Pondelok, 19. október, 2020 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky

Najlepšími v štafetách Rakúšania a Nemky

V hodnotení štafiet v rámci Svetového pohára v biatlone 2008/2009 si prvenstvá vybojovali družstvá Rakúšanov a Nemiek.

VANCOUVER. Slovenskí muži skončili v konečnom hodnotení na 12. mieste, ženy obsadili 15. priečku.

Konečné poradie bolo ovplyvnené dopingovým škandálom, ktorý sa prevalil uprostred sezóny krátko pred začiatkom majstrovstiev sveta. Vtedy Medzinárodná biatlonová únia (IBU) zverejnila, že ešte v pretekoch úvodného kola nového ročníka SP neprešli dopingovou kontrolou traja ruskí reprezentanti - jeden muž a dve ženy. IBU dodatočne diskvalifikovala všetky štafety, v ktorých dopingoví hriešnici účinkovali. Rusi tak prišli v kategórii mužov o 5. miesto z pretekov v III. kole v Hochfilzene, 2. miesto vo IV. kole v Oberhofe a 7. miesto v V. kole v Ruhpoldingu. To boli štafety, v ktorých štartoval Dmitrij Jarošenko. Rusky nastúpili aspoň s jednou z dvojice Albina Achatovová a Jekaterina Jurievová až štyrikrát, z toho trikrát zvíťazili a raz skončili druhé. Sklamanie si vynahradili ziskom titulu majsteriek sveta na februárovom šampionáte v juhokórejskom Pjongčangu, kde už štartovali bez suspendovaných pretekárok.

Slovenskí muži si v aktuálnej sezóne vylepšili svoje historické výsledkové maximum. V pretekoch IV. kola SP v nemeckom Oberhofe dobehli na 8. pozícii. Už to bolo zlepšenie ich najlepšieho výsledku, ktorý dosiahli aj na majstrovstvách sveta pred rokom vo švédskom Östersunde. Keď potom dodatočne diskvalifikovali Rusov, posunuli sa ešte o schodík vyššie na 7. miesto. Okrem toho sa ešte dvakrát dostali do desiatky najlepších (v Ruhpoldingu 9. miesto a v Hochfilzene 10. miesto), v hlavných pretekoch sezóny na MS však obsadili až 12. priečku. Aj celkovo bolo z toho 12. miesto, čo je v porovnaní s vlaňajškom pokles o jednu priečku, a to je určite sklamaním.

Slovenské ženské družstvo sa pred sezónou prakticky rozpadlo. Janka Gereková a Petra Slezáková z neho vypadli pre zdravotné problémy, Eliška Švikruhová ukončila svoju pretekársku činnosť. Ostala Martina Halinárová, Ľubomíra Kalinová a juniorky. Výsledok z prvých štafetových pretekov sezóny v rakúskom Hochfilzene tomu zodpovedal - 17. miesto v konkurencii 20 družstiev (po diskvalifikácii Rusiek 16. miesto) bol prepadák. Až keď sa po dlhých prieťahoch podarilo vybaviť slovenské občianstvo pre Anasasiu Kuzminovú, mohlo nastúpiť družstvo na preteky s vyššími ambíciami. Na MS dobehli Slovenky na 13. pozícii, v danej chvíli to bolo ich maximum. Pätnáste miesto v konečnom poradí v hodnotení štafiet zodpovedá ich možnostiam.

Konečné poradie v hodnotení štafiet (hodnotilo sa päť najlepších výsledkov zo šiestich pretekov):

MUŽI: 1. Rakúsko 276 bodov, 2. Nórsko 254, 3. Nemecko 247, 4. Francúzsko 226, 5. Švédsko 220, 6. Ukrajina 194, 7. Taliansko 173, 8. Bielorusko 166, 9. Česko 163, 10. Slovinsko 160, ... 12. Slovensko 155

ŽENY: 1. Nemecko 288 bodov, 2. Francúzsko 242, 3. Ukrajina 232, 4. Čína 217, 5. Švédsko 212, 6. Nórsko 199, 7. Poľsko 196, 8. Bielorusko 193, 9. Rumunsko 160, 10. Česko 150, ... 15. Slovensko 111