Hantuchová dohrala v Hertogenboschi vo štvrťfinále

Daniela Hantuchová
Daniela Hantuchová (Autor: ap)
SITA|18. jún 2009 o 16:44

Daniela Hantuchová prehrala v stretnutí štvrťfinále dvojhry na turnaji WTA Tour Ordina Open v holandskom Hertogenboschi s favorizovanou jednotkou svetového rebríčka Ruskou Dinarou Safinovou.

HERTOGENBOSCH. Slovenská tenistka Daniela Hantuchová prehrala vo štvrtkovom stretnutí štvrťfinále dvojhry na turnaji WTA Tour Ordina Open v holandskom Hertogenboschi (International, dotácia 220 000 USD, tráva) s favorizovanou jednotkou tohto podujatia i svetového rebríčka, Ruskou Dinarou Safinovou, v ich siedmom vzájomnom stretnutí za 117 minút veľmi dôstojne 6:1, 4:6, 3:6.

Prvý set jasne pre Hantuchovú

V úvodnom geme proti nedávnej semifinálovej premožiteľke Dominiky Cibulkovej z parížskeho antukového grandslamového Roland Garros odvrátila Hantuchová (33. v renkingu) brejkbal parádnym bekhendovým halfvolejom, potom sama forhendovým víťazným úderom popri čiare odskočila na 2:0 a poistku na 5:1 pridala vďaka dvojchybe súperky, keď si šancu vypracovala účinným returnom a nekompromisným forhendovým krosom.

Bola aktívnejšia, vo výmenách nezaostávala razanciou, dĺžkou úderov, pohybom či kreativitou a dlho mala citeľne istejšiu ruku.

V druhom sete hneď na začiatku Slovenka nevyužila brejkbal. Unikla síce na 2:1 (ďalšia dvojchyba Safinovej, napokon v tomto smere vyrovnaná štatistika 7:7), potom však prehrala tri hry v rade. Zverenkyňa Larriho Passosa ešte vyrovnala na 4:4, ale v desiatom geme pri druhom setbale favorizovanej súperky poslala forhendový krížny úder vedľa.

V rozhodujúcom sete bola lepšia Safinová

V rozhodujúcej časti 26-ročná popradská rodáčka Hantuchová síce vymazala dve hrozby v úvodnej hre, ale neodolala dovedna piatemu brejkbalu čoraz rozbehnutejšej a istejšej trojnásobnej grandslamovej finalistky za stavu 1:2, keď poslala veľmi ostrý a vari až príliš riskantný forhendový kros tesne vedľa.

Dvadsaťtriročná Moskovčanka potvrdila bez straty fiftínu, rovnako na nulu však pustila slovenskú dvojku nazad do zápasu v tzv. Tildenovom geme - 3:4.

Víťazka troch turnajov na hlavnej profesionálnej úrovni Hantuchová však pri prvom brejkbale proti nej v ôsmej hre nemala šancu čeliť nabiehanému krížnemu bekhendu (3:5) a sestra Marata Safina už bez zaváhania zvládla koncovku. Pri prvom mečbale za kritického stavu 0:40 odletel Hantuchovej forhendový return mimo.

Držiteľka striebra z vlaňajších pekinských OH Safinová potvrdila triumf z tohtoročného antukového Stuttgartu (vtedy oveľa hladšie 6:4, 6:2), upravila v bilancii proti Hantuchovej na 4:3 a zabezpečila si šancu revanšovať sa v semifinále Thajčanke Tamarine Tanasugarnovej za finálovú prehru spred tucta mesiacov.

Semifinalistke Australian Open 2008 Hantuchovej sa nepodarilo zopakovať si v Hertogenboschi predvlaňajšiu semifinálovú účasť. Odnáša si

70 bodov do počítačového poradia a šek na 5380 USD. Minulý rok bola jej príprava na Wimbledon vynulovaná dozvukmi jarnej únavovej zlomeniny pätnej kosti pravej nohy. Z tohto dôvodu začala až priamo na kultovom londýnskom grandslamovom podujatí.

Dvojhra - štvrťfinále:

Dinara Safinová (1-Rus.) - Daniela Hantuchová (6-SR) 1:6, 6:4, 6:3 za 117 minút (31, 41, 45)