Zapálili pochodeň pre Vancouver

Na hore Olympia zapálili oheň pre olympiádu vo Vancouvri.
Na hore Olympia zapálili oheň pre olympiádu vo Vancouvri. (Autor: TASR/AP)
Peter Fukatsch, SITA|22. okt 2009 o 23:55

Olympijská štafeta po týždni opustí Grécko a tri mesiace bude putovať iba Kanadou. Nad organizátormi XXI. zimných olympijských hier v kanadskom Vancouvri sa nebesá zmilovali. Obrad zapaľovania ohňa v Olympii sa podaril parabolickým zrkadlom od slnka. Na r

ozdiel od predchádzajúcich troch slávností nemuseli použiť náhradné riešenie.

Symbol ohňa

- Zapaľovanie pochodne v antickej Olympii patrí medzi najnovšie ceremoniály.

- Myšlienka sa všeobecne pripisuje šéfovi organizácia Hier 1936 Nemcovi Carlovi Diemovi. Zakladateľ novovekých hier Pierre de Coubertin však účastníkom berlínskych OH píše, že otcom idey bol grécky archeológ Filadelfeus.

- Oheň je odnepamäti symbolom slobody. Podľa mytológie ho ukradol pre človeka bohom na Olympe Prometeus. Za čin ho Zeus kruto potrestal, prikoval ho na skalu.

- V predvečer každej z antických olympiád položili účastníci na hlavný oltár zasvätený Diovi, akoby naprotiveň, zapálenú obeť na polienkach zo strieborného topoľa.

BRATISLAVA. Grécka herečka Maria Nafpliotuová má ceremoniál nacvičený. V úlohe najvyššej kňažky bola hlavnou postavou slávnosti aj pred olympijskými hrami 2008 v Pekingu.

Kanadské dejisko nepotrebovalo záložný oheň, ktorý vzkriesili na generálke. Toto riešenie použili pred zimnými olympiádami 1998, 2002, 2006 i OH v Sydney 2000.

Prvý bežal grécky lyžiar

Prvým bežcom štafety bol grécky lyžiar v zjazdových disciplínach Vassilis Dimitriadis, účastník troch olympiád. Pochodeň poputuje osem dní Gréckom, 30. októbra ho na aténskom Panatenajskom štadióne, dejisku Hier I. olympiády, odovzdajú Kanaďanom.

Bez protestov

Slávnosť sa obišla bez protestov, ktoré ju poznačili pred pekinskými OH. Aktivisti vyjadrili postoj proti čínskej politike porušovania ľudských práv a za slobodu Tibetu.

Organizácia PETA protestujúca proti lovu tuleňov sa uspokojila s menšou demonštráciou pod aténskou Akropolou. Predstavitelia kanadského organizačného výboru o chystaných akciách ochrancov zvierat vedeli a pripravili sa na ne spolu s gréckou políciou.

„Každé zneužitie olympijskej štafety na získanie mediálnej pozornosti je veľmi nešťastné," cituje agentúra AP programového riaditeľa pre olympijskú štafetu Jima Richardsa. Medzinárodný olympijský výbor už i tak upustil od celosvetovej púte štafety, pred OH v Pekingu najrozsiahlejšej v histórii.

Rozhodol tak v marci tohto roku na zasadnutí v Denveri a dohoda platí až do odvolania aj na OH a ZOH v rokoch 2012, 2014 a 2016.

Do Kanady o týždeň

O týždeň prevezú pochodeň v lietadle za Atlantik. Štafeta poputuje iba kanadským územím. Aj tak sa na jej trojmesačnej púti zúčastní vyše 12-tisíc bežcov na 45-tisíc kilometrovej trati.

Počas 106 dní prejde oheň naprieč celou Kanadou po jej dĺžke i šírke. Nebude chýbať ani zastávka v Nunavute, ktorý je vzdialený len 800 km od severného pólu a je najsevernejším celoročne obývaným miestom na svete. Vo Vancouvri slávnostne zapália oheň 12. februára 2010. „Najdlhšia trasa národnej olympijskej štafety v histórii stačí na zvýraznenie ducha globálnej komunity a svetového občianstva," cituje agentúra Reuters šéfa medzinárodného olympijského výboru Jacqua Roggeho, ktorý sa na slávnosti zúčastnil.

Vo všetkých kútoch krajiny

„Štafeta navštívi viac ako 1030 kanadských komunít. Dostala požehnanie od 119 organizácií, ktoré zastupujú pôvodných obyvateľov Kanady. Do?tkne sa troch oceánov, zvýrazní mozaiku kanadského ľudu zastupujúc všetky vekové skupiny, kultúry i jazyky," povedal šéf vancouverského olympijského výboru John Furlong.

Kanadský usporiadateľ sa dokonale poistil, aby sa priebeh štafety nedal využiť na protesty žiadneho typu.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Zapálili pochodeň pre Vancouver