Hádzanárky Ruska vyhrali majstrovstvá sveta

Radosť ruských hádzanárok po finálovej výhre na MS proti Francúzkam.
Radosť ruských hádzanárok po finálovej výhre na MS proti Francúzkam. (Autor: TASR/AP)
SITA|20. dec 2009 o 14:33

Hádzanárky Ruska obhájili titul svetových šampiónok. V nedeľňajšom finále XIX. majstrovstiev sveta v Číne zvíťazili v Nan-ťingu nad Francúzskom 25:22.

NAN-ŤING. Hádzanárky Ruska obhájili titul svetových šampiónok. V nedeľňajšom finále XIX. majstrovstiev sveta v Číne zvíťazili v Nan-ťingu nad Francúzskom 25:22 (14:11) a svojmu súperovi odplatili prehru (23:24) zo štvrťfinálovej skupiny.

Rusky zopakovali svoj triumf spred dvoch rokov a získali už štvrtý titul pre svoju krajinu (2001, 2005, 2007, 2009). K nim sa môžu pripočítať aj tri svetové prvenstvá z éry Sovietskeho zväzu.

Francúzky nevyužili šancu vybojovať si zlaté medaily po roku 2003 druhýkrát v histórii MS. Reprezentantky krajiny galského kohúta nepredĺžili svoje víťazné ťaženie na tohtoročnom šampionáte, keď po siedmich výhrach v rade zaváhali v tom rozhodujúcom dueli a domov si odvážajú po druhý raz striebro (na 2. priečke skončili aj na MS 1999).

Bronzové medaily si na MS v Číne zabezpečili reprezentantky Nórska, ktoré v nedeľňajšom stretnutí o 3. miesto zdolali v Nan-ťingu Španielsko 31:26 (15:9). Severanky síce neobhájili 2. priečku spred dvoch rokov, ale do ich bohatej medailovej zbierky pribudol k jednému zlatu, trom striebram už tretí bronz.

Výsledky - nedeľa (Nan-ťing)

finále:

Rusko - Francúzsko 25:22 (14:11)

Zostavy a góly:

Rusko: Suslinová, Sedojkinová - Postnovová 3, Droninová 1, Dmitrievová 8/2, Levinová 3, Petrovová, Andrjušinová 2, Muravjevová 1, Vetkovová 2, Žilinskaiteová, Korolevová, Turejová 3/1, Chmyrovová 2

Francúzsko: Leynaudová, Darleuxová - Goudjová, Dancetteová, Ayglonová, Pineauová 6, Mendyová, Baudouinová, Dembeleová 4, Deroinová, Tervelová, Limalová 2, Piejosová 2, Signateová 8

Pok. hody: 6/3 - 1/0, vylúčené: 5 - 3, rozhodovali: Gjeding a Hansen (obaja Dán.), 13 000 divákov

Po vyrovnanom úvode si Rusky v strednej časti I. polčasu vypracovali trojgólový náskok (10:7), ktorý si udržali až do prestávky (14:11). V úvode druhej tridsaťminútovky Francúzky znížili na rozdiel jediného gólu (14:15 v 36. a 15:16 v 37. min), ale obhajkyne prvenstva potom opäť zapli na vyššie obrátky a necelých dvanásť minút pred koncom vyhrávali už 22:17, čo bolo ich najvyššie vedenie vo finále. Ruskám nezachytala brankárka Suslinová, ale medzi troma žrďami ju potom výborne zastúpila Sedojkinová, ktorá mala takmer 40-percentnú úspešnosť zákrokov a prispela výraznou mierou k triumfu 25:22.

zápas o 3. miesto:

Španielsko - Nórsko 26:31 (9:15)

Najviac gólov: Aguilarová 5, Albertová, Mangueová po 5/3 - Frafjordová 7, Lundeová-Borgersenová a Herremová po 6, 10 000 divákov

Na rozdiel od vzájomného duelu vo štvrťfinálovej fáze, v ktorom Nórky otočili výsledok z nepriaznivého polčasového stavu 8:14 na konečných 27:24, tentoraz úradujúce európske i olympijské víťazky nenechali nič na náhodu a od úvodu držali taktovku vo svojich rukách. V prvej tridsaťminútovke si zverenky trénera Thorira Hergeirssona vypracovali pohodlný šesťgólový náskok, ktorý už z rúk v druhom dejstve nepustili. Španielky si na prvý cenný kov z MS musia ešte počkať.

Konečné poradie na MS žien 2009: 1. Rusko, 2. Francúzsko, 3. Nórsko, 4. Španielsko, 5. Dánsko, 6. Kórejská republika, 7. Nemecko, 8. Rumunsko, 9. Maďarsko, 10. Rakúsko, 11. Angola, 12. Čína, 13. Švédsko, 14. Tunisko, 15. Brazília, 16. Japonsko, 17. Ukrajina, 18. Pobrežie Slonoviny, 19. Argentína, 20. Kongo, 21. Thajsko, 22. Kazachstan, 23. Čile, 24. Austrália