Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 19.40

Nikolaj Davydenko ovládol Turnaj majstrov

Ruský tenista Nikolaj Davydenko sa stal víťazom dvojhry na prestížnom Turnaji majstrov v londýnskej 02 aréne.

Nikolaj Davydenko s víťaznou trofejou.Nikolaj Davydenko s víťaznou trofejou. (Zdroj: AP)

Agentúrny článok bol nahradený autorským o 19.40

Ruský tenista vyhral posledný prestížny turnaj v sezóne. V Londýne porazil Rogera Federera i Rafaela Nadala. Vo finále nedal šancu ani víťazovi US Open Juanovi Martinovi del Potrovi.

BRATISLAVA. Koniec tenisového roka patrí nenápadnému Nikolajovi Davydenkovi. Skúsený Rus si musel vybojovať účasť na Turnaji majstrov až na poslednom podujatí z kategórie Masters v Paríži, kde si zabezpečil siedme miesto v rebríčku ATP a tým aj právo štartu na Turnaji majstrov.

Turnaj síce začal prehrou s Novakom Djokovičom, ale tá bola jediná na ceste za víťazstvom.

Ako prvý jeho silu pocítil Rafael Nadal, ktorý stačil na rýchly tenis rodáka z ukrajinského Severodonecka len v jednom sete. Davydenko jasne dominoval vo víťazných úderoch, v ktorých prestrieľal svetovú dvojku pomerom 27:12.

V treťom stretnutí s Robinom Söderlingom uhájil postup z druhého miesta B skupiny.

Semifinálový zápas s Rogerom Federerom mal byť podľa stávkových kancelárií pomerne jasnou záležitosťou svetovej jednotky. Švajčiar mal do soboty so svojím súperom bilanciu 12:0. Dvadsaťosemočný Rus však vyvrátil všetky predpoklady a zvíťazil v troch setoch.

Prvá výhra nad Federerom

Federer nevyužil v rozhodujúcej hre stav 5:4 a 30:00 pri podaní Rusa. V tej chvíli sa ukázala Davydenkova silná psychika, ktorá ho viackrát zradila v minulosti. Udržal si podanie a zaslúžene postúpil do finále. „Na tento okamih som čakal dlho. Pred stretnutím som si hovoril, že trinástykrát už nemôžem prehrať. Je to úžasný pocit," skonštatoval pre agentúru AP.

„Dnes mi nešiel servis. Tým však nechcem zhadzovať Nikolajov výkon. Dokázal ustáť aj nepriaznivý stav. Vo finále mu želám veľa šťastia," dodal pre denník Times pätnásťnásobný grandslamový víťaz.

Výborný tenis predvádzal na konci roka aj Juan Martin del Potro. Z ťažkej skupiny A postúpil až vďaka lepšiemu skóre, keď za sebou nechal domáceho Brita Andyho Murrayho. Mladý Argentínčan v skupine zvíťazil nad Federerom a Fernandom Verdascom, čo mu stačilo na druhé miesto. V semifinále vyradil výborne hrajúceho Švéda Söderlinga.

Prešľap

Vo finále sa už ukázala na úradujúcom víťazovi US Open únava. Davydenko presne využil Argentínčanove slabiny. Počas celého zápasu výborne rozhadzoval údery po oboch stranách kurtu. Del Potro sa tak nemohol dostať ku svojmu drvivému forhendu.

Rozhodujúca chvíľa zápasu prišla pri zhode v štvrtej hre úvodného setu. Argentínčanovi rozhodcovia zobrali fiftín pre chybné postavenie nôh pri podaní. Juhoamerického mladíka tento moment rozladil tak, že následne daroval Rusovi gem pokazeným bekhendom. Davydenko si udržal podanie a set vyhral.

V druhom dejstve si obidvaja hráči držali podanie až do stavu 4:4. V nasledujúcej hre ukázal Davydenko ďalšiu zbraň, výborné returny. Čistou hrou zobral del Potrovi podanie a vlastným servisom ukončil zápas.

„Vôbec som nečakal, že dokážem v Londýne vyhrať ako nasadená sedmička. Cítil som sa tu skvele. Obzvlášť chcem vyzdvihnúť fanúšikov, ktorí boli počas celého turnaja úžasní," povedal po zápase šťastný víťaz.

„Veľmi dobre poznám históriu tohto turnaja. Teraz som ako Federer, Djokovič či Sampras. Hádam budem v Londýne v budúcnosti viac populárny."