Hádzanárky porazili Poľsko 32:28

TASR|18. okt 2009 o 13:05

Slovenské hádzanárky prvý existenčný zápas v kvalifikačnom boji o majstrovstvá Európy 2010 zvládli.

Hlohovec. Po stredajšej prehre na palubovke úradujúcich svetových šampiónok z Ruska zdolali v nedeľu v Hlohovci Poľsko 32:28 a získali prvé body do tabuľky 6. skupiny. V čele sú svorne Čiernohorky a Rusky s troma bodmi.

Najbližšie sa Slovenky, ktorým pred duelom s Poľskom vypadli pre zranenia dve spojky Martina Školková a Petra Beňušková, predstavia na prelome marca a apríla na horúcej palubovke v Čiernej Hore. Na európsky šampionát do Nórska a Dánska postúpia zo skupiny dve najlepšie družstvá.

Slovensko - Poľsko 32:28 (16:14)

Kvalifikácia ME 2010, ženy, 6. skupina:

Zostava a body SR: Ž. Tóthová, Grandtnerová - Hodošková 1, Halásová 2, Beňušková, Dubajová 5, Trochtová, Stuparičová 5, Pajtášová 4, Popluhárová 1, Z. Janšáková 3, Jakubisová 6, A. Tóthová 5. Najviac gólov Poľska: Kudlaczová 7/1, vylúčenia: 3:3, 7m hody: 0 - 4/2, rozhodcovia: Jurinovič, Mrvica (Chor.), 400 divákov.

29., resp. 30. mája: Rusko - Čierna Hora, Poľsko - SR

V krásnej, ale poloprázdnej hlohoveckej hale si Slovenky rýchlo vypracovali dvojgólový náskok a Poľky po chvíli strácali už tri góly (5:2).

Hosťujúci tím, ktorý do Hlohovca pricestoval bez zranenej významnej opory Cecotkovej ďalej ale Popluhárove hráčky nepúšťal. Slovenská obrana síce nefungovala zle, no súperky nakoniec takmer vždy našli spôsob ako dostať loptu za chrbát Žanety Tóthovej a do 15. min sa im podarilo aj vyrovnať (7:7).

V 23. min sa hosťujúci tím dokonca po prvý raz ujal aj vedenia (8:9). Záver prvej časti ale opäť patril Slovenkám, ktoré otočili na 15:14 a v sekundu pred koncom polčasu na rozdiel dvoch gólov zvýšila dravá Alžbeta Tóthová. Ešte lepšie domácim vyšiel úvod druhej časti a v 35. min viedli už 19:15.

Po neúspešnej naskokovačke Stuparičovej a následnej poľskej kontre bolo už len o dva. V 39. min ale sa Pajtášová postarala o dôležitý gól, pri ktorom faulovala najlepšia poľská strelkyňa Kudlaczová a aj vďaka presilovke sa odpútali hráčky v bielom na rozdiel šiestich presných striel (25:19). Lenže súperky hrajúce o udržanie trénera Przybylského vo funkcii ešte nezložili zbrane a do 20. min znížili na 27:24.

Skvele sa však rozchytala Tóthová a v 55. min už Slovenky viedli opäť o poltucet a hoci dramatický náboj duel nestratil až do konca záverečnú radosť Slovenkám už nič neprekazilo a to aj napriek trom žrdiam v záverečných troch minútach.

Po zápase:

Tréner SR Ľubomír Popluhár: "V prvom polčase bolo na našich hráčkach vidieť veľké nervozitu. Trochu sa uvoľnili až v závere druhej časti, keď sme počas oslabenia strelili gól a vzápätí sme zvýšili na rodziel dvoch gólov. Škoda, že sme neudržali výraznejší náskok v závere zápasu, lebo rozhodovať môže nakoniec každý gól, dôležité však je, že sme vyhrali a naše nádeje nezostali iba v rovine čistej teórie."

Tréner Poľska Krzysztof Przybylski: "Škoda, že sa nám nepodarilo zabodovať, lebo najmä v prvom polčase sme boli veľmi blízko a aj v niektorých fázach aj v druhej časti. Pod náš výsledok sa podpísalo veľa našich zranení, ktoré citeľne zasiahli do našej zostavy. Pozitívom, že sme hrali aj napriek tomu vyrovnanú partiu. Slovensko dnes spravilo krok dopredu a my sme zostali stáť, no do konca kvalifikácie zostávajú ešte štyri zápasy a hoci sme veľmi zle začali, musíme ešte veriť."