Juan Martin del Potro si zahrá v prvom grandslamovom finále.
Juan Martin del Potro si zahrá v prvom grandslamovom finále. (Autor: TASR/AP)
Tomáš Prokop|14. sep 2009 o 14:07

Pred dvoma rokmi sa pridal k dominantnému Rogerovi Federerovi Rafael Nadal. Obaja získali doteraz 21 grandslamových titulov, čím jasne vládnu svetovému tenisu.

BRATISLAVA. Švajčiarska svetová jednotka Roger Federer má šancu dnes v noci vyhrať na US Open šiesty titul za sebou, čím by sa priblížil k legendárnemu Billovi Tildenovi. V ceste mu však stojí veľmi silný súper - Argentínčan Juan Martin del Potro.

Mladá hviezda už dokázala Fedexa potrápiť v semifinále Roland Garros, kde prehrala až po piatich setoch. Na kurtoch vo Flushing Meadows hrá vo veľkej forme.

Svoju odhodlanosť dokázal Del Potro jednoznačným víťazstvom nad Nadalom. V semifinále ho Argentínčan sfúkol jasným pomerom trikrát 6:2.

„Juan Martin spravil za tento rok obrovský progres. Finálový zápas bude určite skvelý," povedal pre anglický Guardian Federer.

Nadal sa nevyhováral na zranenia

Dvadsaťročný Juhoameričan nedal Nadalovi v semifinále najmenšiu šancu. Zraneniami zdecimovaný Španiel drel, ale na súpera to bolo málo. Konečný výsledok bol pre Rafu najhorším vystúpením na grandslamovom turnaji.

Na pozápasovej tlačovke sa bývalá svetová jednotka nechcela vyhovárať na zranenia. „Del Potro dnes hral veľmi dobre. Prvé dva sety boli síce výsledkom jednoznačné, ale mal som mnoho šancí, ktoré som mal využiť." Populárny Španiel prehral s šiestym nasadeným tretí zápas za sebou a vo vzájomných zápasoch vedie už len 4:3.

Takmer dvojmetrový Del Potro popracoval aj na psychickej stránke. Jeho silnú odolnosť odhalil najmä štvrťfinálový zápas s Marinom Čiličom. Chorvát dominoval v prvom a na začiatku druhého setu. Del Potro si však zachoval chladnú hlavu a svojou typickou hrou založenou na tvrdom forhende postúpil ďalej.

Pre argentínsku jednotku bude newyorské finále prvým na turnaji z „Veľkej štvorky". „Bude to pre mňa veľmi ťažké, ale spravím všetko preto, aby som vyhral. US Open je môj najobľúbenejší turnaj."

Mečbol Del Potra v zápase s Nadalom

Najväčšiu pochvalu uštedril Del Potrovi anglický denník Times. Vo svojom webovom vydaní priniesol článok s nadpisom - Murray sa môže od Del Potra učiť. Vzhľadom na britskú posadnutosť škótskym tenistom je to pre argentínskeho bombardéra obrovská pocta.

Federer neprehral už 40 zápasov

Vo finále bude na druhej strane kurtu stáť Roger Federer. Švajčiar zo seba otriasol neistý úvod sezóny a rok 2009 je opäť v jeho réžii. Po víťazstvách na Roland Garros a Wimbledone môže pridať aj triumf na betóne v New Yorku. Dvadsaťosemročný líder rebríčka ATP neprehral na poslednom Grand Slame v roku už 40 zápasov a jeho bilancia je obdivuhodná.

Turnajom zatiaľ prechádzal bez väčších problémov, o set ho pripravili len Lleyton Hewitt a Robin Soderling. Novopečený otec dvojičiek ukázal svoj vrcholový tenis až v semifinále. Nabudeného Djokoviča vždy zlomil v rozhodujúcich momentoch a v poslednom sete dokázal zahrať neuveriteľnú loptičku, ktorú označil za úder svojho života. Finále mužskej dvojhry je na programe v pondelok po desiatej hodine večer stredoeurópskeho času.