Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 17.15

Stosurová sa stretne v semifinále s Kuznecovou

Austrálska tenistka Samantha Stosurová sa stala treťou semifinalistkou ženskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros.

Samantha StosurováSamantha Stosurová (Zdroj: TASR/AP)

PARÍŽ. Druhý grandslamový turnaj sezóny Roland Garros (celková dotácia 16 150 460 eur) už spoznal všetky semifinalistky ženskej dvojhry.

K prvej semifinálovej dvojici Dinara Safinová (1-Rus.) - Dominika Cibulková (20-SR) sa v stredu na parížskej antuke pridali Austrálčanka Samantha Stosurová a Ruska Svetlana Kuznecovová. Len jedna z tohto elitného kvarteta vyhrala doteraz grandslamový turnaj vo dvojhre a iba raz - Ruska Kuznecovová triumfovala na US Open 2004. V Paríži to však bude pre ktorúkoľvek z nich určite premiérová radosť s trofejou.

Safinová bola na najcennejšej antuke pred rokom vo finále, Kuznecovová stála tesne pod vrcholom Roland Garros v roku 2006 (podľahla Justine Heninovej). Pre Cibulkovú a Stosurovú to budú v piatok grandslamové premiéry v semifinále. Tieto dve hráčky nemajú na konte dokonca ani víťazný turnaj v singli na okruhu WTA.

Tridsiata nasadená Stosurová si v prvom stredajšom štvrťfinále poradila s nenasadenou Rumunkou Soranou Cirsteovou hladko za 85 minút 6:1, 6:3 a dosiahla najväčší úspech singlovej kariéry. Stosurová je prvou Austrálčankou v semifinále Roland Garros po 21 rokoch.

Nadviazala na rovnaký úspech Nicole Bradtkeovej z roku 1988. V dueli nečakaných štvrťfinalistiek Stosurová (32.) úplne bez problémov zastavila spanilú púť sympatickej rumunskej tínedžerky Cirsteovej (41.), premožiteľky dvoch hráčok Top Ten Caroline Wozniackej (10.) a Jeleny Jankovičovej (5.). Austrálska deblová špecialistka s výborným podaním a celkovo ofenzívnym poňatím "odpálila" 23 víťazných úderov a využila 5 z 9 brejkových možností, zatiaľ čo jej 19-ročná súperka dosiahla v týchto štatistických ukazovateľoch čísla 12 a 1 z 9. Po Roland Garros by sa Stosurová mala premiérovo objaviť v hornej dvadsiatke rebríčka WTA Tour. Doteraz bolo jej maximom 27. miesto.

"Mám pocit, že lietam. Čo sa teraz deje v Paríži, je niečo nepredstaviteľne vzrušujúce," nadchýnala sa 25-ročná Austrálčanka, ktorá vynechala na prelome rokov 2007 a 2008 pol sezóny pre boreliózu. "Vlani som prišla na French Open po dlhej pauze a bolo to veľmi zlé. Tento rok sa s tým minulým vôbec nedá porovnať. Teraz je to niečo úžasné," dodala Stosurová.

Sedmička turnajového "pavúka" Svetlana Kuznecovová v obrovskom boji napokon premohla odpor bývalej svetovej jednotky a teraz dvojky Sereny Williamsovej. Ruská tenistka zvíťazila nad šampiónkou Roland Garros z roku 2002 za 167 minút 7:6 (3), 5:7, 7:5. Kuznecovová podávala na víťazstvo už za stavu 5:4 v druhom sete, ale americká bojovníčka sériou ďalších troch hier v rade otočila na 7:5.

V rozhodujúcom dejstve viedla desaťnásobná grandslamová víťazka S. Williamsová už 3:1, ale potom jej začali ubúdať sily. Kuznecovová vyrovnala na 3:3 a od tohto okamihu bola lepšou hráčkou. Prvé dva mečbaly za stavu 5:4 pri podaní svojej súperky ešte 23-ročná Petrohradčanka nedotiahla do úspešného konca, ale o pár minút neskôr už identickú situáciu využila. "Dnešný zápas som si prehrala sama. Nebolo to súperkinou skvelou hrou, ale mojou neschopnosťou. Bola som príliš zviazaná a keď som mala v treťom sete brejk k dobru, akoby som sa spýtala súperky: ´Chceš ešte šancu? Lebo ja ju nechcem. A ona ju využila...´, " komentovala typicky po svojich prehrách S.

Kuznecovová sa revanšovala S. Williamsovej za prehru z rovnakej fázy turnaja na tohtoročnom Australian Open a celkovú bilanciu upravila zo svojho pohľadu na 2:5. Na Roland Garros sa Ruska prebojovala do semifinále už po tretí raz. Jej maximom pri Buloňskom lesíku je zatiaľ finále z roku 2006.

Dvojhra žien - štvrťfinále:

Samantha Stosurová (30-Austr.) - Sorana Cirsteová (Rum.) 6:1, 6:3 za 85 minút

Svetlana Kuznecovová (7-Rus.) - Serena Williamsová (2-USA) 7:6 (3), 5:7, 7:5 za 167 minút