Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 11:00

Boston vyhral v Montreale a postúpil ďalej

V troch stredajších stretnutiach prvého kola play off NHL sa predstavili iba dvaja slovenskí zástupcovia, z ktorých z víťazstva svojho tímu 4:1 na ľade Montrealu a jasného postupu ďalej sa tešil Zdeno Chára, kapitán Bostonu.

Boston postúpil do ďalšieho kola.Boston postúpil do ďalšieho kola. (Zdroj: ap)

NEW YORK. Po Vancouvri sa druhým postupujúcim do 2. kola play off zámorskej NHL v noci na štvrtok stali hokejisti Bostonu. Ani v 4. súboji série s Montrealom nedovolili tešiť sa odvekým rivalom z prvého víťazstva. Po hladkom triumfe 4:1 celú sériu vyhrali 4:0 a sú tak prvým účastníkom semifinále Východnej konferencie.

Fotogalériu nájdete na hokej.sme.sk

Chára postupuje, Halák dohral

S Bostonom sa z postupu radoval aj jeho slovenský kapitán Zdeno Chára, naopak v drese Montrealu na striedačke domácich smútil brankár Jaroslav Halák. Tradičný kanadský klub, ktorý v tejto sezóne oslavuje už svoju storočnicu, jubileum neoslávi výraznejším úspechom. Jeden z dvojice slovenských gólmanov v najprestížnejšej lige sveta sa tak môže pridať k reprezentačnému výberu, ktorý pod vedením trénera Jána Filca dolaďuje svoju prípravu na v piatok štartujúce MS vo Švajčiarsku.

Tréner Bostonu Claude Julien po zabezpečení postupu vyzdvihol predovšetkým účinkovanie Cháru. Na urasteného Slováka Canadiens v sérii nasadili "tvrdého chlapíka" Georgesa Laraqua s cieľom dostať kapitána súpera čo najčastejšie na trestnú lavicu. Chára, ktorý si v základnej časti odsedel len solídnych 95 minút, sa však v sérii nenechal vylúčiť ani raz a aj preto bol schopný odohrať viac než 25 minút na jeden zápas. "Keď váš líder ide takýmto príkladom, ostatní hráči nemajú na výber a konajú rovnako," pochvaľoval si Julien.

Chára však argumentoval, že postup nie je ani tak zásluhou disciplíny ako sily a vyrovnanosti kádra. Za Boston sa presadzovali všetky štyri formácie, naopak zraneniami okliešteným Habs zabrali len obrancovia Mike Komisarek a Roman Hamrlík, kým v základnej časti potentná prvá útočná formácia úplne v sérii zlyhala. "Náš tím má rovnomerné rozloženie síl v každej formácii," vyhlásil Chára a dodal:

"Vyrovnané sú aj obranné dvojice, no predovšetkým je to v útoku. Uvedomili sme si, že v každom zápase môže hocikto zažiariť a prispieť k nášmu úspechu. Ak chce nejaký tím niečo dosiahnuť, musí disponovať takýmto kádrom." Na svojom bývalom tíme "sa vybláznil" Michael Ryder, v noci autor dvoch góloch, ktorý si v sérii pripísal na svoje konto 7 bodov (4+3) a spolu s Jevgenijom Malkinom zatiaľ kraľuje rebríčku produktivity.

Blízko k postupu na východe majú aj New York Rangers, ktorí zdolali 2:1 Washington s Milanom Jurčinom a v sérii vedú už 3:1. Henrik Lundqvist v bránke Rangers opäť ukázal svoj kvality, keď kryl 38 striel Ovečkina a spol., sám "ruský cár" sa ho pokúšal prekonať až 11-krát.

Lundqvist oporou Rangers, Ovečkin a spol. si nevedia dať rady

"Neviem, čo k tomu povedať, momentálne je jednoducho skvelý," zračilo sa sklamanie z hlasu ruského útočníka. "Preto mi platia veľké peniaze, aby som pochytal všetko, čo na mňa smeruje," konštatoval sucho švédsky brankár, ale hneď odhalil aj niečo zo svojho súčasného "know-how":

"Keď ste sebavedomý, všetko ide ľahšie. V niektorých chvíľach som len čakal do poslednej chvíle, puk sa mi zjavil pred očami a hravo som ho eliminoval. Niekedy, ak si neveríte, zápasíte s tým, že ho dostatočne nevidíte, otvoríte brankársky postoj a výsledkom je gól." V drese domácich sa znovu "podarilo" vyvolať negatívny údiv Seanovi Averymi. V záverečnej časti oslabil svoj tím dvoma vylúčeniami, v prvom prípade stihol v rámci hrubosti aj zraniť tvár Jurčinu.

"To je Avery a my zhruba vieme, čo sa od neho dá očakávať," povzdychol si obranca Caps Brian Pothier. Ak sa podarí jazdcom dokonať dielo zvládnutého 1. kola proti Washingtonu, dôjde ku ďalšej prestížnej konfrontácii Boston - Rangers.

V západnej konferencii sa Calgary po víťazstve 6:4 podarilo vyrovnať stav série so Chicagom na 2:2. Center Flames Olli Jokinen sa konečne dočkal, po 11 sezónach v NHL skóroval v play off vôbec prvýkrát a hneď dvoma gólmi prerušil svoje strelecké mlčanie od 14. marca.

"Je vždy pekné skórovať, ale hlavná vec v tomto zápase bola, že sme sa dokázali vrátiť na poslednú tretinu z kabín silní a napokon vyhrať," posunul tímový úspech pred individuálny Jokinen. V prostrednej časti sa totiž v Pengrowth Saddledome diali veci. Do polovice tretiny sa troma gólmi dostali domáci po nerozhodnej úvodnej tretine do trháku, ale do konca dvadsaťminútovky už bolo opäť vyrovnané - 4:4.

"V posledných dvoch dueloch sme pustili veľa 'zlých' gólov práve v druhej tretine. Teraz to vyzerá, že boli osudné," hľadal paralelu s predchádzajúcim stretnutím tréner hostí Joel Quenneville. V 54. minúte potom dosiahol Eric Nystrom víťazný gól, jednogólový náskok na konci poistili "plamene" zásahom Jaromea Iginlu do prázdnej bránky.

Výsledky:

VÝCHODNÁ KONFERENCIA

New York Rangers - Washington 2:1 (1:0, 1:0, 0:1) - stav série 3:1

Góly: 14. Mara, 23. Drury - 43. Ovečkin. Brankári: Lundqvist - Varlamov. Diváci: 18.200.

Montreal - Boston 1:4 (1:2, 0:2, 0:0) - stav série 0:4, postúpil Boston

Góly: 1. A. Kosticyn - 18. Ryder, 20. Krejčí, 32. Kessel, 33. Ryder. Brankári: Price - Thomas. Diváci: 21.273.

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

Calgary - Chicago 6:4 (1:1, 3:3, 2:0) - stav série 2:2

Góly: 6. Iginla, 21. O. Jokinen, 29. Aucoin, 30. O. Jokinen, 54. Nystrom, 60. Iginla - 5. Kane, 33. Versteeg, 37. Barker, 40. Pahlsson. Brankári: Kiprusoff - Chabibulin. Diváci: 19.289.