Víťaznú loptu schoval pod dres

Slovan si v máji 1969 podmanil Európu. Vo finále Pohára víťazov pohárov zdolal Barcelonu. Európa neverila. Druhú najvýznamnejšiu kontinentálnu klubovú súťaž vyhralo mužstvo z vtedajšieho východného bloku. Prvý raz. Nadvládu mocných prelomil Slovan Bratisl

Prvý gól do siete Sadurního dal už v 1. minúte Ľudovít Cvetler.Prvý gól do siete Sadurního dal už v 1. minúte Ľudovít Cvetler.(Zdroj: ARCHÍV TASR)

ava. Dvadsiateho prvého mája vyhral v Bazileji nad FC Barcelona 3:2.

BRATISLAVA. Barcelona druhý polčas pritlačila. Slovanu sa podarilo ju v posledných minútach držať v šachu. Skvelý technik Karol Jokl krátkymi kľučkami týral Kataláncov, ktorí odkopávali na roh.

Svetoznámy rozhodca van Ravens zdvihol ruku. Viactisícová slovanistická enkláva sa pohla smerom k ploche. Ibaže Holanďan ukazoval svojim čiarovým kolegom, že nadstavuje dve minúty. Barcelone sa podaril posledný atak.

Zaldúa sa ocitol na úrovni jedenástich metrov pred brankárom Alexandrom Vencelom v ideálnej pozícii. Slovanista vybehol proti Španielovi. Ten prudko napálil. Bratislavčan v čiernom drese chytil. Udržal loptu pevne v náručí, hoci ho bomba skoro prevalila horeznačky. Pre istotu sa hodil dolu tvárou. Vtedy Holanďan odpískal.

Štadión svätého Jakuba zo šesťdesiateho deviateho nemal plot ani oddelené sektory pre fanúšikov. Plochu strážilo zopár policajtov so psami. Tí tesne pred koncom odišli.

Loptu nepustil ani za svet

„Loptu som si ihneď strčil pod dres. Ani som poriadne nestačil vstať a už boli na mne, čo ja viem, dvadsiati fanúšikovia," spomínal Alexander Vencel, brankár Slovana.

„Nemal som sa ako pretlačiť k spoluhráčom. Plocha bola zavalená slovanistickými priaznivcami. Chránil som si loptu a dres, ktorý zo mňa sťahovali. Musel byť z dobrého materiálu, vydržal. Ostatných spoluhráčov vyzliekli do pol pása. V tej chvíli mi to prekážalo. Dnes mám na vec iný pohľad. Ak si spätne spomeniem na to nadšenie, koľkým ľuďom sme urobili radosť, behajú mi zimomriavky."

Lopta, dres a kopačky z Bazileja sú najvzácnejšou insígniou Alexandra Vencela staršieho, hoci je i zlatým medailistom z belehradského európskeho šampionátu 1976.

„Bazilejské relikvie mám v byte v zasklenej skrinke na najčestnejšom mieste. Ak raz bude mať Slovan čosi na spôsob siene slávy, všetko pôjde tam. Náš klub si zaslúži takú miestnosť, dosť sme dosiahli. A veľa zanedbali. Pri dvadsiatom, tridsiatom výročí sa ani poriadne nevedelo, čo sa stalo v Bazileji."

Slávny futbalista, dnes tréner brankárov Slovana opisuje: „Ruky sa mi ešte stále triasli. Ale na loptu som si dal podpísať od všetkých aktérov toho neskutočného zápasu. Niektoré podpisy už sotva vidieť, ale reštaurátori mi povedali, že sa to dá zreparovať."

Vencel je presvedčený, že dnešní hráči, čerství majstri Slovenska poznajú históriu.

„Ale stretávam juniorov, ktorí ma ani nepozdravia. Netvrdím, že sú nevychovaní. Jednoducho nevedia, kto som. Zanedbávanie histórie je naša národná bolesť."

O Slovane ani slovo

Nielen konečný výsledok, ale predovšetkým hra Slovana zaskočila celý kontinent.

„Do Bazileja sme prišli tri dni pred zápasom. Noviny - samá Barcelona. Ešte deň pred zápasom sme sotva našli našu pravdepodobnú zostavu. Vytočilo nás to. Tréner Miško Vičan nám hovoril svojím neopakovateľným štýlom: Nechajte, nech si myslia, akí sú králi. To nám vyhovuje. Samozrejme, on použil jadrnejšie výrazy. Bol to náš otec, doslova. Mal nás za synov, doslova. Ak by nebol trénerom, iste by sme mu hovoril otec."

Pohár víťazov pohárov (PVP) bola druhá najvýznamnejšia kontinentálna klubová súťaž. Po Európskom pohári majstrov (dnes Liga majstrov). V PVP hrali iba víťazi národných pohárov. Dnes už súťaž neexistuje, Pohár UEFA nejestvoval vtedy.

Najťažšie bolo v Bore

Bratislavský tím v 1. kole vyradil menej známy juhoslovanský NK Bor. Doma zvíťazil 3:0, vonku prehral 0:2.

„Počas mojej pätnásťročnej kariéry v Slovane som nechytal vari v šiestich zápasoch. V Bore som nemohol. V Ostrave som sa zranil. Skvele ma zastúpil Jožko Kontír. Domáci náskok sme na takom malom štadióniku, ale v extra búrlivom prostredí, aj so šťastím udržali. Asi to bol najťažší zápas na ceste k víťazstvu."

Michal Vičan nebol len rovný chlap, ale aj stratég svetového formátu a dobrý psychológ.

„Raz sme oslavovali viac, ako sa patrí. Akosi sme sa dopotácali na tréning, a čo nevidíme. Miško na atletickú dráhu (jej zvyšky ešte na Slovane boli - pozn. red.) nastaval prekážky a nechal nás ich preskakovať, robiť kotrmelce, skoky plavmo. Odpadávali sme jeden za druhým. Miško nás jedného po druhom posielal do šatne. Prišiel a povedal: A vy si myslíte, že so mnou vy........Tým to skončilo. Na druhý deň o extempore napadlo ani slovo."

Rozlúčka s Popluhárom

Slovan na jeseň remizoval v Porte s FC 0:0. „Bol to posledný zápas Janka Popluhára v Slovane. Išiel do Lyonu."

Doma Slovan vyhral 4:0. Portugalskí novinári bedákali: Cero - quatro, adiós! Nula-štyri, no zbohom!

„Cez zimnú prestávku sme išli do argentínskej Mar del Platy na turnaj Hexagonal. Zdolali sme klubového majstra sveta Estudiantes Buenos Aires. Hneď odtiaľ sme cestovali do Turína na štvrťfinále. Boli sme rozhraní, ako sa patrí. Bránili sme, ale Karol Jokl dal jeden zo svojich nenapodobiteľných gólov. V obklúčení štyroch hráčov vystrelil taký falšovaný padajúci list. Potom sme vyradili rázny až surový škótsky Dunfermline. A čakala nás Barcelona."

Gól z prvého útoku

Slovan nastúpil v bielom. Katalánsky veľkoklub vo svojej tradičnej sýtomodro-červenej kombinácii. Barcelonský FC založil (v roku 1898) Švajčiar Hans (Joan) Gamper. V mladosti hrával práve za FC Bazilej, ktorý má tie isté farby.

Barcelona bola v tých časoch vicemajstrom, v krajine vládol Real. Hralo za ňu však až šesť reprezentantov krajiny. Najslávnejší z nich - Carles Rexach, neskôr tréner i riaditeľ katalánskeho klubu.

Bol to zápas, na ktorý sa nezabúda. Vyvíjal sa ako všetky veľké stretnutia, v ktorých prestáva platiť zviazanosť taktiky. Slovan dal hneď z prvého útoku gól.

Víťazi PVP dnes

Alexander Vencel st. - tréner brankárov Slovana Bratislava, žije v Bratislave

Alexander Horváth - dôchodca, žije v Bruseli

Jozef Fillo - dôchodca, žije v Bratislave

Vladimír Hrivnák - dôchodca, žije v Bratislave

Ivan Hrdlička - tréner mládeže v ŠKP Dúbravka Bratislava

Jozef Čapkovič - hlavný inšpektor práce na Inšpektoriáte práce Bratislava, žije v Bratislave

Ľudovít Cvetler - mládežnícky tréner v BCT Bratislava, žije v Bratislave

Ladislav Móder - už nežije

Karol Jokl - už nežije

Ján Zlocha - dôchodca, žije v Bratislave

Ľudovít Zlocha - dôchodca, žije v Bratislave

Ján Čapkovič - tajomník ŠKP Dúbravka Bratislava, žije v Bratislave

Bohumil Bizoň - tréner mládeže, žije v Bratislave

Jozef Határ - dôchodca, žije v Ostrave

Peter Mutkovič - tréner prípravky v ŠKP Dúbravka Bratislava, žije v Bratislave

Jozef Kontír - dôchodca, žije v Košiciach

Dušan Hlavenka - už nežije

„Hovorili o mne, že z desiatich šancí premením vždy až tú desiatu. V predchádzajúcom zápase som ich musel zrejme deväť zahodiť. Teraz som si narazil loptu s Hrdličkom a trafil som z hranice šestnástky po zemi presne k žrdi," robil si na svoj účet žarty Ľudovít Cvetler. Barcelona vyrovnala, prenikla stredom obrany.

Vlado Hrivnák, stredný obranca belasých, zvýšil gólom, ktorý sa nevidí.

„Áno, bol to aj gól z pocitu viny. Neurobil som žiadnu chybu, ale gól sme dostali z priestoru, ktorý patril mne a Šaňovi Horváthovi. Zrazu som zbadal voľnú cestu. Rozbehol som sa cez celé ihrisko. Prihral som Karolovi Joklovi, ten vždy vedel, čo s loptou. Narazil mi polovysoko. Spracoval som loptu a bum spoza šestnástky. V každom mužstve, v ktorom som hral od dorastu, som dal vždy jeden gól. Tento som si ušanoval na najsprávnejšiu chvíľu."

Spomienka na Karola Jokla

Tretí gól Slovana bol rovnako geniálny. Vtedajší Štadión svätého Jakuba nemal oplotenie. Karol Jokl išiel ešte na vlastnej polovici hádzať aut. Komótne sa blížil k lopte, tváril sa, že sa bojí psa pri nohe policajta. Uspával súpera. Pozeral sa smerom k Vencelovi.

A zrazu zreval: Jano. Najlepší šprintér medzi futbalistami Ján Čapkovič vyletel. Ocitol sa sám na polovici Barcelony. Sadurního vyššou strelou obstrelil.

„Niekto sa spýtal, že komu venujem ten gól. Zamlčal som, že nie som Jano, ale jeho dvojička Jožo. Komu by som ho daroval? Predsa Slovanu," hovoril Jozef Čapkovič.

V druhom polčase dostal hneď v úvode Vencel kuriózny gól od Rexacha priamo z rohu. „Zvykol som hovoriť, že ma oslepilo umelé osvetlenie. Neboli sme naň zvyknutí. Ale, úprimne, bol to gól, pod ktorý som sa podpísal."

Víťazstvo Slovana bolo kolektívnym dielom. Jeden hráč si však zaslúži extra spomienku - Karol Jokl, žiaľ, už zosnulý.

„Ak by sa taký hráč objavil na Slovensku dnes, po dvoch minútach sa oň začnú biť všetky európske veľkokluby. Bol výnimočný po každej stránke. Futbalovej i ľudskej," zhodli sa Vencel i Jozef Čapkovič.

Barcelona niesla prehru ťažko. „Hneď po zápase nás vyzvali na odvetu. Dva roky po Bazileji zorganizovala Barca narýchlo turnaj. Remizovali sme s ňou 1:1 a opäť porazili Estudiantes 2:1. Ostatné zápasy už boli na úrovni starých pánov. S Barcelončanmi sme sa skamarátili.

Bazilejské finále

Slovan Bratislava - FC Barcelona 3:2 (2:1)

Góly: 1. Cvetler, 28. Hrivnák, 41. Ján Čapkovič - 17. Zaldúa, 51. Rexach. Hralo sa 21. mája 1969. Pred 22 000 divákmi na štadióne Sv. Jakuba v Bazileji rozhodoval Holanďan van Ravens.

SLOVAN: Vencel - Fillo, Hrivnák, Horváth, J. Zlocha - Jozef Čapkovič, Hrdlička - Cvetler, L. Móder (Bizoň), Jokl, Ján Čapkovič.

BARCELONA: Sadurní - Franch (Pedera), Eladio, Olivella, Rifé - Zabala, Fusté - Pellicer, Castro (Mendoza), Zaldúa, Rexach.

Ako postupoval Slovan

1. kolo: Slovan - FK Bor (Juhoslávia) 3:0 (doma), góly: Cvetler 2, Ján Čapkovič, 0:2 (vonku).

2. kolo: Slovan - FC Porto 0:1 (v), 4:0 (d), Jokl 2, Ján a Jozef Čapkovičovci.

Štvrťfinále: Slovan - AC Turín (v) 1:0, Jokl, 2:1 (d), Horváth a Hlavenka.

Semifinále: Slovan - AFK Dunfermline (Škótsko) 1:1 (v), Ján Čapkovič, 1:0, Ján Čapkovič.


Spomienka na veľké jubileá

Rok významných jubileí - 90. výročia vzniku klubu a 40. výročia PVP - chcú v bratislavskom Slovane osláviť čo najdôstojnejšie. Občianske združenie Belasá Šlachta sa pri príležitosti výročia finálového triumfu Slovana rozhodlo vydať brožúru Európsky triumf belasého jubilanta.

Tá zachytáva históriu zápasu, pričom nechýbajú ani spomienky hlavných aktérov pamätného duelu a rozhovory so strelcami bazilejských gólov. V brožúre z pera Tibora Kšiňana je stručne opísaná aj história klubu, ako aj všetkých jeho doterajších fan klubov.

Bonusom k nej je cédečko so skladbou PVP 1969, ktorú naspievala a nahrala skupina Radix. Skladba vychádza v dvoch verziách, rádioverzii a druhá obsahuje autentické záznamy s hlasom legendárneho rozhlasového športového reportéra Gaba Zelenaya, ktorý farbisto priblížil poslucháčom vtedajšie finálové stretnutie z Bazileja.

Brožúru i cédečko slávnostne uvedú do života 23. mája v rámci domáceho corgoňligového zápasu s Tatranom Prešov.

Hlavné klubové oslavy sa uskutočnia na Tehelnom poli 2. júna (začiatok o 18. hodine), na ktorom sa v rámci galavečera uskutoční exhibičný zápas ŠK s talianskym SSC Neapol.

Jeho hráč Marek Hamšík by mal časť zápasu odohrať aj v belasom drese, ktorý obliekal ešte pred odchodom na Apeninský polostrov. Medzi pozvanými hosťami sú všetci žijúci víťazi Pohára víťazov pohárov z roku 1969.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť
 2. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 3. Štefánka by Pulitzer
 4. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 5. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 6. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 7. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 8. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 9. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 10. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime
 1. Prihlásili ste sa ako dobrovoľník na Olympiádu v Tokiu?
 2. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 3. Štefánka by Pulitzer
 4. Počuli ste už o integrovane pestovanej zelenine?
 5. Konferencia - EU support for research
 6. Slovensko má zasiahnuť robotizácia
 7. Viete, aké sú najlepšie možnosti sporenia pre mladých?
 8. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 9. Hitem jsou cyklopočítače Mio - pro zábavu i výkon
 10. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 21 784
 2. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny 15 046
 3. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 14 618
 4. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 7 087
 5. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 6 328
 6. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť 5 511
 7. Čo sa stalo s mojimi úsporami v druhom pilieri? 4 785
 8. Štefánka by Pulitzer 4 724
 9. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 3 747
 10. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 2 869

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Špeciálna prokuratúra nevylučuje, že preverí telefonát Fica s Vadalom

Talianska prokuratúra telefonát zachytila v roku 2012.

Dobré ráno

Dobré ráno: Fico si volal s Vadalom, ukázali podľa Talianov odposluchy

Talianska mafia sa dotkla priamo expremiéra.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Telefonát pánovi Úžasnému

Je síce lákavé oblúkom sa vrátiť k téme Kuciakovho posledného článku. No zatiaľ Vadalov hovor s Ficom nepreceňujme.

Neprehliadnite tiež

Škrtel v Európskej lige skončil, Škriniar a Stoch oslavujú postup

Postup si na domácej pôde vybojoval aj Arsenal.

Martin Škrel počas zápasu.

SZĽH má záujem o riadenie Tipsport ligy, Lintner je proti

Pôsobnosť Pro-Hokeja sa môže skončiť po 19 rokoch.

Richard Lintner (vpravo) na tlačovej konferencii po boku riaditeľa spoločnosti Tipsport Slovensko Martina Tabáka.
Tréner Schalke O4 Domenico Tedesco v zápase osemfinále Ligy majstrov 2018/2019 proti Manchestru City.
Tréner Liverpoolu Jürgen Klopp.

Ralf Schumacher sa ukázal na hokejovej extralige v Česku

Víťazný gól stretnutia strelil Slovák Hlaváč.

Ralf Schumacher.