Hokejový systém likviduje lídrov

(Autor: ČTK)
Vojtech Jurkovič|21. máj 2009 o 23:33

Výchovné aj za pätnásťročných hráčov platia pri prestupoch na Slovensku zväčša rodičia. Hlavnou príčinou neúspechu slovenskej reprezentácie na nedávnom svetovom šampionáte vo Švajčiarsku bol nedostatok lídrov.

Výchovné aj za pätnásťročných hráčov platia pri prestupoch na Slovensku zväčša rodičia. Hlavnou príčinou neúspechu slovenskej reprezentácie na nedávnom svetovom šampionáte vo Švajčiarsku bol nedostatok lídrov.

BRATISLAVA. Žiakovi deviatej triedy základnej školy sa zrazu zrútil svet. V návale hnevu pohádzal všetky medaily do kúta. Hokej bol preňho v živote prvoradý. Zrazu sa zľakol, že ho stratí. Jeho kariéra narazila na smernicu Slovenského zväzu ľadového hokeja. Bod stanovujúci výchovné za hráča. Stotisíc korún. Napriek tomu, že nemal podpísanú zmluvu.

Vo svojom materskom klube v bratislavskom Ružinove nechcel skončiť. Mal prirodzenú ambíciu postúpiť vyššie. Ružinov extraligový dorast nemá, záujem prejavil Slovan.

Pokovič chráni klub

Štatutárny zástupca ružinovského klubu Ľubomír Pokovič tvrdí, že je voči svojmu klubu povinný dodržiavať smernice. Hokejistovi rodičia podľa neho s výškou výchovného súhlasili, tí však mienia o jeho zníženie bojovať v arbitrážnom pokračovaní.

medium.jpg

„Od prvého ročníka základnej školy sme do synovho hokeja investovali celkovo vyše tristotisíc korún. Priemerne štrnásťtisíc ročne len povinné poplatky na ľad a trénerov. Myslím že sme toho vykryli dosť a platiť ešte také vysoké výchovné na rozlúčku je priveľa,“ povedal rodič, ktorý si neželal byť menovaný.

Pokovič kontruje, že rodičovské príspevky sú len kvapkou v mori rozpočtu klubu.

Matriku nezaujíma, kto platí

V slušnejších pomeroch by sa dalo čakať, že výchovné zaplatí nový klub, teda Slovan. Ten predsa získava hokejový produkt na určitej úrovni. Matrika zväzu je zvyknutá, že podobné faktúry zaplatia rodičia, ktorí nemajú iné východisko. Matrika neskúma, kto zaplatí. Ak sa hráč dostane vyššie do profihokeja, môže sa pokúsiť výchovné zahrnúť pred podpisom novej zmluvy.

Mohli hrať v Trnave

Pokoviča hnevá nespokojnosť rodičov mladých hokejistov. „Je to nevďak. O mládež sa starám aj s ďalšími ľuďmi od rána do večera. My ich nevyháňame, môžu ostať. Aj môj syn hrá v ružinovskom doraste. Navyše sme im chceli pomôcť tak, že by sme im našli miesto v extraligovom doraste Trnavy. Peter Bondra mi vravel, že za syna Davida zaplatí vo Washingtone pred sezónou osemtisíc dolárov a navyše ho vozí na tréningy či zápas vlastným autom.“

Ťažké srdce na ružinovský klub má ďalší rodič, ktorého syn podobne mieri do Slovana. Podľa neho Pokovič požaduje výchovné 150-­tisíc korún alebo tridsaťtisíc na ročné hosťovanie. To je preňho priveľa. Tvrdí, že ak by sa mali baviť o investíciách, tak mládežnícky hokej by bez podpory rodičov ťažko mohol vôbec fungovať.
Pokovič kontruje, že rodičovské príspevky sú len kvapkou v mori rozpočtu klubu.

„Pokojne by sme za hráčov mohli pýtať aj šesťstotisíc, no neurobíme to. Peniaze idú transparentným spôsobom na účet klubu a vracajú sa späť do mládeže.“

Na druhej strane Pokovič pripúšťa, že obaja mladí hokejisti začínali v časoch, keď príspevok samosprávy na ľad nebol na takej úrovni ako dnes. Myslí si, že ak by sa zrušili kompenzácie za výchovné, finačné nároky na rodičov by boli omoho vyššie.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov