Davydenko zdolal Söderlinga, Djokovič dohral

Novak Djokovič (vpravo) a Rafael Nadal.
Novak Djokovič (vpravo) a Rafael Nadal. (Autor: SITA/AP)
SITA|27. nov 2009 o 17:38

V úvodnom piatkovom stretnutí v základnej B-skupine dvojhry šampionátu ATP World Tour Finals v Londýne zvíťazil srbský tenista Novak Djokovič nad Rafaelom Nadalom zo Španielska za 118 minút 7:6 (5), 6:3.

LONDÝN. V sobotňajšom semifinále dvojhry na jubilejnom 40. ročníku šampionátu ATP World Tour Finals tenistov v Londýne (22. - 29. novembra, dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale O2 Arena) sa stretnú najprv Švajčiar Roger Federer s Rusom Nikolajom Davydenkom (nie pred 15.25 h SEČ) a potom Švéd Robin Söderling s Argentínčanom Juanom Martinom Del Potrom (nie pred 21.55 h).

Obhajca trofeje Novak Djokovič zo Srbska na MS dohral, hoci rovnako ako štvrtkový smoliar v extrémne dramatickej A-skupine singlovej súťaže, domáci Andy Murray, nazbieral dva triumfy a v rámci toho zdolal súpera, ktorý ho napokon vytlačil z druhého miesta v tabuľke. Srbovi nepomohlo ani popoludňajšie dvojsetové víťazstvo nad Španielom Rafaelom Nadalom.

O prieniku finalistu spred dvanástich mesiacov Davydenka do víkendovej vyraďovacej fázy rozhodlo jeho piatkové víťazstvo v záverečnom zápase celej základnej časti Masters 2009 v B-skupine nad už dva dni istým postupujúcim Söderlingom za 125 minút 7:6 (4), 4:6, 6:3. Švéd sa ziskom setu vyhol v semifinále Federerovi, proti ktorému má bilanciu 0:12 (úplne rovnakú ako Davydenko). S Del Potrom je jeho skóre 1:1.

Djokovič zdolal Nadala ale končí

V úvodnom piatkovom stretnutí v základnej B-skupine dvojhry zvíťazil srbský tenista Novak Djokovič nasadený ako tretí nad dvojkou tohto podujatia Rafaelom Nadalom zo Španielska v ich 21. vzájomnom súboji za 118 minút 7:6 (5), 6:3.

Olympijský víťaz z Pekingu 2008 Nadal už po strede nemal šancu prebojovať sa do sobotňajšieho semifinále. Na svoj okrúhly 400. triumf v profesionálnej kariére si počká minimálne do 4. decembra.

Zverenec Mariána Vajdu Djokovič sa ocitol v podobne nevďačnej situácii ako vo štvrtok v A-skupine pred záverečným duelom Brit Andy Murray (ba ešte mierne nevýhodnejšej): napriek dvom úspechom nemá svoj osud na Masters 2009 vo vlastných rukách.

Obhajca titulu z čínskeho Šanghaja sa spoliehal, že večer Švéd Robin Söderling ako už istý semifinalista zdolá Rusa Nikolaja Davydenka. No nestalo sa a do semifinále putuje práve ruský tenista, Srb si naopak môže baliť kufre.

Murrayova pozícia bola priaznivejšia o to, že pred zápasom Švajčiara Rogera Federera s Argentínčanom Juanom Martinom Del Potrom ešte ani jeden nemal istotu postupu.

"Budem sa teraz správať presne tak, ako pred každým zápasom. Zatiaľ vychádzam z toho, že v sobotu opäť hrám. Ak to napokon nenastane, potom v predstihu chcem skonštatovať, že Davydenko by sa kvalifikoval namiesto mňa absolútne zaslúžene. Hrá tu totiž naozaj dobre. Nezostáva mi teraz iné, než si sadnúť a čakať," skonštatoval pred Davydenkovým duelom Djokovič a netajil vyčerpanosť:

"Som z celej tejto sezóny už unavený. Je vidieť, že po kurte sa už nepohybujem natoľko energicky, ako napríklad ešte nedávno v Bazileji či Paríži." Srb má v tomto roku za sebou 97 vystúpení, suverénne najviac zo všetkých hráčov.

Nadal priznal, že do britskej metropoly cestoval s malými očakávaniami:

"Baterky sa občas vybijú a treba si zadovážiť nové. Bolo by sklamaním skončiť už v skupine, ak by som pred turnajom videl veľkú šancu na triumf, ale ja som sem neprišiel s takýmto pocitom. Vopred som tušil, že to budem mať veľmi ťažké. Usiloval som sa zo všetkých síl - to mi nik nemôže uprieť."

"Mám dokonca pocit, že moje výkony postupne išli nahor. Hral som však proti svetovej elite a na takomto povrchu som toho nepredviedol dosť. Napríklad dnes ten forhend v tajbrejku za stavu 5:6, mal som ho dať. V plnej forme by som s takouto loptičkou zrejme nemal problém. Ja som však v tej situáciu urobil chybu, stratil som set a s ním v podstate už aj celý zápas. Chýbal mi potrebný pokoj."

Španiel prehral svoje ostatné 4 zápasy. Rovnako negatívnu šnúru naposledy mal na prelome rokov 2003 a 2004.

Dvadsaťdvaročný Belehradčan Djokovič upravil skóre proti o rok staršiemu ľavákovi Nadalovi na 7:14, pričom Malorčana prekonal už po tretí raz v rade.

Stále platí, že všetky úspechy dosiahol na "harde" - predtým naposledy pred dvoma týždňami v semifinále v parížskej hale Palais Omnisports (vtedy ešte jednoznačnejšie 6:2, 6:3).

Španiel hral na MS po tretí raz. V rokoch 2006 i 2007 zhodne skončil medzi najlepšími štyrmi na rakete Federera, vlani nútene absentoval pre chronické problémy s kolenami.

Teraz má medzi elitou bilanciu 4:7 a pred sebou barcelonské daviscupové finále proti Čechom. Djokovič sa na šampionáte zlepšil na 6:5. Predvlani pri debute skončil 0:3.

Srbovi sa v piatok proti tradičnému rivalovi nevypomstilo, že v prvom sete premrhal okamžitý únik brejkom na 1:0, ale aj neskorší náskok 4:2.

V tajbrejku povolil Španielovi znížiť z 2:6 na 5:6 a servis, Nadal však nezvládol zdanlivo jednoduchý krížny bekhend - Jastrabie oko ho potvrdilo vedľa. Po treťom geme druhej časti si "Rafa" nechal ošetriť krížovú oblasť chrbtice.

Napriek tomu hneď stratil servis, a hoci odolal hrozbe stavu 1:5, manko jedného brejku už nezmazal. V napokon poslednej deviatej hre nezužitkoval náskok 30:0 a brejkovú šancu už po odvrátení dvoch mečbalov. Djokovič si pri treťom pripravil útok razantným podaním a zakončil. Dal 21 "winnerov", ale zároveň urobil 37 nevynútených chýb. Súper skončil s ešte matnejšou bilanciou 12:35.

Nadal z ostatných desiatich stretnutí so súpermi z Top 10 má štatistiku 1:9. Z titulu sa neradoval od mája, pod strechou už 4 roky.

Srb sa môže dostať na 2. miesto v renkingu, ak opäť získa trofej (nikdy v živote ešte netriumfoval na rovnakom turnaji po roku). Nadal by v takom prípade potreboval na návrat pred Djokoviča dve víťazstvá v daviscupových singloch v "živých" zápasoch.

4. Nadal 3 3 0:6 24:38

Predchádzajúce výsledky: Novak Djokovič (3-Srb.) - Nikolaj Davydenko (6-Rus.) 3:6, 6:4, 7:5 za 168 minút, Robin Söderling (8-Švéd.) - Rafael Nadal (2-Šp.) 6:4, 6:4 za 99 minút, Nikolaj Davydenko (6-Rus.) - Rafael Nadal (2-Šp.) 6:1, 7:6 (4) za 108 minút, Robin Söderling (8-Švéd.) - Novak Djokovič (3-Srb.) 7:6 (5), 6:1 za 98 minút.