Nadal posledným štvrťfinalistom v Indian Wells

Rafael Nadal
Rafael Nadal (Autor: TASR)
SITA|19. mar 2009 o 10:30

Najvyššie nasadený španielsky tenista Rafael Nadal sa stal posledným štvrťinalistom dvojhry na turnaji ATP série Masters v Indian Wells.

Indian Wells. Španielsky tenista Rafael Nadal skompletizoval osmičku štvrťfinalistov dvojhry na tenisovom turnaji ATP World Tour Masters 1000 BNP Paribas Open v kalifornskom Indian Wells (dotácia 4,5 milióna USD, tvrdý povrch Plexipave vonku). V záverečnom súboji stredajšieho programu zdolal najvyššie nasadený Nadal štrnástku "pavúka", Argentínčana Davida Nalbandiana po takmer trojhodinovej bitke 3:6, 7:6 (5), 6:0, pričom v treťom vzájomnom súboji sa ľavák z Malorky tešil z víťazstva vôbec po prvý raz. Doteraz mal Nadal proti Nalbandianovi bilanciu 0:2 na zápasy a 0:4 na sety.

V stretnutí výbornej úrovne bol 27-ročný Nalbandian spočiatku lepším hráčom a v konečnom dôsledku trestuhodne zahodil svoje šance. Prvý set získal po dvoch brejkoch v pomere 6:3 a v druhom dejstve za stavu 5:3 a neskôr 5:4 nevyužil dovedna 5 mečbalov. Jeho súper štyrikrát ušiel Juhoameričanovi z lopaty tak, že zahral víťazný úder. Bojovník Nadal vyrovnal na 5:5 a neskôr v tajbrejku po rýchlom "odpichu" na 4:0 získal set tesne 7:5. To Nalbandiana zlomilo natoľko, že v rozhodujúcom treťom sete už neuhral ani jeden gem a inkasoval nepopulárneho "kanára". Víťazný Španiel využil 5 zo 14 možností na brejk, no oproti súperovi zahral o 8 víťazných úderov menej (19:28). Na druhej strane Nalbandian "vyrobil" 45 nevynútených chýb vrátane 8 dvojchýb a v závere sa herne úplne rozsypal. "Ani neviem, ako som dnes vyhral. Mal som šťastie. Nešiel som do tohto zápasu s veľkým sebavedomím, lebo som s týmto súperom dvakrát prehral a nevedel presne, čo hrať. Nešlo mi to, ale bojoval som a veľa toho zachránil. V ďalších zápasoch musím hrať agresívnejšie," komentoval Nadal.

Súperom šesťnásobného grandslamového šampióna Nadala v boji o postup do semifinále bude ďalší Argentínčan Juan Martin Del Potro. Nadal je víťazom turnaja v Indian Wells z roku 2007.

Vo štvrťfinále mužskej dvojhry v Indian Wells nechýba ani jeden zo štvorice najvyššie nasadených, čo v tomto prípade zároveň znamená prvých štyroch hráčov svetového rebríčka ATP: Španiela Rafaela Nadala, Švajčiara Rogera Federera, Srba Novaka Djokoviča a Brita Andyho Murraya. Ak zohľadníme neúčasť svetovej päťky Rusa Nikolaja Davydenka, v hre o titul zostali aj šiesty a siedmy hráč počítačového poradia Argentínčan Juan Martin Del Potro a Američan Andy Roddick. Osmičku štvrťfinalistov dopĺňajú semifinalista tohtoročného Australian Open Španiel Fernando Verdasco (10.) a do značnej miery prekvapujúco aj Chorvát Ivan Ljubičič (až 74.), jediný nenasadený medzi oktetom najlepších.

Dvojhra - 4. kolo (osemfinále):

Rafael Nadal (1-Šp.) - David Nalbandian (14-Arg.) 3:6, 7:6 (5), 6:0 za 174 minút