SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Susedia z dvora získali tucet medailí

Krasokorčuliar Karol Divín súťažil prvý raz v Bratislave v nohaviciach, ktoré mu požičal otec Golonku. Starý zbúrali, nový sa črtá. Na tom istom zlatom mieste. Na bratislavskom zimnom štadióne vyrástlo, korčuľovalo, hralo deväť olympijských medailistov zo

Krasokorčuliar Ondrej Nepela je zatiaľ jediný Slovák, ktorý na zimných olympijských hrách vyhral. Zlato získal v Sappore 1972.Krasokorčuliar Ondrej Nepela je zatiaľ jediný Slovák, ktorý na zimných olympijských hrách vyhral. Zlato získal v Sappore 1972. (Zdroj: ARCHÍV TASR)

zimných hier. Slovensko sa pýši dovedna sedemnástimi.

BRATISLAVA. Chlapi z toho jedného dvora na Tehelnom poli získali dohromady tucet medailí. Prvým zo všetkých bol krasokorčuliar Karol Divín. Príbeh jeho rodinnej ságy je úžasný.

„Mamin otec pochodil pol sveta, ako tretí Európan zostrojil lietadlo. Ja som sa narodil v Budapešti ako Karol Finster," začal o príbehu na román Karol Divín.

„V štyridsiatom štvrtom sme utekali pred frontom na západ. Skončili sme v Plzni, neskôr v Prahe. Dobré krasokorčuľovanie však bolo v Bratislave, tak sme sa presťahovali. Môj otec trénoval tento šport. Postrašili ho, že s priezviskom Finster by mohol mať problémy. Spomenul si, že jeho babička sa volala Divínová. Niekde som čítal, že hrad Devín figuruje v niektorých prameňoch ako Divín. Vidíte, a sme pri Dunaji, ktorý tak krásne spája strednú Európu," kreslil krasokorčuliar, ktorý na ZOH 1960 vybojoval so zranenou nohou striebro.

Zo štadióna v Bratislave

Ondrej Nepela, krasokorčuľovanie, zlato v Sappore 1972

Vladimír Dzurilla, hokej, striebro v Grenobli 1968, bronz v Innsbrucku 1964 a Sappore 1972

Jozef Golonka, hokej - striebro v Grenobli, bronz v Innsbrucku 1964

Karol Divín, krasokorčuľovanie - striebro v Squaw Valley 1960

Dušan Pašek, hokej - striebro v Sarajeve 1984

Dárius Rusnák, hokej - striebro v Sarajeve

František Gregor, hokej - bronz v Innsbrucku

Rudolf Tajcnár, hokej - bronz v Sappore

Jozef Sabovčík, krasokorčuľovanie - bronz v Sarajeve

Ďalší medailisti

Igor Liba, hokej - striebro v Sarajeve, bronz v Albertville 1992

Ladislav Troják, hokej - striebro v St. Moritzi 1948

Gabriela Svobodová-Sekajová, beh na lyžiach, striebro v Sarajeve

Vincent Lukáč, hokej - striebro v Sarajeve

Róbert Švehla, hokej - bronz v Albertville 1992

Peter Veselovský, hokej - bronz v Albertville

Jaromír Dragan, hokej - bronz v Albertville

Radoslav Židek, snoubording - striebro v Turíne 2006

Romantika Tehelného poľa

Divínovci boli repatrianti, ktorí mali v novej vlasti zložitý život. Krasokorčuliar Karol a hokejista Jozef Golonka sú takmer rovesníci, prvý je ročník 1936, druhý o dva roky mladší. Sestra legendárneho srdciara na ľade „Žiletku" Golonku Júlia bola tiež krasokorčuliarka.

„Všetci v okolí zimáku sme boli kamaráti, chlapci z jednej ulice. Karol sa predviedol na ľade v Bratislave prvý raz v nóbl nohaviciach, ktoré mu požičal môj otec. Jedny také mal," usmial sa hokejista. Ten začal hrávať, keď bola na zimáku ešte drevená tribúna.

„Fungovalo to tak. Korčuľovať na umelom ľade sa dalo iba na Tehelnom poli. Chodila tam celá Bratislava. Dennodenne nás sledoval hľadač talentov, dnes sa tomu hovorí skaut, Vilo Čech. Keď sa mu niekto zapáčil, upozornil trénera a dlhoročného riaditeľa štadióna Michala Polóniho. A Slovan mal hráča."

To, čo boli Čech a Polóni pre hokej, bol svetoznámy športový vedátor Ivan Mauer pre krasokorčuľovanie."

„Zvoľ si nového trénera," nakázali Karolovi Divínovi po tom, ako sa jeho otec v päťdesiatom šiestom rozhodol odísť do penzie. Oslovil Ivana Mauera, s ktorým rok predtým reprezentoval Československo. Divín mal čosi vyše dvadsať. Mauer len o desať rokov viac. „Dobre, Karči," pritakal mu. O dva roky získal Divín v Bratislave titul majstra Európy.

„Pred šampionátom v päťdesiatom ôsmom zastrešovali zimák. Trénoval som od piatej do siedmej ráno pri malej lampe raz v jednom, inokedy v druhom rohu, aby som neprekážal robotníkom. Mal som trému ako nikdy. Vrcholná súťaž bola ani nie tristo metrov od môjho bydliska. Prišlo sa na mňa pozrieť more priateľov. A, prirodzene, spolužiačok. Prepadol by som sa, keby som si narobil hanbu. Boli sme frajeri," spomínal Divín. Pozrel sa olympijské striebro a európske zlato. Pohladkal jagavejší kov z menšieho podujatia.

„Bratislavská medaila vyvoláva romantické spomienky. Na dvor, na kamarátov, s ktorými sme hrávali futbal. Na hokejistov. S tými som si potajomky po tréningu tiež zahral."

Hokej s Nepelom

Krasokorčuliari a hokejisti sa pri tréningoch míňali. „Zväčša sme začínali skôr, o šiestej ráno. Karol chodieval o niekoľko minút prv, aby si s nami, za chrbtom trénerov, zahral. Robil to aj Ondrík Nepela. Vyzeral útlo, v hokeji však dokázal riadne pritlačiť. Ale aj ja som zvládol jednoduché krasokorčuliarske skoky," spomínal Golonka.

Divín i Golonka boli smoliari. Krasokorčuliara pred olympijskými hrami v Squaw Valley 1960 prehovorili televízni kameramani, aby pre nich ešte raz skočil trojitý rittberger. Vedeli ho iba on, Američan Jenkins a Kanaďan Jackson. Spadol, zranil sa. Zmenil taktiku. Milovník voľných jázd sa vrhol na povinné. Tie mu vyniesli taký náskok, že po voľnej klesol iba o miesto, z prvého na druhé. Nižšie skoky vyvažoval povestnou eleganciou.

Rebel Golonka takmer prišiel o olympiádu 1964. Roky ho prenasledovali zranenia i tresty. Golonkovi nemohli brnkať po nose, ani protihráči, ani funkcionári. Odplácal zákrokmi i slovami. Na ZOH 1964 ho nominovali v poslednej chvíli. Československo získalo bronz.

Na hokejke zlato

O štyri roky neskôr mal na hokejke zlato. Irónia osudu. Bol strojcom československého víťaztva nad Sovietskym zväzom 5:4. Dal gól na 4:2, na 5:2 prihral Jiříkovi. Fotografia poležiačky tešiaceho sa Golonku letí svetom dodnes.

Ibaže necelé dve minúty pred koncom neprekonal už bezmocného švédskeho brankára Holmqvista, nastrelil žrď. Remizovali sme 2:2, potrebovali sme vyhrať. Zostalo nám striebro. O rok na majstrovstvách sveta nám stačila so Švédmi na titul remíza. Tesne pred koncom za stavu 0:1 neuznali rozhodcovia Golonkovi gól. Naši skončili tretí.

Golonka je dodnes, čo na srdci, to na jazyku. „Som nahnevaný. Zase som počul o olympijskej rente, ktorú si zaslúžime. Všetci sú za, ale dohodnúť sa nedokážu. Vec si pohadzujú ako horúci zemiak. Za olympijské striebro sme dostali 2800 korún a máme dôchodky okolo 300 eur. Nezávidím súčasníkom platy. Ale pýtam sa, naše medaily boli menej cenné? Nejde ani tak o peniaze, ako o dôstojnosť. To nám ich priklepnú, až keď bude po nás?" pýtal sa nahnevane, ospravedlňujúc sa, že odbehol od témy hviezd z bratislavského zimného štadióna.

Ten sa pred búraním volal po našom jedinom zlatom medailistovi, krasokorčuliarovi Ondrejovi Nepelovi (ZOH 1972), sľúbili, že jeho meno ponesie aj nový.

Dramatické vyhlasovanie

Vyhlasovanie najlepšieho slovenského športovca storočia pred Vianocami dvetisíc bolo napínavé ako futbalové derby, hoci sa hlasovalo v koncertnej sieni.

Na tabuli sa striedali na čele hokejista Vladimír Dzurilla, krasokorčuliar Ondrej Nepela a cyklista Anton Tkáč. Hokejista a krasokorčuliar mali už po smrti. Zomreli mladí - Nepela mal 38, Dzurilla 52.

Tkáč spomínal: „Nepela bol mojou kľúčovou športovou inšpiráciou v ťažkej chvíli. Na OH 1972 som neuspel a bez milosti ma vyrazili z reprezentácie. Mátalo mi hlavou, skončím. V zime 1973 bol krasokočuliarsky svetový šampionát v Bratislave. Chodil som sa pozerať. Ako Ondro vyhral, všetka tá sláva okolo neho ma nadchla. Povedal som si, aj ja to chcem, a začal som nanovo drieť."

Mimochodom, Tkáč športovo vyrástol na cyklistickom štadióne v susedstve zimného. A do tretice. O pár metrov ďalej sú tenisové kurty. Tam začínal olympijský víťaz 1988 Miloš Mečíř.

Mohol aj po zadku

Nepela mal trinásť, keď korčuľoval na prvej olympiáde v Innsbrucku 1964. Ondreja trénovala žena, ktorej nepovedal inak ako mama.

„Prišla za mnou pani Nepelová. Vraj jej syn už korčuľuje dva týždne a nijaký tréner si ho nevšimol," hovorila Hilda Múdra, športová mama zlatého olympionika. „Trénovala som slávne krasokorčuliarky, ale čosi mi pošeplo, vyskúšaj. Povedala som jej, milá pani, ukážte mi toho chlapca. Zobrala som si ho. Urobila som to najlepšie na svete," spomínala Hilda Múdra.

Na XXI. zimné olympijské hry do Sappora odchádzal Nepela ako dvojnásobný svetový šampión a veľký favorit, nedostižný pretekár v povinných cvikoch. Práve v nich jazdil tak prefektne, ako nikdy. Pred druhým Francúzom Patrickom Perom mal veľký náskok.

Spolubývajúci na izbe Vlado Dzurilla ho pochválil. Vo voľnej jazde potom spadol.

Trénerka Múdra ostala pokojná pri mantineli. Vedela, že už ďalšiu chybu neurobí. „Ondrík nebol špeciálne veľký talent. Bol však mimoriadne usilovný. Neženíroval sa opakovane spýtať na to, čomu nerozumel, nechal si veci stokrát vysvetliť. Môj zverenec skutočne dojazdil bezchybne. A nakoniec - po povinných cvikoch mal taký náskok, že sa mohol na ľade šúchať po zadku," opisovala Hilda Múdra najväčší triumf nášho športu na bielej olympiáde.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 2. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 3. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 4. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 5. Aj matematika sa dá skrotiť
 6. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 7. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 8. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 9. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 10. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 1. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 2. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 3. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 6. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Novinka medzi prefabrikátmi
 10. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 16 804
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 398
 3. Aká je chémia vôní 12 481
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 10 954
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 379
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 893
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 635
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 278
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 781
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 6 355
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jaroslav Haščák.
Dobré ráno

Dobré ráno: Po Haščákovi môže prísť na rad Fico

Haščákovi hrozí 20 rokov za mrežami.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

S Haščákom v pyžame

Keby zaspieval, zničí nielen milovníka koly, ale aj povesť bývalých reformných strán.

Peter Schutz
Petra Vlhová (vľavo) a Veronika Velez-Zuzulová.

Neprehliadnite tiež

Nepochopiteľný skrat. Lačného kritizoval aj vlastný tréner

Podľa kouča DAC trávnik nebol regulárny.

Zsolt Kalmár.

United doma nestačil na PSG. Mak čelil Barcelone, Škrtel nedohral zápas

Dortmund bez Haalanda zaváhal, ale aj tak postúpil.

Momentka zo zápasu Manchester United - Paríž Saint Germain.
Petra Vlhová (vľavo) a Veronika Velez-Zuzulová.
Komentár Borisa Vanyu

Komu sa nepáči v lyžiarskej rodine

Nitkami v SLA poťahuje taliansky podnikateľ žijúci na Slovensku.

Boris Vanya