Do finále Turnaja majstrov Davydenko a del Potro

Nikolay Davydenko zdolal v semifinále Masters v Londýne Rogera Federera.
Nikolay Davydenko zdolal v semifinále Masters v Londýne Rogera Federera. (Autor: SITA/AP)
SITA|28. nov 2009 o 17:35

Ruský tenista Nikolaj Davydenko sa vo finále dvojhry na prestížnom Turnaji majstrov v londýnskej 02 aréne stretne s Argentínčanom Juanom Martinom del Potrom. Šampión US Open si v druhom semifinále poradil so Švédom Robinom Söderlingom po trojsetovej bitke

LONDÝN. V nedeľňajšom finále dvojhry na jubilejnom 40. ročníku šampionátu ATP World Tour Finals tenistov v Londýne (22. - 29. novembra, dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale O2 Arena) sa o 15.40 h SEČ stretnú Argentínčan Juan Martin Del Potro nasadený ako piaty a šestka tohto turnaja Nikolaj Davydenko z Ruska.

Víťaz septembrových newyorských grandslamových US Open Del Potro v sobotňajšom večernom druhom semifinále zdolal Švéda Robina Söderlinga za 132 minút tesne 6:7 (1), 6:3, 7:6 (3), hoci v treťom sete prehrával o brejk.

Popoludní Davydenko po prvý raz v kariére - na 13. pokus - našiel recept na svojho švajčiarskeho rovesníka Rogera Federera. Zvíťazil nad lídrom svetového rebríčka za 116 minút 6:2, 4:6, 7:5.

Finalista vlaňajších vtedy ešte šanghajských Masters Davydenko vedie nad Del Potrom v bilancii zo vzájomných súbojov 2:1 - na spomenutých MS 2008 v Číne ho v základnej skupine zdolal 6:3, 6:2, medzičasom sa nestretli.

Debutant Söderling premrhal náskok 4:2 v treťom

Dvadsaťjedenročný rodák z Tandilu Del Potro rýchlo mal tri brejkbaly na 2:1 a pri druhom Söderling na prekvapenie väčšiny uspel so zdanlivo iba formálnym protestom u Jastrabieho oka. Na zhodu vyrovnal prvým z napokon 18 es, druhé napálil pri hrozbe straty servisu v piatom geme.

Argentínčan si za "umelecký dojem" zaslúžil ísť do vedenia, ale v tajbrejku potrestane zlyhal: svojou úvodnou a zároveň až do konca duelu jedinou dvojchybou spadol na 0:2, forhendovú odpoveď na kvalitný return mu vyhodila páska a Švéd potom pri svojom servise upravil na ťažko zvratných 5:0. Set zakončil symbolicky - nechytateľným servisom.

V šiestej hre druhého dejstva si Del Potro nádherným forhendovým krížnym returnom vytvoril príležitosť na prerazenie. Odpoveďou boli dve esá a priamy bod z podania. Frustrácia Argentínčana rástla, ale v ôsmom geme opäť zaúradoval nekompromisným forhendovým príjmom, Söderling pod tlakom išiel iba cez druhé a vo výmene poslal bekhend mimo. V deviatej hre mal sľubných 30:15, ale pokračovaniu sa už nevyhol: pri setbale prepálil forhend.

Rozhodujúca časť spočiatku priniesla značnú suverenitu oboch na servise - bolo cítiť, že sa koncentrujú najmä na túto povinnú zložku.

Za stavu 3:2 Söderling akoby v tomto smere vytiahol všetko ušetrené z talóna: z 15:40 vyrovnal, oprel sa do parádneho bekhendového krosu a ďalším skvelým príjmom premenil svoj premiérový brejkbal v celom stretnutí. Zostal jediným.

Del Potra by vzhľadom na to mohla prípadná prehra pri vlastnom brejkbalovom skóre 1 zo 6 mrzieť o tento údaj viac, lenže Argentínčan prinútil Švéda príjmom pod nohy k halfvolejovej chybe a ten vzápätí vo výmene neprehodil bekhend - rebrejk na *3:4 z pohľadu Juhoameričana zásluhou zmeny štatistiky na 2 zo 7.

Vývoj sa po tejto vzrušujúcej zápletke vrátil k normálu a keď to nezmenili ani dve dvojchyby Söderlinga v jedenástej hre, prišlo ďalšie tajbrejkové rozuzlenie, už definitívne.

Tentoraz okamžite nadobudol prevahu Del Potro. Vo výmene s dovedna 24 údermi vyčaroval z ničoho bleskový akoby neúmyselný bekhendový "winner" popri čiare a minibrejk potvrdil na 3:0. Švéd stratil pokoj a zbytočne prestrelil forhend.

Ešte znížil na 2:4 aj s pomocou pásky, sám však mieril na 2:6 pod ňu. Skorigoval esom, na druhý mečbal inkasoval bod z podania.

Debutant medzi elitou Söderling sa dostal medzi osmičku vyvolených až minulý týždeň vďaka stornu účasti amerického rekonvalescenta bez dostatku prípravy Andyho Roddicka, postup do víkendovej vyraďovacej fázy si vybojoval najrýchlejšie zo všetkých už v stredu.

Dvadsaťpäťročný finalista tohtoročného parížskeho Roland Garros bol prvým semifinalistom "Troch koruniek" vo dvojhre na šampionáte od takéhoto úspechu univerzála Jonasa Björkmana spred dvanástich rokov. Posledným Švédom vo finále MS zostáva Stefan Edberg už z frankfurtských MS 1990.

Del Potro môže nadviazať na štyri roky starý triumf krajana Davida Nalbandiana. Vlani v Číne ako nováčik zostal v skupine so skóre 1:2 a rozhorčil práve Nalbandiana uprednostnením individuálnych ambícií krátko pred daviscupovým finále, na ktoré už so silami nestačil.

Teraz má na Masters skóre 4:3. Vo štvrtok v mimoriadne dramatickom a zároveň kurióznom vyvrcholení bojov v A-skupine nesmel v treťom sete proti Federerovi stratiť viac ako 3 gemy. Triumfoval 6:3, pričom ako podávajúci čelil 4 štyrom matematickým mečbalom na vyradenie z turnaja a postup domáceho Andyho Murraya. Argentínčan vo všetkých doterajších štyroch vystúpeniach na tomto podujatí išiel do troch setov.

Federerovi v rozhodujúcom sete nestačilo 5:4 a 30:0 na príjme

Federer pred 17 500 divákmi získal na úvod 6 fiftínov v rade a zdalo sa, že okamžite dostane vývoj duelu pod kontrolu. Nevyužil však 2 brejkbaly na 2:0 a amatérske forhendové zaváhanie pri sieti za stavu 1:1 a 15:15 definitívne potvrdilo iný scenár.

Do polovice šiestej hry nazbieral bazilejský rodák 10 nevynútených chýb. V tomto geme síce napokon upravil rebrejkom na 2:4, vzápätí však po tretí raz odovzdal vlastný servis. Márne hľadal rytmus, tajming a úderovú istotu. Pri prvom Davydenkovom setbale poslal bekhendový return do siete.

V druhej časti sa 15-násobný grandslamový šampión Federer predsa len herne pozviechal. Pohrozil už vo štvrtom geme a naplno zabral v desiatom. Pri skóre 15:40 si Rus pomohol servom na telo, ale vzápätí v prestrelke forhendovými krosmi zo zložitej pozície netrafil. Rozhodujúci set bol až do dramatickej koncovky najmä festivalom kvalitných podaní a obojstranne zvládaných zakončení z rýchlo vypracovaných pozícií: do stavu 5:4 pre Federera returnujúci nazbierali dovedna len 5 bodov.

V desiatom geme sa Davydenko ako podávajúci dostal zo stavu 0:30 (najprv proti nemu dvakrát v jednom fiftíne bola páska, potom inkasoval šokujúcu leteckú kontru "z tribúny"), v jedenástom dosiahol brejk nádherným bekhendovým returnom na čiaru.

V dvanástej hre Rus nekompromisným forhendovým krosom odvrátil jednu hrozbu straty podania. Následne si pripísal priamy bod zo servisu a pri prvom mečbale prinútil Švajčiara k forhendovej chybe v ťažkej defenzíve.

Vrtký Davydenko, ktorý mal na oddych o deň menej a hral po 15 hodinách, štartuje medzi elitou po piaty raz v rade. Do osmičky sa prebojoval napriek tomu, že úvod sezóny mu negatívne poznačili problémy s ľavou pätou a na jeseň mesiac opäť nútene pauzoval.

Na šampionáte má teraz skóre 11:8. Proti švajčiarskemu rivalovi predtým naposledy vydrel aspoň jeden set na melbournských Australian Open 2006, potom ich odovzdal 14 v rade aj bez zarátania skrečovaného z estorilského finále 2008.

Víťaz tohtoročného parížskeho Roland Garros i Wimbledonu Federer po druhý raz prehral v semifinále tejto prestížnej akcie. Šampión zo sezón 2003, 2004, 2006 a 2007 ťahal medzi najlepšími štyrmi za kratší koniec pri svojom debute v roku 2002 proti Austrálčanovi Lleytonovi Hewittovi. V roku 2005 mu vo finálovom súboji s Argentínčanom Davidom Nalbandianom nestačil náskok 2:0 na sety, vlani sa ani neprebojoval zo skupiny.

Na okrúhly 30. triumf na Masters si musí počkať minimálne do sklonku sezóny 2010 (momentálne bilancia 29:7). Odkedy si v britskej metropole zabezpečil zotrvanie na vrchole rebríčka ATP minimálne do konca tohto roka, inkasoval dve prehry. Vo štvrtok proti Del Potrovi v atraktívnej repríze finále US Open 2009 bol dve loptičky od vyradenia.

"Čakal som veru na tento okamih dlho," pousmial sa 28-ročný rodák z ukrajinského Severodonecka Davydenko a dodal: "Po tých dvanástich prehrách je to teraz úžasný pocit. Tušil som, že stavu 5:4 sa pokúsi zaútočiť na príjme rovnako ako v druhom sete. Keď trafil ten protismeč na 30:0, vkradla sa do mňa obava, že mu to opäť vyjde. Pomyslel som si: ´To nie, prosím, už nie... Po trinásty raz... ´ V duchu som pomaly odkladal naplnenie tej túžby na rok 2010 či 2011. Nemyslím si síce, že som jednotka, keď sa mi to konečne podarilo, ale pre moje sebavedomie je to určite prospešné." Rus sa nesťažoval na nevýhodný program: "V noci na dnes som sa dostal do postele až o tretej a spal som iba sedem hodín, ale cítil som sa dobre."

Švajčiar skonštatoval: "Nedá sa obrátiť každý nepriaznivo sa vyvíjajúci zápas proti špičkovým hráčom. Niekedy to aj nevyjde. Vo vyrovnaných koncovkách to býva aj záležitosťou šťastia. Chýbali mi dve loptičky, ale nedokázal som to dotiahnuť. Nikolaj si počínal dobre. Myslím si, že sa mu dnes celkovo darilo, zároveň by som však polemizoval s tým, či to bolo naše najkvalitnejšie vzájomné stretnutie. Som sklamaný, nie však z prehry s konkrétnym súperom, ktorého som v minulosti toľkokrát zdolal. Želám mu všetko najlepšie na finále." O svojom výkone povedal: "Od začiatku som občas siahal po nesprávnych riešeniach. Navyše, v prvom sete mi nešiel servis."

Bryanovci o titul i vrchol koncoročného rebríčka

V sobotňajšom druhom semifinále štvorhry na jubilejnom 40. ročníku šampionátu ATP World Tour Finals tenistov v Londýne (22. - 29. novembra, dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale O2 Arena) zvíťazili americkí bratia Bob a Mike Bryanovci nasadení ako druhí nad trojkami deblovej časti tohto "výberového" podujatia, Indom Mahešom Bhupáthím a Bahamčanom Markom Knowlesom, za 65 minút 6:4, 6:4. Zopakovali tým svoju prevahu proti rovnakému páru z finále januárových melbournských grandslamových Australian Open (vtedy 2:6, 7:5, 6:0)

Víťazi Masters zo sezón 2003 i 2004 (zhodne Houston) a vlaňajší šanghajskí finalisti Bryanovci si v nedeľňajšom stretnutí o trofej zmerajú sily so sobotňajšími premožiteľmi Slováka Michala Mertiňáka a Čecha Františka Čermáka - Bielorusom Maxom Mirným a Izraelčanom Andym Ramom.

Ak sa im revanšujú za pondelňajšiu prehru dvakrát 4:6 zo základnej B-skupiny, dostanú sa na vrchol koncoročného svetového rebríčka ATP vo štvorhre pred Kanaďana Daniela Nestora a Srba Nenada Zimonjiča.

Tridsaťjedenročné dvojičky z kalifornského Camarilla síce na úvod semifinále hneď mali manko 0:2, ale Knowlesa brejkli na 2:2 bez straty fiftínu (Bahamčan im premenil prvú šancu dvojchybou) a potom na forhende hrajúci ľavák Bob popri čiare aj s pomocou pásky premenil za stavu 5:4 na príjme druhý setbal.

V druhom dejstve Američania po jednoznačnom priebehu gemov v prospech podávajúcich zvládli skóre 15:30 pri Bobovom servise v deviatej hre a ako returnujúci zabrali v desiatej naplno. Knowles zazmätkovaním prihral Bobovi na jednoduché zakončenia znamenajúce 40:15 pre bratov a Bhupáthí ako podávajúci nezvládol halfvolej spod nôh po Mikovom returne.

Bryanovci upravili skóre zo vzájomných súbojov na 6:2 a revanšovali sa Bhupáthímu s Knowlesom za neúspech z ostatného zápasu v tohtoročnom semifinále na barcelonskej antuke. Proti Mirnému s Ramom majú štatistiku 2:3.

Výsledky

Dvojhra - semifinále:

Nikolaj Davydenko (6-Rus.) - Roger Federer (1-Švajč.) 6:2, 4:6, 7:5

Juan Martin Del Potro (5-Arg.) - Robin Söderling (8-Švéd.) 6:7 (1), 6:3, 7:6 (3)

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Tenis»Do finále Turnaja majstrov Davydenko a del Potro