Úspešný vstup Detroitu a Bostonu do semifinále

Útočník Red Wings Jiří Hudler (vpravo) padá na brankára Ducks Jonasa Hillera.
Útočník Red Wings Jiří Hudler (vpravo) padá na brankára Ducks Jonasa Hillera. (Autor: TASR/AP)
SITA|2. máj 2009 o 08:04

Hokejisti Detroit Red Wings úspešne vstúpili do semifinálovej série Západnej konferencie zámorskej NHL proti Anaheim Ducks.

NEW YORK. Hokejisti Detroit Red Wings úspešne vstúpili do 2. kola play-off Západnej konferencie zámorskej NHL a v sérii dvoch posledných víťazov Stanleyho pohára proti Anaheimu sa ujali vedenia 1:0.

Úradujúci šampión zdolal v piatok v domácom prostredí prekvapenie úvodného kola vyraďovacích bojov tesne 3:2. Rozhodujúci gól strelil 49 sekúnd pred treťou sirénou skúsený obranca Nicklas Lidström. Marián Hossa a Tomáš Kopecký sa v drese "červených krídel" nedokázali bodovo presadiť.

Hlavnou hviezdou večera v Joe Louis Arene bol hráč, ktorý na začiatku tohto týždňa oslavoval už 39. narodeniny. Švéd Nicklas Lidström zreje ako víno a je na dobrej ceste obhájiť Norrisovú trofej pre najlepšieho obrancu sezóny. V piatok bol kapitán Detroitu pri všetkých troch góloch svojho tímu. V prvej tretine Lidström asistoval pri vyrovnávajúcom presnom zásahu krajana Franzena a v druhej časti hry už svojim druhým gólom v tohtoročnom play-off získal pre svoj tím náskok.

„Káčeri“ síce tesne pred druhou prestávkou vyrovnali, ale v poslednej minúte zápasu švédsky veterán zase preukázal svoj potenciál a na dvakrát poslal za Hillera víťazný puk. „Vyrazil som strelu betónom, ale zrazu sa k puku opäť dostal nekrytý Lidström. Trpezlivo si počkal a vystrelil v momente, keď som sa pohol,“ opísal rozhodujúci gól stretnutia švajčiarsky gólman Anaheimu.

Lidströma za jeho výkon chválili všetci spoluhráči. „Stále ma prekvapuje tým, čo všetko predvádza v takýchto zápasoch a ako chladnokrvne si počína v posledných minútach. Myslím si, že jeho skúsenosti hovoria za všetko. Až mi z toho naskakuje husia koža,“ vyjadril sa ďalší zo švédskej "légie" v Detroite Jonathan Ericsson.

Vo Východnej konferencii sa najväčší favorit presadil v prvom zápase oveľa presvedčivejšie. Boston otvoril semifinálovú sériu s Carolinou triumfom 4:1. Dva presné zásahy zaznamenal Marc Savard a po jednom pridali David Krejčí a Michael Ryder. Slovenský obranca "medveďov" Zdeno Chára bol jediným vylúčeným hráčom svojho tímu, keď si dvakrát posedel na trestnej lavici. "Bruins" zatiaľ v nadstavbe neinkasovali v oslabení a brankár Tim Thomas ťahá šnúru jedenástich víťazných duelov v rade.

"V prvej tretine sme ešte boli trochu menej pohybliví, ale postupne sa to zlepšovalo. Po deväťdňovej prestávke sme za dvadsať minút nabrali tempo, čo vôbec nie je zlé,“ uviedol brankár "Bruins". Carolina ešte v tejto sezóne nad Bostonom nezvíťazila, keď v základnej časti prehrala všetky štyri zápasy, a to s celkovým skóre 6:18. Kapitán Hurricanes Rod Brind´Amour však sľubuje, že o prvý úspech sa pokúsia so spoluhráčmi už v najbližšom zápase, ktorý je na programe v nedeľu. „Prehra 1:4 nič neznamená. Aj keby sme prehrali 0:10, vždy to je len jedna prehra. Musíme sa z toho vyspať a nabrať sily na ďalší zápas.“

Výsledky

Západná konferencia:

Detroit - Anaheim 3:2 (1:1, 1:1, 1:0) - stav série: 1:0

Góly: 13. Franzen (Lidström, Osgood), 35. Lidström (Stuart, Dacjuk), 60. Lidström (Cleary, Zetterberg) - 8. Perry (Getzlaf, Pronger), 40. Selänne (Getzlaf, Pronger). Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše: Ericsson - Perry (obaja na 5 min), M. Brown na 5 min + DKZ, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 37:24. Brankári: Osgood - Hiller. Diváci: 20 066.

Východná konferencia

Boston - Carolina 4:1 (1:1, 2:0, 1:0) - stav série: 1:0

Góly: 2. Krejčí (Ward, Ryder), 28. Savard (Kessel, Lucic), 33. Ryder, 48. Savard (Kessel) - 19. J. Jokinen (Bayda, Pitkanen). Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:27. Brankári: Thomas - Ward. Diváci: 17 565.