Na Slovensku zachránili tenisové turnaje

?agdaléna Rybáriková si takisto zahrala aj na domácej pôde.
?agdaléna Rybáriková si takisto zahrala aj na domácej pôde. (Autor: sita/ap)
Sportnet|23. sep 2009 o 21:28

ATP Challenger v Trnave musel ísť s dotáciou o 25­-tisíc dolárov dole, no prežil. Najväčší antukový turnaj na Slovensku dáva možnosť bodovať našim tenistom v domácom prostredí. Šiesti nastúpili v hlavnej súťaži.

TRNAVA. Celosvetová hospodárska kríza zmietla z kalendára challengerov ATP asi 10 percent turnajov, trojica podujatí zo Slovenska sa v nej udržala.

Tento týždeň sa hrá v Trnave ATP Challenger Trophy s dotáciou 75-tisíc dolárov. V júni organizovali 35-tisícový Košice Open a v novembri pripravia v bratislavskej Sibamac aréne 125-tisícový Slovak Open.

S dotáciami išli dole

„Neskrývam, že v prvých mesiacoch roka som mal obavy, či turnaj v Trnave prežije," povedal riaditeľ 4. ročníka ATP Challenger Trophy Roman Šmotlák. „

V čase prehlbujúcej krízy nám odskočilo niekoľko sponzorov, a tak sme oproti vlaňajšej dotácii 100-tisíc dolárov (+hospitality) museli ísť s financiami dole. Som rád, že sme ho zachovali v dnešnej podobe."

Trnava je najväčším antukovým turnajom na Slovensku, v novembri sa hrá v Sibamac aréne na tvrdom povrchu. Slovenskí tenisti majú na kurtoch TK Empire možnosť zbierať body do svetového rebríčka v domácom prostredí. V hlavnej súťaži nastúpili šiesti, ďalší mali možnosť zahrať si s medzinárodnou konkurenciou v kvalifikácii.

Marek Semjan s voľnou kartou od organizátorov je už vo štvrťfinále, dnes hrá o postup medzi osem najlepších aj Dominik Hrbatý.

Hráčov odlákala Bukurešť

V prípade zrušenia turnaja by jeho organizátori prišli o „zápisné" niekoľko tisíc eur, čo museli na začiatok roka zložiť pre ATP. Zo známejších challengerov napríklad neprežil na konci tohto mesiaca Madrid a z veľkých turnajov ATP Varšava s dotáciou 400-tisíc dolárov.

„Tento rok nám na štvrtý septembrový týždeň zaradili do kalendára ako konkurenciu turnaj ATP v Bukurešti. Odlákal nám španielskych antukárov z vlaňajška a na poslednú chvíľu aj slovenskú jednotku Karola Becka," doplnil Šmotlák.

„Najvyššie nasadeným je tak ruský tenista Teimuraz Gabašvili. Pre mňa bolo veľkým zážitkom sledovať vychádzajúcu hviezdu Grigora Dimitrova z Bulharska - sprevádzal ho známy švédsky tréner Peter Lundgren. Verím však, že v závere turnaja sa presadia najmä slovenskí tenisti."

Turnaj ATP je u nás nereálny

Včerajšie zápasy 2. kola dvojhry sledoval na trnavskej antuke aj bývalý daviscupový reprezentant Branislav Stankovič.

„Všetka česť Romanovi Šmotlákovi, že so svojím tímom aj v zložitých časoch pripravil challenger," ocenil riaditeľa turnaja. „Viem, o čom hovorím. Sám organizujem turnaj Košice Open a stále sa presviedčam, ako ťažko sa zháňajú financie na šport."

Šmotlák začal pred štyrmi rokmi s 25-tisícovým turnajom v Stupave, neskôr našiel optimálne prostredie v Trnave. Bývalý tenista top 300 pripravil vlani v novembri úspešnú exhibíciu Hrbatý - Sampras v Bratislave.

Podľa Šmotláka Slovensko ešte nemá vhodné podnikateľské prostredie, aby bol u nás turnaj ATP - minimálna dotácia je 400-tisíc dolárov a celkové náklady sú dvojnásobne vyššie. Zatiaľ sa slovenský tenis musí uspokojiť s nižšími challengermi.

Najvýznamnejšie turnaje

Slovensko, tenis - muži

Slovak Open v Bratislave 125 000 dol.

Challenger Trophy v Trnave 75 000 dol.

Košice Open 35 000 dol.

Ženy

Slovak Open v Bratislave 50-tisíc dol.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Tenis»Na Slovensku zachránili tenisové turnaje