Do Ligy majstrov Sparta, v Európskej lige aj Olomouc

SITA|30. máj 2009 o 17:29

V sobotňajšom záverečnom kole najvyššej českej futbalovej súťaže sa rozhodlo, že do predkola Ligy majstrov v nasledujúcej sezóne sa prebojovala Sparta Praha.

PRAHA. Zverenci Josefa Chovanca doplnili v najprestížnejšej európskej klubovej súťaži svojho mestského rivala a zároveň šampióna krajiny Slaviu. Sparta vyhrala v Mladej Boleslavi jednoznačne 3:0 a obsadila konečnú 2. priečku v Gambrinus lige 2008/09. Slavia remizovala na domácej pôde s Libercom 2:2, pre hosťujúci tím to znamená, že obsadil 3. miesto a predstaví sa v Európskej lige UEFA. Oba góly "zošívaných" zaznamenali slovenskí futbalisti. Skóre duelu otváral v 21. min krásnou strelou do horného rohu súperovej bránky Peter Grajciar. O jedenásť minút neskôr si nabehol na dlhý center medzi dvoch obrancov Milan Ivana a strelou z voleja prekonal hosťujúceho gólmana. Sigma Olomouc zvíťazila nad Bohemiansom presvedčivo 3:0 a na úkor Mladej Boleslavi sa predstaví v budúcom ročníku európskeho pohára č. 2. Na Európsku ligu UEFA sa môžu tešiť aj v Tepliciach, ich hráči totiž triumfovali v domácom pohári.

Českú elitu minimálne na jeden rok opustí, okrem už dávnejšie vypadávajúceho Žižkova, aj Zlín. Ten utrpel debakel 1:6 na pôde Jablonca. Zo slovenských futbalistov sa v sobotu gólovo presadili aj Róbert Zeher, ktorý zaznamenal jediný presný zásah stretnutia Kladno - Ostrava (0:1) a Tomáš Hájovský, ktorý druhým gólom poistil víťazstvo Plzne na ihrisku Žižkova 2:0 hlavičkou po rohovom kope v 62. min.

Výsledky sobotňajších stretnutí záverečného 30. kola najvyššej českej futbalovej súťaže - Gambrinus ligy:

České Budějovice - Teplice 3:0 (2:0)

Góly: 33. Hudson, 45. Benát, 61. T. Sedláček, 2985 divákov

Martin Laurinc hral do 85. min, Jaroslav Hílek (obaja Č. Budějovice) odohral celý zápas - Blažej Vaščák odohral prvý polčas, Andrej Hesek (obaja Teplice) odohral celý zápas.

Slavia Praha - Slovan Liberec 2:2 (2:1)

Góly: 21. GRAJCIAR, 32. IVANA - 44. a 90. Kerič, 17 569 divákov

Peter Grajciar a Dušan Švento odohrali celý zápas, Milan Ivana (všetci Slavia) hral do 63. min, Grajciar dostal žltú kartu.

Brno - Příbram 1:2 (0:0)

Góly: 73. Dvorník - 66. Klesa, 72. Nohýnek, 1250 divákov

Viktoria Žižkov - Plzeň 0:2 (0:0)

Góly: 48. Kolář, 62. HÁJOVSKÝ, ČK: 67. Pilař (Žižkov), 853 divákov

Pavol Straka (Žižkov) odohral druhý polčas - Tomáš Hájovský (Plzeň) odohral celý duel.

Kladno - Baník Ostrava 0:1 (0:0)

Gól: 87. ZEHER, 3214 divákov

Róbert Zeher (Ostrava) odohral celé stretnutie.

Sigma Olomouc - Bohemians Praha 3:0 (1:0)

Góly: 12. Hořava, 80. Štěpán, 83. Ordoš, 3794 divákov

Tomáš Lovásik (Olomouc) odchytal celý duel - Jaroslav Belaň odchytal a Michal Demeter (obaja Bohemians) odohral celé stretnutie.

Jablonec - Zlín 6:1 (5:1)

Góly: 2. a 28. Michálek, 15. Vukovič, 34. Hloušek, 44. Loučka, 47. Lafata - 25. Vyskočil, 2485 divákov