Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 20:38

V moskovskom derby bodovali až štyria slovenskí hokejisti

Kontinentálna hokejová liga pokračovala v sobotu ďalšími zápasmi. Slovenským festivalom bolo moskovské derby medzi Spartakom a Dinamom.

MOSKVA. Kontinentálna hokejová liga pokračovala v sobotu ďalšími zápasmi. Slovenským festivalom bolo moskovské derby medzi Spartakom a Dinamom Moskva, v ktorom zvíťazil Spartak 4:3 po samostatných nájazdoch.

Za domácich sa strelecky presadili Jaroslav Obšut a Martin Cibák, body za asistenciu si pripísali Branko Radivojevič a Štefan Ružička, ktorý navyše premenil aj rozhodujúci samostatný nájazd.

Z ďalších Slovákov pôsobiacich v KHL sa bodovo presadil Richard Zedník, ktorý gólom a asistenciou bol jedným z hlavných strojcov víťazstva Lokomotivu Jaroslavľ v Čerepovci 3:2. Za domáci Severstaľ odchytal celý zápas Rastislav Staňa.

V Čechove hromadná bitka predčasne ukončila zápas

Ruská Kontinentálna hokejová liga má ďalší škandál, sobotňajšie stretnutie medzi Viťazom Čechov a Avangardom Omsk ukončila už v 4. min hromadná bitka medzi hráčmi oboch tímov.

Rozhodcovia udelili zatiaľ neoficiálne 691 trestných minút. Až šestnásť hráčov dostalo trest v hre a nemohli v stretnutí pokračovať, piatim udelili rozhodcovia trest do konca zápasu, ďalší inkasovali vyššie päť a desaťminútové tresty. Incidentom sa bude zaoberať v nedeľu disciplinárna komisia KHL, ktorá vynesie aj ďalšie tresty.

K prvým šarvátkam došlo už počas rozkorčuľovania, keď domáci Darcy Vero nastrelil pukom Lasseho Kukkonena.

Po tejto provokácii domáceho hráča sa strhla veľká ´mela´, Vero s Brandonom Sagdenom napadli Alexandra Svitova s Vladimirom Pervušinom.

Napätie sa potom prenieslo aj do zápasu, po druhom zákroku brankára Avangardu Jevgenija Caregorodceva v čase 3:27 min sa strhla bitka medzi všetkými hráčmi, ktorí boli v tej chvíli na ľade.

Iniciátormi boli opäť Vero a Sagden, ktorý pri decembrovom podpise zmluvy neskrýval, že je tvrdým mužom.

Jedným z aktérov bitky bol aj český veterán Jaromír Jágr, ktorý dostal štyri trestné minúty za hrubosť a k tomu aj osobný desaťminútový trest. Pre štyroch hokejistov na oboch stranách sa zápas predčasne skončil.

Po "vyčistení" ľadu sa pokračovalo v zápase iba sedem sekúnd, keď sa opäť strhla ďalšia bitka. Pri hre štyroch proti štyrom ju podľa on-line prenosu na internetovej stránke KHL tentoraz iniciovali hostia.

Na ľade sa vytvorili viaceré skupiny hráčov a bitky pokračovali. Na každej striedačke zostala k dispozícii iba polovica hráčov. O ďalšie tri sekundy po opätovnom otvorení hry videli diváci zasa boxerské vložky, po ktorých mali hostia k dispozícii len siedmich a domáci deviatich hráčov. Rozhodcovia nariadili pokračovať v zápase, po dvoch sekundách sa zasa spustila bitka a prišli ďalšie tresty. Arbitri potom rezignovali a duel v čase 3:39 min pre nedostatok hráčov predčasne ukončili.

"Sám som bývalý rozhodca, ale niečo podobné som ešte nezažil. My sme sa nešli do Čechova biť, veď v našom tíme nemáme ani typického tvrdého muža. Navyše, prečo by sme riskovali tresty od disciplinárnej komisie, keď už čoskoro nás čaká dôležitý duel s Ufou? Takýto hokej nám netreba," reagoval pre Sovetskij Sport zástupca gubernátora Omskej oblasti pre rozvoj hokeja Anatolij Bardin.

Rozhodcovia pri ukončení duelu postupovali v súlade s pravidlami, keďže na ľade nebol dostatočný počet hráčov (minimálne traja korčuliari a jeden brankár).

"Toto je výnimočná situácia. V našom hokeji museli z tohto dôvodu ukončiť predčasne vôbec prvý zápas v histórii. V nedeľu zasadne disciplinárna komisia KHL a po zhliadnutí videozáznamu, vypočutí oboch strán, rozhodcov a inštruktora zápasu vynesie verdikt o výsledku aj disciplinárnych trestoch," píše sa v stanovisku KHL.

Vyše 600 trestných minút v jednom zápase je novým rekordom v ruských súťažiach a pravdepodobne aj vo svete. V Rusku udelili rozhodcovia doteraz najviac trestných minút (378) v zápase Kazane s Čeľabinskom v januári 2007.

V NHL tento rekord drží súboj Ottawy s Philadelphiou z marca 2004 (419 trestných minút). Tresty v NHL by boli vyššie, ale na rozdiel od Ruska, kde sa za vylúčenia do konca zápasu počíta do štatistík 20 minút, v zámorskej NHL je to iba 10 minút.

Na Slovensku v posledných rokoch udelili najviac trestných minút v jednom zápase hlavní arbitri Juraj Konc a Vladimír Baluška v treťom štvrťfinále ročníka 2007/08 medzi Duklou Trenčín a MHC Martin. Hráči si vtedy celkovo odpykali 334 minút.

Výsledky

Severstaľ Čerepovec - Lokomotiv Jaroslavľ 2:3 - Staňa (Čerepovec) odchytal celý zápas, Zedník (Jaroslavľ) 1+1.

Atlant Mytišči - MVD 4:1 - Ján Lašák (Mytišči) odchytal celé stretnutie

Nižnyj Novgorod - Salavat Ufa 3:1

CSKA Moskva - Dinamo Minsk 2:1

Spartak Moskva - Dinamo Moskva 4:3 sn - Obšut 1+0, Cibák 1+0, Radivojevič 0+1, Ružička (všetci Spartak) 0+1 a premenil rozhodujúci samostatný nájazd.