Pondelok, 9. december, 2019 | Meniny má Izabela
AKTUALIZOVANÉ 20.40

Futbalisti rozdrvili San Maríno 7:0 a sú na čele

Peter Pekarík dal svoj premiérový gól v reprezentácii.Peter Pekarík dal svoj premiérový gól v reprezentácii.(Zdroj: tasr)

BRATISLAVA. Slovensko potvrdilo v zápase 3. kvalifikačnej skupiny o postup na majstrovstvá sveta do Juhoafrickej republiky 2010 proti San Marínu úlohu favorita a poľahky zvíťazilo.

Weissovci svojho súpera zdolali jednoznačne 7:0, keď sa dvomi gólmi predviedol Čech a po jednom presnom zásahu pridali Pekarík, Stoch, Kozák, Jakubko a Hanzel.

Futbalová reprezentácia sa tak dostala na čelo priebežného poradia 3. skupiny.

Slovensko - San Maríno 7:0 (5:0)

Góly: 3., 32. Čech, 12. Pekarík, 35. Stoch, 42. Kozák, 63. Jakubko, 68. Ľ. Hanzel. Rozhodca: Nzolo (Belg.), ŽK: Ľ. Hanzel, Stoch - Mich. Marani, Andreini, Mau. Marani, 6652 divákov.

Slovensko: Mucha - Pekarík, Karhan, J. Ďurica (46. Saláta), Ľ. Hanzel - Stoch (63. Borbély), Hamšík (46. Novák), J. Kozák, Čech - Vittek, Jakubko

San Maríno: A. Simoncini - Mich. Marani (86. G. Bonini), Vitaioli, Bacciocchi, D. Simoncini, Mau. Marani - Berretti (79. Andreini), Vannucci, Bugli, Rinaldi (65. Ciacci) - Selva

V I. polčase jasná záležitosť Slovenska

Vladimír Weiss sa musel zaobísť bez Filipa Hološka, ktorý sa v priatok na tréningu neštastne zranil, aj napriek tomu prirodzene ponúkol ofenzívnu zostavu.

Domáci Jakubko mal dobrú príležitosť už v 2. minúte, Slováci sa ale ujali vedenia krátko na to, keď po pase do 16-ky a akcii Jakubka s Kozákom, priťukol druhý menovaný Marekovi Čechovi a ten otvoril skóre zápasu - 1:0.

Hanzel videl v 5. minúte po tvrdom sklze žltú kartu.

Po Kozákovej prihrávke sa ukážkovým prienikom zaskvel Pekarík a z hranice 16-ky zaznamenal svoj premiérový reprezentačný gól - 2:0.

Slováci pokračovali v tlaku, príležitosť Kozáka, ani dravý prienik Stocha ale k tretiemu gólu neviedli. V 20. minúte hlavičkoval v šanci Jakubko nad súperovu bránu.

28. minúta ponúkla prienik Hanzela po ľavej strane, mladý obranca vyzval k zakončeniu Vitteka, ten bol v sľubnej pozícii zblokovaný.

29. minúta a skzl Stocha na Bugliho, za ktorý videl náš reprezentant žltú kartu.

Tretí presný zásah z kopačky Čecha bol bodkou za kombinačnou akciou Weissovcov. Od 32. minúty to bolo už rozdielom triedy - 3:0.

Krátko na to musel Simoncini zachraňovať po prieniku Stocha a centri do 5-ky pred dobiehajúcim Jakubkom.

V 35. minúte skvelá individuálna akcia Stocha, ktorý sa zbavil brániaceho protihráča, narazil si v 16-ke s Vittekom a nekompromisne vsietil náš štvrtý gól. Pre hráča Chelsea FC to bol vôbec prvý gól v drese s dvojkrížom.

38. minúta ponúkla peknú kombináciu Slovenska, Vittek ale na jej konci mieril nad. Ani nie o 120 sekúnd príležitosť Ďuricu, ten ale v páde našiel len dobre postaveného gólmana hostí.

Čech posunul na ľavej hranici 16-ky loptu Kozákovi a strednopoliar bratislavského Slovana nedal technickou strelou Simoncinimu šancu - 5:0.

V druhej časti hra upadla, naši kontrolovali priebeh zápasu

Weiss už do II. polčasu neposlal dvojicu Ďurica - Hamšík, na trávnik sa naopak dostali Saláta a Novák. 48. minúta a Stochova technická strela mimo.

V 50. min sa jemne tečoval Salátov pas Jakubklo a lopta skončila na ľavej žrdi brány súpera. O tri minúty neskôr dostal Marani po faule na Stocha žltú kartu.

Krátko na to bol v pokutovom území San Marína ošetrovaný Jakubko. 56. minúta a Kozákov ďalekonosný pokus skončil tesne vedľa.

V 63. minúte pustil Stoch na trávnik Borbélyho. Vzápätí Pekaríkov presný pas z pravej strany, ktorý Jakubko usmernil hlavou do siete - 6:0.

66. minúta, Hanzel zostal po súboji s Ciaccim ležať na zemi. 69. minúta a skvelý prienik obrancu trnavského Spartaka Hanzela, ktorý prenikol až pred 16-ku a presne zakončil. Domáca trojka zaznamenala pri premiére v národnom tíme aj svoj prvý gól - 7:0.

Následne pokusy Kozáka a Karhana, ktoré ale adresáta nenašli. V 73. minúte zostal v bolestivom kŕči Peter Pekarík, ktorý mal problémy s ľavou nohou. O pár momentov sa po rohu San Marína zrazil brankár Mucha so Selvom, obaja hráči v hre pokračovali.

82. min a pekný pas Kozáka za obranu súpera na Vitteka, ten ale rekordný ôsmy gól nepridal. V závere vrazil Andreini do Muchu a videl žltú kartu. Potrestaný bol aj Mauro Marani, ktorý zostrelil Pekaríka.

Po zápase:

Vladimír Weiss, tréner SR: "Bola to povinná jazda, chceli sme vyhrať s väčším rozdielom, to sa podarilo. Ale ja chcem viac, niektorí hráči musia aj v takomto zápase hrať lepšie. Sme opäť na čele tabuľky, ale čaká nás ešte ťažká jeseň. Ďakujem ľuďom, že prišli, hoci som chcel 15.000 ľudí, asi som zlý v matematike. Ale tým 6 či 7 tisícom, ktorí prišli, ďakujem, povzbudzovali slušne. Možno je to aj vec vstupného, to už je ale otázka na iných. Proti Česku očakávam plný štadión. Hološko mal od rána teploty, nemohol nastúpiť."

Giampaolo Mazza, tréner San Marína: "Hrali sme proti veľmi silnému a rýchlemu mužstvu. Skončilo to tak, ako sme predpokladali. Súperovi k zaslúženej výhre gratulujem. Moji hráči sa veľmi snažili, hoci sú to amatéri, hrali dobre a fair play."

Ján Ďurica: "Dôležité bolo dať rýchly gól. Potom to z nás všetko opadlo a hralo sa nám dobre. Nevedeli sme, že ak dáme ešte jeden gól, tak to bude najvyššie víťazstvo v histórii. Ale aj výsledok 7:0 je perfektný. Kvalifikáciu máme dobre rozbehnutú, ale treba si uvedomiť, že na jeseň nás čakajú štyri ťažké zápasy už len so silnými súpermi."

Miroslav Karhan: "Naše víťazstvo je presvedčivé aj napriek tomu, že sme so súperom nemali veľa práce. Schuti sme si všetci zaútočili. Miestami som sa snažil aj ja podporiť ofenzívu, lebo vzadu som sa cítil ako bača. Ďakujem všetkým divákom, ktorí prišli na štadión. Najmä za to ich vytrvalé povzbudzovanie by si zaslúžili voľný vstup na kvalifikačný duel s Českom."

Marek Čech: "Dva góly ma veľmi tešia. Ale prvoradé sú tri body, vďaka ktorým, sme opäť na čele tabuľky. Máme to dobre rozohrané, na jeseň môžeme čakať aj zakopnutia našich rivalov, ale v prvom rade sa musíme pozerať sami na seba a na svoje výkony."