V derby sparťanské víťazstvo v Edene

SITA|5. okt 2009 o 19:30

Pondelkový šláger 10. kola I. českej futbalovej ligy, ktorým bolo už 270. derby pražských "S", sa prekvapujúco skončil víťazstvom Sparty.

PRAHA.

Hostia triumfovali pred takmer dvadsaťtisícovou návštevou na štadióne v Edene nad domácou Slaviou najtesnejším rozdielom 1:0 (1:0). O trojbodový zásah sa v 28. min postaral Bony Wilfried, vďaka ktorému si tím z Letnej udržal tohtosezónnu neporaziteľnosť a v tabuľke Gambrinus ligy sa so ziskom 18 bodov (bilancia 4 - 6 - 0) posunul na 3. priečku. "Zošívaní" po druhej prehre v aktuálnom ročníku klesli so 16 bodmi na 6. miesto, na lídra z Jablonca majú sedembodové manko.

Slavia si v prvom polčase výraznejšiu gólovú príležitosť nevytvorila. Naopak, po necelej polhodine hry inkasovala. Kaloudov tečovaný priamy kop ešte Vaniak bravúrne vyrazil, ale na pohotovú dorážku nekrytého Wilfrieda z Pobrežia Slonoviny už nestačil - 0:1. Zverenci trénera Jozefa Chovanca si mohli vedenie poistiť tesne pred prestávkou, ale Kovbova hlavička skončila tesne vedľa bránky červeno-bielych.

Domáci po zmene strán vrhli všetko úsilie na otočenie výsledku. V 65. min skončila strela Belaida z priameho kopu na brvne a skóre sa nemenilo ani po následnej skrumáži pred Blažekom. V závere sa lopta do siete nedostala ani po sľubných pokusoch Šenkeříka. Sparťanská obrana tlaku odolala a potvrdila povesť najlepšej defenzívy v lige, keď v desiatich dueloch inkasovala len trikrát. V posledných minútach mohli víťazstvo hostí spečatiť Hušek a striedajúci Prudnikov, ale svoje príležitosti nevyužili. Napriek tomu sa sparťania mohli tešiť z cenného víťazstva, kým zverencom trénera Karla Jarolíma sa nepodarilo odčiniť štvrtkový domáci debakel z Európskej ligy UEFA s Lille (1:5).

V pražskom derby sa na trávniku Synot Tip Arény predstavili len dvaja Slováci. V drese obhajcu majstrovského titulu odohral celý zápas pravý obranca Matej Krajčík, Peter Grajciar nastúpil za Slaviu v 75. min. Za mestského rivala nehral nikto zo slovenských futbalistov. Brankár Matúš Kozáčik bol pripravený na lavičke náhradníkov, zranení Juraj Kucka a Igor Žofčák (údajne ho čaká operácia) nefigurovali na súpiske Sparty.

SK Slavia Praha – AC Sparta Praha 0:1 (0:1)

Gól: 28. Wilfried, 19 370 divákov

Zostavy:

Slavia: Vaniak – Krajčík, M. Suchý, Vomáčka, Hubáček – M. Černý (79. S. Vlček), Belaid (75. Grajciar), Ragued, Vasiljevič (75. Šmicer) – Šenkeřík, A. Hloušek

Sparta: J. Blažek – Kušnír, R. Hubník, Řepka, Pamič – K. Vacek, Kovba (46. Hoheneder), Hušek, Kalouda – V. Kadlec (83. Holenda), Wilfried (90. Prudnikov)