V zápase KHL v Čechove sa pobil aj Jágr

V zápase Omsku s Čechovom sa pobila aj legenda českého hokeja Jaromír Jágr.
V zápase Omsku s Čechovom sa pobila aj legenda českého hokeja Jaromír Jágr. (Autor: AP)
Sportnet|10. jan 2010 o 21:56

Mužstvo z Čechova pod Moskvou je najslabšie v KHL, už nemá šancu na postup do play off, a tak sa snaží zabaviť divákov bitkami.

Zápas KHL Víťaz - Omsk nedohrali, rozhodcovia udelili 691 trestných minút

ČECHOV, BRATISLAVA. Len necelé štyri minúty sa v sobotu hral zápas Kontinentálnej hokejovej ligy Víťaz Čechov - Avangard Omsk. Za ten čas sa na ľade strhli tri hromadné bitky a po poslednej z nich rozhodcovia Gusev a Cyplakov stretnutie ukončili - ani jedno mužstvo už nemalo k dispozícii minimálne troch hráčov v poli a jedného brankára, ako kážu pravidlá.

Udelili rekordných 691 trestných minút.

Jágr zápasil s Kanaďanom

K prvej roztržke došlo už pri rozcvičke polhodinu pred zápasom, keď domáci útočník Darcy Verot provokatívne nastrelil pukom obrancu Omska Lasseho Kukkonena. Nervozita naplno prepukla v zápase. V čase 3:27 min si známy kanadský bitkár v domácom drese Brandon „Sugar" Sagden vystriehol pri striedačke Víťaza Alexandra Svitova a pustil sa doňho päsťami. Aj útočník Avangardu rozdával rany a po dvojiciach sa pobili všetci hráči, čo boli na ľade.

Neuhla ani česká hviezda Jaromír Jágr. Útočník Omska však v súboji s Verotom nepoužíval päste, Kanaďana spacifikoval zápasníckymi chvatmi. Obecenstvo bolo pri mastenici na nohách, skandovalo: Molodci, molodci!

Rozhodcovia vylúčili všetkých desať aktérov bitky, siedmi išli rovno pod sprchy. Po krátkej prestávke zápas pokračoval hrou štyria proti štyrom, ale po siedmich sekundách sa hráči po dvojiciach opäť pustili do seba. Nasledovali nové tresty a ďalší štyria zamierili priamo do kabíny.

Vzápätí ďalšia bitka pripomínala scény zo smutne známeho zápasu juniorských MS Kanada - ZSSR v Piešťanoch 1987, keď všetci hráči zhodili rukavice a tĺkli sa hlava-nehlava. V Čechove naskákali na ľad aj zvyšní hráči zo striedačky a pridali sa hokejisti z trestnej lavice. Len brankári Denisov (Víťaz) a Caregorodcev (Avangard) aj ich náhradníci sa držali bokom a družne sa rozprávali.

Muži v pásikavých tričkách si nestačili do zápisníka značiť vylúčenia.

Keď na časomere svietilo 3:39, rozhodcovia zápas pre málo hráčov ukončili. V hrubom čase trval vyše hodinu.

V Čechove sa hrá ťažko

„Mužstvo z Čechova je na dne tabuľky Západnej konferencie a aj v zápase s nami hráči vyhľadávali zádrapky, aby sa mohli biť. My sme im na to neskočili, hrali sme si svoj hokej," povedal pre SME slovenský útočník Martin Cibák zo Spartaka Moskva.

Víťaz Čechov je najslabší z 24 tímov KHL, už bez šance na postup do play off.

„Mám len jedno vysvetlenie," cituje Sovietsky sport Alexandra Svitova z Omska. „Domáci hráči chceli pobaviť publikum, predvádzať sa, a tak sa znova a znova púšťali do bitiek. Fanúšikovia dnes videli málo hokeja."

Zástupca gubernátora Omskej oblasti Anatolij Bardin tvrdil, že najlepší hráč Avangardu Jágr bol po zápase v šoku. „Aj on sa musel biť, iné východisko nemal," povedal bývalý hokejový rozhodca. „Niečo také som v živote nevidel. My sme sa nešli do Čechova biť, veď na to nemáme hráčov. Načo by sme riskovali tresty, keď nás v pondelok čaká ťažký zápas s Ufou?"

Hráči oboch tímov rýchlo zabudli na tragédiu v stretnutí Čechov - Omsk v októbri 2008, keď na lavičke hostí skolaboval talentovaný útočník Alexej Čerepanov a po prevoze do nemocnice zomrel. Inak by voči sebe mali viac rešpektu.

Prekonali aj NHL

Bezmála 700 trestných minút, to je nový rekord v ruskom hokeji a možno aj vo svete. V NHL rozdali rozhodcovia najviac trestov v súboji Ottawa - Philadelphia v marci 2004 - dovedna 419 minút. V slovenskej extralige dostali v play off zápase Trenčín - Martin v sezóne 2007 - 2008 hráči 334 minút.