Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 22:00

Hokejoví juniori zdolali Rakúsko a sú takmer zachránení

Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov zdolala v prvom vystúpení v skupine o záchranu Rakúsko tesne 3:2.

Slovenskí hokejisti postavili základ úspechu v prvej tretine, ktorú vyhrali 2:0.Slovenskí hokejisti postavili základ úspechu v prvej tretine, ktorú vyhrali 2:0. (Zdroj: IIHF)

SASKATOON. Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov po silvestrovskom sklamaní proti Švajčiarom urobila v sobotu vo svojom prvom vystúpení v skupine o záchranu na svetovom šampionáte tejto vekovej kategórie v kanadskej provincii Saskatchewan dôležitý krok k udržaniu sa v elitnej kategórii MS, keď v dramatickom a nečakane vyrovnanom zápase zdolala Rakúsko tesne 3:2.

"Začali sme veľmi, viedli sme 2:0 po prvej tretine a potom akoby nastalo nejaké uspokojenie. Rakúšania vyrovnali hru, keď sme hrali štyri oslabenia a podarilo sa im vyrovnať na 2:2."

"Z nášho pohľadu to bol ťažký duel na psychiku, pretože celé mužstvo je sklamané, že sme nepostúpili do finálovej skupiny. Bolo veľmi ťažké dať chlapcov dokopy po mentálnej stránke. Rakúšania nemali čo stratiť a vedeli, že sme favorit," povedal pre SITA manažer dvadsiatky Roman Ulehla.

"Som veľmi šťastný, že sme vyhrali, ale vôbec sme zo seba nevydali maximum a neukázali, čo je v našich silách," vysvetľoval pre iihf.com Andrej Šťastný. "Možno nie je problém v hre, ale v kabíne, v hlavách. Máme zápas rozbehnutý a prestaneme hrať. Samozrejme, že súper to využije," krútil hlavou útočník Tomáš Tatar.

Ak v ďalšom zápase skupiny o záchranu v nedeľu Lotyši nezískajú proti favorizovaným Čechom všetky tri body za víťazstvo v riadnom hracom čase, Slováci sa definitívne zachránia bez ohľadu na výsledok svojho záverečného vystúpenia na MS v pondelok 4. januára o 12.00 h miestneho času (19.00 h SEČ) proti Česku.

"Ten zápas bude mať pre nás špeciálnu príchuť, vlastne ako každý duel Slovenska s Českom. Veď sme boli jedna krjina," vysvetľoval Tatar. Rakúšania sú s istotou prvým zostupujúcim kolektívom.

Slovensko "20" - Rakúsko "20" 3:2 (2:0, 0:2, 1:0)

Góly: 7. Tatar (Viedenský, Hraško), 15. Pánik (Hraško, Tatar), 41. A. Šťastný (L. Hudáček) - 23. Kristler (Schneider, Kainz), 34. Heinrich (Kristler, Ulmer).
Vylúčení: 7:6 na 2 min, navyše Pallestrang (Rak.) 10 min za narazenie zozadu, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Burchell (Kan.), Laaksonen (Fín.) - Šichanov (Rus.), Tillerkvist-Jonsson (Švéd.)

Slovensko "20":
Halász - Štajnoch, Rais, Šiška, Marinčin, Hraško, Jankovič, Jaborník - Tatar, Viedenský, Pánik - M. Bakoš, L. Hudáček, A. Šťastný - Mlynarovič, Illo, Gašparovič - Gerhát, Vandas, Lapšanský - Grošaft
Rakúsko"20": Hirn - Ulmer, Scholz, Pallestrang, Hartl, Zorec, Mühlstein, Untergascnigg, Isopp - Komarek, Kristler, Heinrich - Hofer, Maier, Wolf - Unterweger, Pöck, Korner - Schneider, Kainz

Pred takmer 10 000 divákmi sa do prvej šance dostali Slováci, keď Pánikova strela už po 40 sekundách skončila na tyčke Hirnovej bránky.

V 4 min. Kristler mieril medzi Halászove betóny a slovenský gólman mal s jeho strelou veľké problémy.

Jednoznačne lepší slovenskí hokejisti sa prvýkrát gólovo presadili v 7. min, keď prvé vylúčenie v stretnutí po hákovaní Mühlsteina potrestala elitná slovenská útočná formácia už po dvadsiatich sekundách.

Hraško posunul puk Viedenskému, ktorý medzi kruhmi našiel Tatara a ten strelou ponad pravý Hirnov betón otvoril skóre - 1:0. Prvý slovenský útok aj naďalej hýril aktivitou. Najprv sa v 11. min vo vlastnom oslabení po ideálnej Tatarovej prihrávke nepresadil sám pred rakúskym gólmanom Viedenský, v 13. min netrafil pri pravej tyčke odkrytú rakúsku svätyňu Tatar.

V 14. min zverenci Štefana Mikeša napriek drvivému tlaku v rakúskom pásme nevyužili 50 sekundovú presilovku o dvoch hráčov, až po návrate Isoppa z trestnej lavice sa presadil strelou z ťažkého uhla takmer z bránkovej čiary Pánik, ktorý našiel medzierku medzi Hirnovým betónom a tyčkou - 2:0.

V 19. min sa do šance dostal najagilnejší slovenský bek Hraško, no jeho pokus rakúsky gólman vyrazil a bekhendom dorážal A. Šťastný len do brvna. V prvej tretine prestrieľali Slováci Rakúšanov 16:5.

V druhej tretine sa však obraz hry zmenil. Už po pätnástich sekundách strieľal od modrej na slovenskú bránku Ulmer, no Halász bol na mieste. O dve minúty neskôr však už kapituloval po nádhernej individuálnej akcii Kristlera, ktorý sa pretlačil pomedzi slovenských bekov a z nemožnej pozície trafil pod brvno slovenskej bránky - 2:1.

Rakúska ofenzíva pokračovala, na koňa ich dostali slovenské vylúčenia, keď na trestnú lavicu putovali postupne Štajnoch, Hraško a Tatar. Pri Hraškovom treste trafil v 30. min Hofer tyčku slovenskej svätyne a po vylúčení Tatara za vyhodenie puku z obranného pásma do hľadiska využili početnú výhodu aj Rakúšania. V 34. min Kristlerovu strelu doklepol za Halászov chrbát Heinrich - 2:2.

Otrasení Slováci mohli opäť inkasovať o dve minúty, keď pri Pánikovom vylúčení nebezpečne strieľal Mülhstein. Keď Kristler zrazil pri brejku brankára Halásza, hrali po dlhom čase presilovku aj Slováci, no strely Viedenského a Illa nedokázal nik doraziť do rakúskej bránky. V 38. min Pallestring svojim zákrokom pri mantinely ponúkol slovenským juniorom ďalšiu, tentokrát 60 sekundovú presilovku 5 na 3.

Najväčšiu šancu mal Pánik, no sám pred odkrytou rakúskou svätyňou nedokázal zodvihnúť puk ponad betón presúvajúceho sa Hirna. V poslednej minúte druhého dejstva zabrnkal na nervy spoluhráčom gólman Halász, ktorý si pri rozohrávke z rohu takmer strelil do prázdnej bránky gól. V druhej tretine Rakúšania prestrieľali Slovákov zverencov 15:11.

Kľúčový moment celého stretnutia sa zrodil hneď v úvode tretej tretiny, keď po 27 sekundách Libor Hudáček vyhral vhadzovanie, našiel Andreja Šťastného, ktorý trafil ponad Hirnovo plece - 3:2.

Slováci po góle naďalej hýrili aktivitou a strieľali na Hirnovu bránku z každej pozície - najaktívnejší boli Viedenský, Pánik, Hudáček a Štajnoch. V 49. min však opäť zahrozil prvý rakúsky útok, ktorý ako jediný dokázal Slovákov zatlačiť do obrany, Kristler však trafil len Halásza, ktorý zlikvidoval Komerekovu dorážku.

V 52. min Mlynarovič fauloval Kristlera, no Rakúšania sa nedokázali v početnej výhode dostať do tlaku. V nasledujúcich minútach však pasívne hrali aj Slováci, až v 55. min predviedli pekný nájazd na Hirna Viedenský s Pánikom, no v bránke neskončil puk, ale rakúsky gólman.

O 20 sekúnd neskôr sa na na druhej strane rútili na Halásza a jedného obrancu trojica Rakúšanov, no Unterweger neprihral a jeho pokus obranca zrazil do bezpečia.

V 56. min po ďalšom zbytočnom faule putoval na trestnú lavicu strelec posledného slovenského gólu. No v oslabení sa dostali do šance Mlynarovič a dorážajúci Illo, ale Hirn bol na mieste. Po návrate z trestnej lavice neuspel pri nájazde na Hirna ani A. Šťastný.

Bodku za zápasom dalo zlé striedanie Rakúšanov a Slováci v početnej prevahe sa bez problémov ubránili aj desaťsekundovej rakúskej hre bez brankára.

Tabuľka skupiny o záchranu:

1. SLOVENSKO 2 2 0 0 0 11:5 6
2. Česko 1 1 0 0 0 7:1 3
3. Lotyšsko 1 0 0 0 1 3:8 0
4. Rakúsko 2 0 0 0 2 3:10 0

Ďalší program - skupina o záchranu:

nedeľa 3. januára: Česko "20" - Lotyšsko "20" (12.00 h miestneho času/19.00 h SEČ)

pondelok 4. januára: Česko "20" - Slovensko "20" (12.00 h miestneho času/19.00 h SEČ), Rakúsko "20" - Lotyšsko "20" (16.00 h miestneho času/23.00 h SEČ)

Zostávajúci sobotný program:

Rusko - Švajčiarsko (16.00 h miestneho času/23.00 h SEČ), USA - Fínsko (20.00 h miestneho času/03.00 h SEČ)