Po zlom vlaňajšku má opäť radosť z tenisu

Lukáš Lacko
Lukáš Lacko (Autor: TASR)
Sportnet|21. jún 2009 o 22:00

Lukáš Lacko má tento rok zápasovú bilanciu 42:10 a pred sebou chorvátskeho obra.

LONDÝN, BRATISLAVA. Piešťanský rodák Lukáš Lacko začal túto tenisovú sezónu na 324. mieste svetového rebríčka. Pred Wimbledonom sa dostal na 206. miesto a po ňom postúpi do druhej stovky. „Tenis ma znova baví, mám veľkú chuť do tréningu i do zápasov," povedal 21-ročný daviscupový reprezentant. Prvý raz v kariére si vo Wimbledone zahrá v hlavnej súťaži. Privíta ho v nej chorvátsky obor, 208 centimetrov vysoký Ivo Karlovič.

Psychicky zosilnel

Lacko sa do hlavnej súťaže prebil z kvalifikácie. Čo zápas, to osobitný príbeh. V 1. kole si poradil s Američanom Ryanom Sweetingom (165. v ATP), hoci prvý set prehral 1:6 a v druhom za stavu 1:0 ich duel prerušili. Dohrával sa na druhý deň.

„Pomohol mi dážď," vrátil sa Lukáš na začiatok kvalifikácie. „V prvom sete som bol akýsi stuhnutý, nehral som, ako som si predstavoval. Na druhý deň to bol úplne iný zápas. Súpera som hneď brejkol, hral som s väčšou istotou. Vývoj som obrátil." Zvíťazil 1:6, 6:3, 6:4.

V 2. kole sa Lacko dostal cez piateho nasadeného v kvalifikácii, Ruia Machada (118.) 1:6, 6:2, 8:6. Odvrátil dva mečbaly. „V silnom vetre to nebol vôbec pekný tenis," priblížil stretnutie s Portugalčanom. „V závere tretieho setu rozhodla moja lepšia psychická odolnosť. Tento rok som odohral veľa zápasov, víťazstvami som si posilnil sebavedomie. Lepšie som zvládam krízové stavy." V 3. kole si ľahko poradil s Brazílčanom Caiom Zampierim (246.) 6:2, 6:4, 6:2.

Pred dvoma rokmi si Lacko v kvalifikácii zahral iba jeden zápas, teraz prerazil do hlavného „pavúka".

Lacko tak ako všetci slovenskí tenisti vyrástol na antuke, tráva mu je vzácnosťou. „Na tráve je najdôležitejší pohyb," tvrdil po kvalifikácii v Roehamptone. „Nemám s ním problémy. Pomohol mi štart na turnaji v Halle. Po odhlásení Federera som si zahral aj v hlavnej súťaži a dostal som sa do druhého kola. To človeka povzbudí."

Po zmenách v Národnom tenisovom centre Lacko tento rok spolupracuje s trénerom Matejom Liptákom, zlepšené výsledky pripisuje z veľkej miery jemu.

Cieľ: postúpiť k stovke

Po kvalifikácii na kurtoch v Roehamptone si Lacko v piatok doprial oddych, cez víkend už trénoval vo Wimbledone - vzdialenom asi štvrťhodinu cesty autom. V hlavnej súťaži grandslamového turnaja nastúpi po tretí raz, predtým sa dva razy prehrýzol z kvalifikácie na Australian Open (2007, 2008).

Žreb prvého kola slovenského tenistu nepotešil, Ivo Karlovič (31.) s delovým podaním je na tráve jednoznačným favoritom.

Lukáš Lacko má tohtoročnú zápasovú bilanciu vrátane turnajov Futures a challengerov 41:10. V polovici sezóny je rozbehnutý, aby splnil cieľ: dostať sa do konca roka k prvej stovke, čo by znamenalo priamu účasť na Australian Open 2010.