Procházková sa s Tour de Ski rozlúčila tretím miestom

SITA|5. jan 2010 o 16:19

Slovenská lyžiarska jednotka, bežkyňa Alena Procházková, obsadila v pondelkovom šprinte voľnou technikou v Prahe skvelé tretie miesto.

PRAHA. Slovenská lyžiarska jednotka, bežkyňa Alena Procházková, obsadila v pondelkovom šprinte voľnou technikou v Prahe, ktorý bol štvrtou etapou 4. ročníka prestížneho seriálu pretekov Tour de Ski, skvelé tretie miesto.

V celkovom hodnotení Tour sa zaradila na 12. priečku. Ani to ju však neprinútilo zmeniť pôvodne stanovené plány ukončiť svoje účinkovanie na TdS práve v jej polovici. Z úvodných štyroch etáp boli okrem prológu dva šprinty a jeden beh jej obľúbenejšou klasickou technikou.

Teraz však prichádza čas pre vytrvalcov. Zvyšné štyri etapy, ktoré už budú iba v Taliansku, sú totiž všetky tzv. "dlhými behmi" a tie 25-ročnej Banskobystričanke vyhovujú o niečo menej.

"Odchádzame do rakúskeho Obertilliachu. Tam sa budeme pripravovať na olympiádu až do 24. januára," povedal pre agentúru SITA jej tréner Ján Valuška.

"Určite si aj oddýchnem po týchto ťažkých pretekoch. Veď štyri dni po sebe súťažiť je obrovská záťaž. Bolo to veľmi náročné. Musím sa dať do poriadku. Ide s nami aj fyzioterapeutka Zuzka Vojteková, takže už sa teším najmä na regeneráciu," dodala Alena Procházková.

Prvá časť TdS jej ukázala, kde sa momentálne nachádza v konkurencii absolútnej svetovej elity. Výsledky potvrdili, že v šprintoch patrí k špičke. Potešilo to, že sa dokázala presadiť nielen v klasickej, ale aj vo voľnej technike.

A nebyť zaváhania vo finále klasického šprintu, keď nezvládla jednu z technicky náročných zákrut, padla a skončila šiesta, mohlo to byť aj výsledkovo ešte radostnejšie bilancovanie. V každom prípade sa v jej podaní črtá výborný výsledok aj na blížiacej sa zimnej olympiáde v kanadskom Vancouveri.

Po polovici TdS sú medzi pretekármi minimálne odstupy, čo predpovedá dramatické vyvrcholenie. Skvele si počína najmä obhajkyňa minuloročného celkového prvenstva vo Svetovom pohári Poľka Justyna Kowalczyková, ktorá je v aktuálnom poradí TdS druhá.

Keďže jej viac sedia dlhé trate, má to výborne rozbehnuté. Na jej súboje s Fínkou Aino Kaisou Saarinenovou, ale aj ďalšími súperkami sa môžu fanúšikovia behu na lyžiach naozaj

V "pražskej" pondelkovej etape vybuchol najväčší favorit - Nór Petter Northug. Ten prvé dve etapy vyhral, v tretej bol druhý (nie tretí, ako v pondelok informovala väčšina slovenských médií), v českej metropole sa však v hlbokej snehovej kaši doslova stratil a skončil až štyridsiaty piaty.

Prepustil líderskú pozíciu v TdS šprintérovi Švédovi Emilovi Jönssonovi. Dá sa však očakávať, že štvornásobný majster sveta a momentálne vedúci pretekár všetkých troch hodnotení vo SP - v celkovej klasifikácii, hodnotení dlhých behov i šprintu - Petter Northug zaútočí práve v dlhých etapách, v ktorých sa cíti ako ryba vo vode.

Poradie v TdS po štvrtej etape:

Muži: 1. Emil Jönsson (Švéd.) 51:50,2 min, 2. Marcus Hellner (Švéd.) +43,8 s, 3. Simen Östensen (Nór.) +44,3, 4. Maxim Vylegžanin (Rus.) +46,5, 5. Petter Northug (Nór.) +47,3, 6. Dario Cologna (Švajč.) +57,4.

Ženy: 1. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) 40:16,3 min, 2. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +24,9 s, 3. Petra Majdičová (Slovin.) +29,7, 4. Arianna Follisová (Tal.) +31,7, 5. Natália Korostelevová (Rus.) +45,2, 6. Kristin Störmer Steirová (Nór.) +1:13,7,... 12. Alena Procházková (SR) +2:18,0 - už nebude v pretekoch pokračovať.