SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 15.45

Začína Turné štyroch mostíkov, favoritom Ammann

Pondelňajšou kvalifikáciou na úvodné preteky sa v nemeckom Oberstdorfe začne už 58. ročník už 58. ročník Turné štyroch mostíkov.

Simon AmannSimon Amann (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Pondelňajšou podvečernou kvalifikáciou na utorňajšie úvodné preteky sa v nemeckom Oberstdorfe začne aj s prítomnosťou slovenského reprezentanta Tomáša Zmoraya už 58. ročník Turné štyroch mostíkov (T4M) v skokoch na lyžiach, ktorý je aj súčasťou Svetového pohára (SP) 2009/2010.

Prestížne podujatie na prelome rokov pozostáva tradične zo štyroch súťaží - dvoch na nemeckej (okrem Oberstdorfu aj v Garmisch-Partenkirchene - 1. 1.) a dvoch na rakúskej pôde (Innsbruck - 3. 1., Bischofshofen - 6. 1.).

Rekordérom T4M (bývalý názov Interšportturné) je Janne Ahonen s piatimi celkovými prvenstvami, "lietajúci" Fín sa po 1,5-roku vrátil na mostíky, jeho úsilie však smeruje najmä k februárovým ZOH vo Vancouveri. Nemec Sven Hannawald je zasa jediný skokan v histórii Turné, ktorý dokázal zvíťaziť v rámci jedného ročníka vo všetkých štyroch súťažiach (2001/2002).

Obhajcom Rakúšan Loitzl

Obhajcom triumfu je Rakúšan Wolfgang Loitzl, ktorý tromi primátmi a jedným druhým miestom (v Oberstdorfe) nemal ďaleko k vyrovnaniu spomenutého výkonu Hannawalda, ale dosiahol historicky najvyšší výsledný súčet bodov na T4M (1123,7).

"Moje šance na zopakovanie vlaňajška existujú. Keď sa sústredím rovnako ako pred rokom a pridá sa k tomu aj trochu šťastia, mohlo by mi to zaručiť dobrý výsledok,“ uviedol 29-ročný Loitzl, ktorému však patrí v priebežnom hodnotení Svetového pohára 2009/2010 po šiestich "odskákaných" individuálnych súťažiach až 6. miesto.

K najvážnejším ašpirantom na celkový úspech patria najmä Švajčiar Simon Ammann a Rakúšan Gregor Schlierenzauer. Ani jeden z tohto dua sa ešte netešil z konečného triumfu na Turné, čo by chceli obaja výnimoční skokani teraz zmeniť.

"Podľa doterajších výsledkov v sezóne to skutočne vyzerá len na môj súboj s Gregorom. Osobne si však myslím, že je tu viacero ďalších kandidátov na víťazstvo i na to, aby nás so ´Schlierim´ zdolali. Napriek tomu sa cítim v lepšej pohode ako vlani, som pokojnejší, čo by mohlo zavážiť," uviedol pre nemecké médiá 28-ročný dvojnásobný olympijský víťaz zo Salt Lake City 2002 a líder aktuálneho poradia SP Ammann, ktorý v tejto zime už tri razy vystúpil na najvyšší stupienok (Lillehammer a dvakrát Engelberg, pozn. SITA).

Stávkové kancelárie favorizujú Schlierenzauera

Podľa bookmakerov je však najväčším favoritom 19-ročný Schlierenzauer (v tejto zime triumfoval dvakrát - v Lillehammeri a Engelbergu) s kurzom (5:4) pred Ammannom (7:5) a Loitzlom (15:1).

"Nemôžem sa sústreďovať iba na duely s Ammannom, hoci má momentálne vynikajúcu formu. Veď sú tu aj moji krajania Kofler, Loitzl a Morgenstern a mnohí ďalší skokani, ktorí môžu prekvapiť."

"Za seba môžem povedať iba to, že som dobre pripravený a budem útočiť. Simon, ktorý bol vlani celkovo druhý na Turné, však vie, aké je to na mostíkoch na takýchto významných podujatiach a určite mi moje najvyšší ciele neuľahčí," poznamenal pred nastávajúcim ročníkom T4M vlani "bronzový" v hodnotení Schlierenzauer.

O peňažnú prémiu 35 000 eur pre celkového víťaza Turné štyroch mostíkov a automobil chce zabojovať aj Nemec Martin Schmitt, v uplynulom ročníku štvrtý.

"Nevzdávam sa, hoci v minulej sezóne som skákal lepšie ako teraz. Turné je však špecifické a možné sú aj prekvapenia. Boj o primát nemusí byť len medzi Simonom a Gregorom. Vlani by tiež nikto nefavorizoval Loitzla a Wolfgang to s prehľadom vyhral. Očakávam napínavé a vyrovnané súťaže," vyslovil svoj názor Schmitt.

Nechýba aj skúsený Poliak Malysz

Okrem všetkých spomenutých skokanov by mohli prehovoriť do poradia na popredných priečkach v rámci 58. ročníka T4M aj Nóri Björn Einar Romören a Anders Jacobsen, Fín Harri Olli, Nemec Pascal Bodmer, Japonec Daiki Ito, skúsený Poliak Adam Malysz či nevyspytateľný Rus Dmitrij Vasiliev.

Slovensko bude reprezentovať Tomáš Zmoray. Dvadsaťročný zverenec trénera Milana Filipka sa v uplynulom ročníku Turné predstavil iba na nemeckej pôde, ale v Oberstdorfe bol v kvalifikácii až 70. a v Ga-Pa obsadil 66. priečku. Ani v jednom prípade nepostúpil do 1. kola hlavnej súťaže medzi 50 najlepších skokanov.

"Tomáš skončil na poslednom a predposlednom mieste, vo svojej premiére na Turné aspoň zažil atmosféru takéhoto veľkého podujatia. Teraz je však už skúsenejší, trochu sa oťukal na mostíkoch, a tak od neho očakávam oveľa lepšie výkony," uviedol pre agentúru SITA kouč Milan Filipko. Obaja v nedeľu ráno odcestovali do Oberstdorfu.

"Zmoray absolvuje v tomto ročníku Turné všetky štyri súťaže. Verím, že aspoň raz postúpi z kvalifikácie do 1. kola. Nebude to však vôbec jednoduché, pretože na rozdiel od klasických pretekov Svetového pohára budú mať Nemci a Rakúšania možnosť postaviť tzv. národnú skupinu."

"Tieto dve krajiny disponujú väčším počtom kvalitných pretekárov. My sa však nevzdávame a pokúsime sa zabojovať," doplnil M. Filipko. Pre jeho zverenca je v aktuálnej sezóne SP najlepším umiestnením 38. priečka v Lillehammeri, ktorú dosiahol 6. decembra a jediný raz sa prebojoval z kvalifikácie do 1. kola.

Po šiesty raz v histórii sa uskutočnia v 58. ročníku T4M dve súťaže pri umelom osvetlení - úvodné v nemeckom Oberstdorfe (29. 12.) a záverečné štvrté dejstvo v rakúskom Bischofshofene (6. 1.).

Na Turné štyroch mostíkov sa už tradične bude v 1. kole hlavných súťažiach skákať tzv. k. o. systémom (v klasických pretekoch SP sa to nepraktizuje).

Víťaz kvalifikácie sa stretne s päťdesiatym skokanom, druhý z kvalifikácie so 49. v poradí atď. Do finálového 2. kola postúpia víťazi vzájomných súbojov (spolu 25 skokanov) ako aj piati zdolaní s najvyšším bodovým ziskom. Spomenutá tridsiatka si zabezpečí body do hodnotenia Svetového pohára.

Zaujímavosti pred začiatkom 58. ročníka Turné štyroch mostíkov

Najvyšší bodový zisk pri celkovom prvenstve na Turné štyroch mostíkov (T4M)

57. ročník (2008/2009) - Rakúšan Wolfgang Loitzl s celkovým súčtom 1123,7 bodu zo štyroch súťaží (Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck, Bischofshofen) prekonal až o 37,9 bodu dovtedajší rekord Fína Janneho Ahonena (1085,8 b) z ročníka 2007/08. Pred famózneho severana sa v uplynulom ročníku T4M dostal aj druhý v konečnom hodnotení Turné 2008/09 Simon Ammann zo Švajčiarska (1091,1 b).

Iba Hannawald so stopercentnou bilanciou v rámci jedného ročníka T4M

Bývalý nemecký reprezentant v skokoch na lyžiach Sven Hannawald je v rámci Turné štyroch mostíkov (T4M) naďalej jediným skokanom v histórii, ktorý dokázal zvíťaziť v jednom ročníku na všetkých štyroch mostíkoch - na nemeckej (Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen) i rakúskej pôde (Innsbruck, Bischofshofen). Pri svojom jednoznačnom prvenstve v jubilejnom 50. ročníku T4M v sezóne 2001/2002 dosiahol Hannawald výslednú známku 1077,6 bodu.

Víťaz uplynulého 57. ročníka T4M Wolfgang Loitzl z Rakúska však nemal ďaleko od vyrovnania Hannawaldovho rekordného zápisu, keďže dokázal až trikrát triumfovať a raz - v Oberstdorfe - skončil na 2. mieste (iba s minimálnym odstupom 1,2 bodu za víťazným Švajčiarom Simonom Ammannom).

Najvyšší bodový rozdiel medzi celkovým víťazom a druhým v poradí v konečnom hodnotení na Turné štyroch mostíkov

49. ročník (2000/2001) - 1. Adam Malysz (Poľ.) 1045,9 bodu, 2. Janne Ahonen (Fín.) 941,5 - rozdiel medzi prvým a druhým v poradí 104,4 bodu

Najdlhší skok na Turné štyroch mostíkov v histórii

56. ročník (2007/2008) - Rakúšan Gregor Schlierenzauer doletel 5. januára 2008 v kvalifikácii na tretie preteky T4M v Bischofshofene na značku 145 metrov, čím dosiahol historicky najdlhší skok na Turné (dovtedy mal toto privilégium Nór Sigurd Pettersen - 143,5 m v Oberstdorfe 29. decembra 2003)

Umelé osvetlenie na Turné štyroch mostíkov

Po šiesty raz v histórii sa uskutočnia v rámci T4M minimálne dve súťaže pri umelom osvetlení - úvodná v nemeckom Oberstdorfe (29. 12. 2009) a záverečná štvrtá v rakúskom Bischofshofene (6. 1. 2010). Zaujímavé je, že pred dvoma rokmi v 56. edícii T4M boli premiérovo až tri súťaže pri umelom osvetlení: úvodná v Oberstdorfe (30. 12. 2007) ako aj tretia a záverečná štvrtá v Bischofshofene (5., resp. 6. 1. 2008). Túto skutočnosť spôsobila zmena dejiska tretieho dielu Turné, keď sa pre zlé poveternostné podmienky neskákalo v Innsbrucku, ale v Bischofshofene.

K. O. systém v 1. kole hlavnej súťaže na Turné štyroch mostíkov

V 1. kole hlavných súťaží sa bude na Turné štyroch mostíkov skákať tradične tzv. k. o. systémom (v pretekoch Svetového pohára sa to nepraktizuje). Víťaz kvalifikácie sa stretne s päťdesiatym skokanom, druhý z kvalifikácie so 49. skokanom v poradí, atď. Do finálového 2. kola postúpia víťazi vzájomných súbojov (spolu 25 skokanov), ako aj piati zdolaní pretekári s najvyšším bodovým ziskom - spomenutá tridsiatka si zabezpečí aj body do hodnotenia Svetového pohára.

Pred dvoma rokmi v 56. ročníku T4M sa však paradoxne k. o. systém v 1. kole využil len na úvod v Oberstdorfe, keďže na zostávajúcich troch podujatiach bola kvalifikácia vždy až v deň konania hlavnej súťaže.

Ocenenia na 58. ročníku Turné štyroch mostíkov

Pre celkového víťaza T4M 2009/2010 bude pripravená peňažná prémia 35 000 eur ako aj luxusný automobil. V uplynulom ročníku získal víťazný Rakúšan Wolfgang Loitzl okrem finančnej čiastky 33 000 eur aj auto Subaru Forester v hodnote 30 000 eur. Držiteľ celkového triumfu v 56. ročníku T4M Janne Ahonen z Fínska okrem peňažného ohodnotenia obdržal aj automobil Subaru Impreza, rok predtým si Nór Anders Jacobsen odviezol domov s finančným bonusom i automobil Nissan.

Program 58. ročníka Turné štyroch mostíkov (T4M) v skokoch na lyžiach

1. /úvodné/ preteky - Oberstdorf (Nem.), mostík HS-137

pondelok 28. 12. 2009: tréning (14.30 h), kvalifikácia (16.30)

utorok 29. 12. 2009: skúšobné kolo (15.00), hlavná súťaž - 1. kolo (16.30)

2. preteky - Garmisch-Partenkirchen (Nem.), HS-140

štvrtok 31. 12. 2009: tréning (11.30), kvalifikácia (13.45)

piatok 1. 1. 2010: skúšobné kolo (12.00), hlavná súťaž - 1. kolo (14.00)

3. preteky - Innsbruck (Rak.), HS-130

sobota 2. 1. 2010: tréning (11.30), kvalifikácia (13.45)

nedeľa 3. 1. 2010: skúšobné kolo (12.30), hlavná súťaž - 1. kolo (13.45)

4. /záverečné/ preteky - Bischofshofen (Rak.), HS-140

utorok 5. 1. 2010: tréning (14.30), kvalifikácia (16.30)

streda 6. 1. 2010: skúšobné kolo (15.00), hlavná súťaž - 1. kolo (16.30)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 4. Home (ale aj) Office
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 7. Zelená Bratislava
 8. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Záujem o akcie Pilulky prekonal naše očakávania
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Ruža zmeny
 5. Úpravy automobilov pre ZŤP
 6. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 7. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 9. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 10. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 27 898
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 22 648
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 146
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 908
 5. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 841
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 730
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 743
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 122
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 946
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 605
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Vzorky na antigénne testy odoberú výterom z nosohltana.
Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

Podcast Dobré Ráno.
STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.

Peter Tkačenko

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy

Slovensko eviduje celkovo 98 úmrtí na Covid-19.

Ilustračná fotografia.