Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

V maratóne prvenstvá Jauhojärviho a Majdičovej

V sobotných pretekoch žien na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach v nórskom Trondheime sa stala Slovinka Petra Majdičová. V pretekoch mužov, ktorí mali trať o 20 km dlhšiu, dominoval Fín Sami Jauhojärvi

Sami JauhojärviSami Jauhojärvi (Zdroj: ap)

TRONDHEIM. . Slovensko v pretekoch žien nemalo zastúpenie, v kategórii mužov Martin Bajčičák po 20 km vzdal.

Najskôr nastúpili na štart ženy. Novinkou pretekov boli tri prémie na 10., 17. a 25. kilometri, na ktorých lyžiarky mohli získať body do celkovej klasifikácie Svetového pohára. Prvá si zapísala 15, druhá 10 a tretia 5 bodov. Paradoxne tak najviac bodov na svoje konto získala Poľka Justyna Kowalczyková, ktorá síce dobehla do cieľa druhá, ale predtým zvíťazila na všetkých troch prémiách a tak si k 80 bodom do celkovej klasifikácie pripísala ďalších 45 za čiastkové úspechy. Majdičová bodovala na prémiách iba raz - na prvej skončila tretia.

Zverenka slovenského trénera Ivana Hudáča 29-ročná Slovinka Petra Majdičová potvrdila, že v klasickej technike momentálne nemá na svete konkurenciu. Po štvrtkovom triumfe v šprinte, kde zdolala Slovenku Alenu Procházkovú, si pripísala v rozpätí troch dní už druhé prvenstvo, má ich na svojom konte už 15 (14 vo SP + 1 v Tour de Ski). Iba druhýkrát v kariére však zvíťazila v tzv. dlhých behoch. Približne dva kilometre pred cieľom nasadila k trháku a žiadna z jej súperiek v deväťčlennej skupine, ktorá išla v tom čase na čele, na to nebola schopná zareagovať. Do cieľa prišla s náskokom 11,7 s pred výborne finišujúcou Poľkou Justynou Kowalczykovou, bronz si v špurte trojčlennej skupiny vybojovala Japonka Masako Išidová, pre ktorú to bolo vôbec prvé pódiové umiestnenie v pretekoch SP v kariére.

Majdičová si bezpečne udržala žltý dres líderky celkovej klasifikácie bojov o veľký krištáľový glóbus a výrazne sa približuje k zisku hlavnej trofeje. Kowalczyková zase zvýšila svoj náskok v hodnotení disciplíny a má už na dosah malú krištáľovú guľu.

Víťazom pretekov mužov na 50 km klasickou technikou s hromadným štartom sa stal Fín Sami Jauhojärvi. O svojom prvenstve rozhodol nástupom päť kilometrov pred cieľom, keď sa odpútal od vedúcej 5-člennej skupinky a veľmi rýchlo si vypracoval vyše desaťsekundový náskok, ktorý si už potom strážil až do cieľa. Dvadsaťsedemročný dvojnásobný bronzový medailista z pretekov štafiet a v tímšprinte z nedávnych majstrovstiev sveta lyžiarov-klasikov v Liberci zvíťazil v pretekoch o krištáľový glóbus vôbec prvýkrát v kariére. Jeho doterajším maximom boli jedno druhé a štyri tretie miesta. Druhý dobehol do cieľa Nemec Tobias Angerer, ktorý zaostal o 21,8 s, bronz si odviezol Kanaďan Alex Harvey. Jeho výkon bol azda najväčším prekvapením, doteraz tento 20-ročný juniorský vicemajster sveta z minulého roka ani raz neskončil v pretekoch SP v desiatke najlepších. Majster sveta v behu na 50 km z Liberca (tam sa však bežalo voľnou technikou) Petter Northug skončil piaty, ale na piatich prémiách (na 11., 19., 27., 35. a 44. km) nazbieral až 45 bodov. Vďaka tomu sa dostal na čelo celkovej klasifikácie, keď zo žltého dresu „vyzliekol“ Švajčiara Daria Colognu, ktorý dobehol až na 15. pozícii a nezískal ani jeden bonifikačný bod.

Na štart pretekov nastúpil jediný slovenský reprezentant Martin Bajčičák. Po necelých 20 km však zišiel z trate a preteky vzdal.

"Nemal som šťastný deň. Už asi na treťom kilometri som spadol. Kým som sa pozbieral, balík pretekárov mi ušiel a ja som sa ocitol na jeho konci. Po prvom osemkilometrovom okruhu som si v depe vymenil lyže, ale tie nové mi veľmi nešli. Začal som zaostávať za najlepšími. Ani fyzicky som sa necítil najlepšie, nemalo zmysel pokračovať. Preto som sa rozhodol preteky radšej ukončiť a ušetriť si sily na budúcotýždňové finále Svetového pohára v Štokholme a Falune,“ uviedol pre agentúru SITA skúsený 32-ročný Martin Bajčičák.

Výsledky:

50 km klasickou technikou s hromadným štartom mužov:

1. Sami Jauhojärvi (Fín.) 2:02:39,0 h, 2. Tobias Angerer (Nem.) +21,8 s, 3. Alex Harvey (Kan.) +33,2, 4. Maxim Vylegžanin (Rus.) +34,7, 5. Petter Northug (Nór.) +50,3, 6. Andrus Veerpalu (Est.) +51,7, 7. Devon Kershaw (Kan.) +1:52,8 min, 8. Daniel Rickardssson (Švéd.) +1:54,8, 9. Jens Filbrich (Nem.) +1:58,4, 10. Lukáš Bauer (ČR) +2:28,1

30 km klasickou technikou s hromadným štartom žien:

1. Petra Majdičová (Slovin.) 1:25:22,2 h, 2. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +11,7, 3. Masako Išidová (Jap.) +12,0, 4. Kristin Störmer Steirová (Nór.) +12,3, 5. Evi Sachenbacherová-Stehleová (Nem.) +21,9, 6. Marianna Longová (Tal.) +29,9, 7. Therese Johaugová (Nór.) +33,9, 8. Riitta-Liisa Roponenová (Fín.) +36,5, 9. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) +49,9, 10. Valentina Ševčenková (Ukr.) +55,7

Celkové poradie vo SP po 27 pretekoch (z 32 naplánovaných):

MUŽI

1. Petter Northug (Nór.) 1042 bodov, 2. Dario Cologna (Švajč.) 1022, 3. Ola Vigen Hattestad (Nór.) 760, 4. Axel Teichmann (Nem.) 674, 5. Pietro Piller Cottrer (Tal.) 668, 6. Sami Jauhojärvi (Fín.) 647, 7. Giorgio di Centa (Tal.) 566, 8. Lukáš Bauer (ČR) 501, 9. Jean Marc Gaillard (Fr.) 501, 10. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) 472, ... 138. Ivan Bátory 12, 155. Martin Bajčičák (obaja SR) 6.

ŽENY

1. Petra Majdičová (Slovin.) 1567 bodov, 2. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 1476, 3. Aino Kaisa

Saarinenová (Fín.) 1365, 4. Virpi Kuitunenová (Fín.) 1124, 5. Arianna Follisová (Tal.) 1000, 6. Marianna Longová (Tal.) 891, 7. Pirjo Muranenová (Fín.) 803, 8. Marit Björgenová (Nór.) 647, 9. Kristin Störmer Steirová (Nór.) 609, 10. Therese Johaugová (Nór.) 560, ... 16. Alena Procházková (SR) 395.

Poradie v hodnotení tzv. dlhých behov po pätnástich pretekoch (z 18 naplánovaných):