Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 15:09

Horšia fyzička obrala Millera o triumf, najdlhší zjazd pre Janku

Domáci lyžiar Carlo Janka vyhral v sobotu klasický zjazd Svetového pohára vo švajčiarskom Wengene.

WENGEN. Domáci Carlo Janka sa stal víťazom sobotňajšieho prestížneho zjazdu Svetového pohára alpských lyžiarov vo švajčiarskom Wengene a vrátil sa aj na prvé miesto v hodnotení bojov o veľký krištáľový glóbus.

Dvadsaťtriročný rodák z Obersaxenu si vybojoval šieste prvenstvo v rámci SP v kariére, druhé v zjazde. Janka bol na legendárnej 4465 m dlhej zjazdovke Lauberhorn časom 2:32,23 min o 66 stotín sekundy rýchlejší ako Kanaďan Manuel Osborne-Paradis.

Tretiu priečku si na najdlhšej trati Svetového pohára vybojoval nestarnúci Marco Büchel z Lichtenštajnska.

Janka nadviazal vo Wengene na vlaňajší triumf svojho krajana Didiera Defaga, ktorý tentoraz skončil siedmy. Na zjazdovke s prevýšením 1028 m vybojoval pre svoju krajinu už 25. víťazstvo. Za traťovým rekordom, ktorý v roku 1997 vytvoril Kristian Ghedina (2:24,23), zaostal Janka presne o osem sekúnd.

"Vyhrať tento zjazd je niečo špeciálne. Vôbec som s tým nepočítal, keďže stále len zbieram skúsenosti. V závere som musel vyvinúť veľké úsilie, aby som sa udržal na trati. Napokon sa mi všetko podarilo,“ povedal v prvej reakcii Janka.

Preteky opäť nevyšli rakúskym zjazdárom, najlepšie z nich skončil Klaus Kröll na 9. priečke. Do cieľa neprišiel ani víťaz piatkovej superkombinácie a prvý muž wengenského zjazdu 2007 a 2008 Bode Miller z USA. Domáci Švajčiari mali napokon v najlepšej pätnástke štyroch zjazdárov.

Janka sa v hodnotení Svetového pohára posunul opäť na 1. miesto pred Rakúšana Benjamina Raicha, ktorý wengenský zjazd vynechal. Úradujúci majster sveta v superkombinácii má momentálne 68-bodový náskok. Na 3. priečku sa pred Nóra Aksela Lunda Svindala dostal ďalší Švajčiar Didier Cuche.

Zjazd vo Wengene oslavoval v sobotu svoju osemdesiatku. Prvýkrát sa na Lauberhorne konali preteky už v roku 1930. Počas spomenutého obdobia mal organizačný výbor podľa FIS len dvoch lídrov - Ernsta Gertscha a od roku 1970 jeho syna Viktora.

V sobotu si vo Wengene pripomenuli aj ďalšie výročie, prvý televízny prenos z najdlhšieho zjazdu Svetového pohára snímali kamery presne pred 50 rokmi.

Výsledky

Preteky Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní mužov vo Wengene: Zjazd (4465 m): 1. Carlo Janka (Švajč.) 2:32,23 min, 2. Manuel Osborne-Paradis (Kan.) +0,66, 3. Marco Büchel (Licht.) +0,82, 4. Werner Heel (Tal.) +0,83, 5. Didier Cuche (Švajč.) a Andrej Jerman (Slovin.) obaja +0,86, 7. Didier Defago (Švajč.) +1,38, 8. Peter Fill (Tal.) +1,47, 9. Klaus Kröll +1,60, 10. Georg Streitberger (obaja Rak.) +1,63.

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 19 pretekoch): 1. Carlo Janka (Švajč.) 757 bodov, 2. Benjamin Raich (Rak.) 689, 3. Didier Cuche (Švajč.) 526, 4. Aksel Lund Svindal (Nór.) 502, 5. Michael Walchhofer (Rak.) 413, 6. Didier Defago (Švajč.) 401, 7. Ted Ligety (USA) 362, 8. Manuel Osborne-Paradis (Kan.) 348, 9. Manfred Moelgg (Tal.) 321, 10. Bode Miller (USA) 318.