AKTUALIZOVANÉ 9.05

Čo hovoria na postup slovenských futbalistov osobnosti?

Hlasy osobností politického, spoločenského i športového prostredia na úspech slovenskej futbalovej reprezentácie.

Ivan Gašparovič, prezident: "Tak isto, ako každý Slovák, teším sa z historického úspechu. Blahoželám k postupu hráčom i trénerovi. Som presvedčený, že si účasťou na šampionáte futbalisti do budúcnosti vydobyli väčšiu pozornosť a podporu pri budovaní u nás najmasovejšieho športu, aj potrebu postaviť dôstojný národný futbalový štadión."

Iveta Radičová, podpredsedníčka SDKÚ: "Hlboko ďakujem Poliakom za vlastný gól a nesmierne sa teším, že sme postúpili."

Jan Vaľová, poslankyňa za Smer: "Super! Konečne v kríze pozitívne správy."

Béla Bugár, predseda Mostu: "Samozrejme, že ma to teší. Hlavne po tom sklamaní so Slovinskom. Teší ma to."

Ernest Valko, advokát: "Je to skvelé, aj keď to spočiatku vyzeralo beznádejne. Myslím, že si to zaslúžili. Len škoda toho zápasu so Slovinskom a pred tým s Českou republikou, keď sme mali víťazstvo na dosah ruky.!

Mikuláš Dzurinda, predseda SDKÚ: "Veľmi som sa tešil a celý zápas som tŕpol, aby to dobre dopadlo. Blahoželám futbalistom, trénerovi a celému tímu. Už teraz sa teším na šampionát v Juhoafrickej republike."

Zuzana Čaputová, právnička: "Je to skvelé. Je to výborné. Systematická a dlhodobá práca prináša výsledky. Aj oni sú toho dôkazom."

Zuzana Wienk, Aliancia Fair-play: "Futbal vôbec nesledujem a snažím sa nestavať svoju identitu na úspechoch iných, či štátnej príslušnosti, preto mi to je viac-menej jedno. Futbalistom však gratulujem a veľmi im to prajem, musí to byť pre nich významná udalosť."

Petra Polnišová, herečka: "To, že za nás Poliaci strelili gól, znamená, že sme mali veľké šťastie. Aj tak však na majstrovstvá sveta patríme. A že raz hráme ako veľké mančafty a potom strašne zle? To pripisujem tomu, že máme emotívne mužstvo. Nie sme chladní, niekedy na nás doľahnú nervy. Šesták, Mucha, Hamšík sú ešte mladí hráči. Aj Weiss, hoci sa tvári, akoby už hral štyridsať rokov. V Afrike sa určite veľa naučia. Tie zápasy už budem sledovať aj ja a budem im držať palce!"

Oľga Feldeková, spisovateľka: "Futbalu veľmi nerozumiem, ale pravdepodobne sme postúpili aj preto, že sa prijali nové pravidlá, podľa ktorých je len jedna bránka, a do tej strieľajú obe mužstvá."

Marián Geišberg, herec: "Je to úžasné, hoci sme o priamy postup takmer prišli prílišnou eufóriou pred záverom kvalifikácie. Všetko berieme až veľmi emocionálne, niekedy nám chýba trochu nadhľadu. Aj preto som bol skôr pesimista. Dopadlo to však fajn, teraz bude podstatné, aby sme dôstojne obstáli aj na šampionáte."

Miroslav Žbirka, spevák: "Priznám sa, že som našim veril, lebo Poliaci na tom nie sú dobre a vonku naši hrali pod menším tlakom ako doma. Zápas som nevidel, lebo som hral v stredu v Zlíne, ale počas koncertu som jedným okom pozeral v šatni na mobil. To, že sme postúpili, nie je náhoda. To mužstvo má vnútornú silu."

Young Taek-Huh, viceprezident Kia Motors Slovakia: "Blahoželám slovenským futbalistom k postupu. Zároveň som veľmi rád, že v kvalifikačných bojoch sa presadili aj reprezentanti Južnej Kórey. Prípadný vzájomný zápas by mal pre nás Kórejčanov žijúcich na Slovensku výnimočný náboj. Obidvom tímom želám veľa úspechov."

Marián Jusko, predseda republikovém únie zamestnávateľov: "K mimoriadnemu úspechu, ktorý prekvapil i vzhľadom na celkové podmienky v slovenskom futbale, hráčom i realizačnému teamu blahoželám. Zároveň im prajem spokojnosť s budúcimi výsledkami v JAR, fanúšikom potešenie z ich hry a slov. športovej verejnosti viac mladých futbalistov a kultúrnych divákov na našich zrekonštruovaných, či nových štadiónoch."

Peter Kontra, riaditeľ reklamnej agentúry Wiktor Leo Burnett: Je to ta najlepšia možná forma toho, ako robiť reklamu malému národu žijúcemu v malej krajine. Ak na MS postúpia cez baráž nakoniec aj Slovinci, možno sa podarí vyriešiť raz a navždy problém so zamieňaním Slovákov a Slovincov a že Slovensko a Slovinsko nie je to isté .... :)

Ľubomír Moravčík, bývalý reprezentant: "Postup je odrazový mostík. Ak to nevyužijeme, sme debili. Zväz by nemal robiť len kozmetické úpravy, ale zmysluplne investovať do mládeže. Tréner Weiss rozumie futbalovej duši, z každého hráča vytlčie maximum a tak si prikloní šťastenu. Toto mužstvo je vývojaschopné, zatiaľ zväčša bojovalo, vstalo z ničoho. Má na to, aby aj hralo, viacerých hráčov hviezdne dni ešte len čakajú."

Jozef Adamec, bývalý tréner reprezentácie: "Spomenul som si na barážové stretnutie, ktoré sme pred MS 1970 v Mexiku odohrali v Marseille s Maďarskom. Aj vtedy sme bojovali o postup na svetový šampionát a vyhrali sme. Veľmi som zápas prežíval a držal našim palce. Nemohol som zostať sedieť, behal som po tribúne. Chlapci hrali s obrovským nasadením, je to krásny a silný zážitok. Postup si zaslúžia."

Titus Buberník (70), bývalý reprezentant: "Konečne! Bolo už načase, aby sme sa zviditeľnili aj futbalom, a nielen našimi politikmi. Mali sme aj trochu šťastia, ale bez šťastia šport neexistuje. Od začiatku kvalifikácie sme prejavili odhodlanie a dostali sme sa do Afriky. U trénera Weissa oceňujem, že sa nebál oprieť aj o mladých, ktorých budúcnosť ešte iba čaká, napríklad o Stocha, alebo syna Vlada. Zariskoval a vyšlo mu to."

Alexander Vencel st., bývalý reprezentant a tréner brankárov: "Po sklamaní po Slovinsku má víťazstvo a postup cenu zlata. V histórii Slovenska je málo takých, ktorí sa môžu pochváliť prežitím atmosféry veľkého podujatia, akým sú majstrovstvá sveta. Viem, s akou úľavou prežívali hráči chvíle po záverečnom hvizde. Myslím si, že až dodatočne všetci pochopíme, čo títo hráči dokázali. Tréner Weiss ukázal cestu v koučovaní, výbere hráčov, určovaní zostavy."

Ján Filc, tréner hokejovej reprezentácie: "Ak by som hodnotu futbalového výsledku mal porovnať s hokejom, tak je to podobné ako keď hokejisti vyhrali štvrťfinále turnaja na MS. Ťažko však porovnávať, hokejové MS sú každý rok. V Chorzówe sa potvrdilo, že šťastena sa nakloní na stranu toho, kto sa viac snaží. Pre futbal je to veľmi dôležitý odrazový mostík."

Ján Lašák, hokejový brankár, majster sveta 2002: "Bol som nervózny ako nikdy. Domáce zápasy futbalovej reprezentácie nevynechávam. Spoločné s naším zlatým tímom z Göteborgu 2002 a futbalovou partiou trénera Weissa bola obrovská tímová súdržnosť a žičlivosť. Futbalisti majú v tíme zväčša mladých hráčov čo vzbudzuje veľkú perspektívu. Zo športového hľadiska je futbalový postup porovnateľný s hokejovým titulom, možno aj o nieči väčší. Futbal hrá vyše dvesto krajín, hokej desať. Škoda, že diváci si nemohli užiť oslavy v príjemnejšom počasí."

Jerguš Bača, hokejový majster sveta 2002, tréner: "V posledných dvoch zápasoch futbalisti nehrali tak dobre ako dovtedy, ale história sa na to pýtať nebude. Médiá ich zbytočne tlačili k múru, akoby zabudli, že aj Slovinci vedia hrať futbal. Ozjastná kvalita mužstva sa ukáže až na samotných majstrovstvách sveta. Káder vyzerá dobre. Pri téme dopadu úspechu som,žiaľ, pesimista. Nerobím si ilúzie, že futbal to využije na systémový krok. Obávam sa, že slová o mládeži budú iba frázami ako sa to stalo v hokeji. Aj štadióny ostanú zanedbané ako sú doteraz v hokeji i ďalšie športoviská."

Peter Hochschorner, trojnásobný olympijský víťaz vo vodnom slalome: "Futbal sledujem už od detstva, mojím obľúbeným hráčom bol Argentínčan Batistuta. Okrem záoasu s Čechmi som nevynechal ani jeden zápas našich v kvalifikácii. V Poľsku bol prvý polčas dobrý, druhý slabší. O zaslúženosti postupu presvedčili naši hráči už predtým. Pre slovenský šport je pozitívny, že budú futbalisti hrať v Afrike, nemyslím si, že by tým finančne utrpeli ostatné športy."

Elena Kaliská, dvojnásobná olympijská víťazka vo vodnom slalome: "Futbal to potreboval a nepochybne mu to pomôže. Pre samotným šampionátom však musia hráči ešte tvrdšie pracovať. Nemyslím si, že menšie športy budú žiarliť, futbal s hokejom mali vždy dominantné postavenie, čo je podľa diváckeho záujmu logické."

Michal Martikán, dvojnásobný olympijský víťaz vo vodnom slalome: "Skvelý úspech. Verím, že naberú veľkú motiváciu pripraviť sa do Juhoafrickej republiky. Futbal si sám rád zahrám, no dve hodiny ho sledovať pri televízore nie je pre mňa. Výsledok mi urobil veľkú radosť. Prvý postup je vždy výnimočná vec."

Ladislav Hudec, tréner Senice: "V závere zápasu s Poľskom som prežíval neskutočné muky. Ako kedysi dávno, keď našich hokejistov tlačili Rusi a my sme vyhadzovali puky. Postup znamená obrovský nárast kreditu. Na BBC Sport som počul, že na šampionát sa dostala mladá šestnásťročná krajina. Tréner Weiss je kráľ, úprimne klobúk dolu. Nechcem pomyslieť, čo by sa stalo, keby nám Afrika nevyšla, futbal by u fanúšikov i sponzorov padol hlbšie ako nikdy predtým."

Martina Hrašnová, bronzová kladivárka z tohtoročných majstrovstiev sveta: "Futbal ma špeciálne neberie, som fanúšik dynamickejšieho hokeja. A mám pocit, že sme v ňom stále lepší ako vo futbale. Zápas som tak popri inej práci pozerala, úspech ma rozhodne teší. Nie som vyslovene zameraná na individuálne športy. Okrem atletiky vo všestrannom slova zmysle som bola na škole celkom nádejnou basketbalistkou."

Iveta Bieliková, bývalá basketbalová reprezentantka: "Futbal si radšej zahrám ako sa naň pozerám. Aj mi to celkom ide, pravda futbalovou hviezdou v tíme bola Zuzana Žirková. Úspech je to pekný, teším sa. Pozerala som druhý polčas. Z reprezentantov, ktorí hrali kedysi v Ružomberku poznám z jednej besedy Erika Jendriška. Fajn chalan. Potešilo ma, že vedel o našich basketbalových úspechoch. Aj sa zaujímal ako sme ich dosiahli."

Dominik Hrbatý, tenista: "Chlapcom z celého srdca gratulujem. Je to veľký úspech nielen futbalu, ale slovenského športu. Verím, že tento výsledok pritiahne na športoviská veľa detí v našej krajine."

Martin Štrbák, hokejový majster sveta 2002: "Pri najväčšom úspechu slovenského futbalu som mužstvu držal palce pri televízore v Moskve, kde teraz pôsobím. Ťažko som prežíval najmä posledné dva zápasy. Naši reprezentanti si postup zaslúžili. Zviditeľnili Slovensko. V Afrike im želám veľa šťastia. Verím, že sa s týmto výsledkom neuspokoja a na šampionáte nám pripravia ďalšie príjemné prekvapenia. Budem im fandiť."

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štefánka by Pulitzer
 2. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 3. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 4. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 5. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 6. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 7. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 8. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 9. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime
 10. Stotisíc ľudí rozhodlo: Nadácia banky rozdelí štvrť milióna eur
 1. Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov
 2. Prihlásili ste sa ako dobrovoľník na Olympiádu v Tokiu?
 3. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 4. Štefánka by Pulitzer
 5. Počuli ste už o integrovane pestovanej zelenine?
 6. Konferencia - EU support for research
 7. Slovensko má zasiahnuť robotizácia
 8. Viete, aké sú najlepšie možnosti sporenia pre mladých?
 9. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 10. Hitem jsou cyklopočítače Mio - pro zábavu i výkon
 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 24 592
 2. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny 18 683
 3. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 7 822
 4. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 7 032
 5. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť 6 763
 6. Štefánka by Pulitzer 5 321
 7. Čo sa stalo s mojimi úsporami v druhom pilieri? 5 314
 8. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 3 632
 9. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 3 507
 10. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 2 979