČR) 369, 5. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) 344, 6. Johan Olsson (Švéd.) 340, 7. Petter Northug (Nór.) 336, 8. Alexander Legkov (Rus.) 321, 9. Jean Marc Gaillard (Fr.) 296, 10. Sami Jauhojärvi (Fín.) 290,... 81. Ivan Bátory 11, 90. Martin Bajčičák (obaja SR) 6.