Hantuchová je 2. kole Australian Open vďaka skvelému obratu v treťom sete

Daniela Hantuchová.
Daniela Hantuchová. (Autor: ČTK/AP)
Sportnet|20. jan 2010 o 08:12

Daniela Hantuchová (22-SR) - Viktoria Kutuzovová (Ukr.) 3:6, 6:1, 7:5 za 162 minút (51, 38, 73)

Slovenská tenisová jednotka na Australian Open zostala vo dvojhre jedinou zástupkyňou našej krajiny.

Agentúrny text sme o 16:00 nahradili autorským textom denníka SME.

MELBOURNE. Jedinou slovenskou zástupkyňou vo dvojhre Australian Open zostala nasadená Daniela Hantuchová. V 1. kole otočila hrozivé skóre 0:4 v 3. sete proti Ukrajinke Kutuzovovej na 3:6, 6:1, 7:5 a vo štvrtok sa stretne so švédskou kvalifikantkou Arvidssonovou.

Hantuchová prehrávala pred troma rokmi v Melbourne s Američankou Harkleroadovou 6:7 a 0:4 ako vysoká favoritka v 2. kole a zvrátila na 6:7, 7:5, 6:3. Včera po strate prvého setu zapla v druhom na vysoké obrátky a výborným výkonom jasne vyrovnala, no po psychickej vzpruhe nasledoval šok v podobe štyroch prehratých hier. Veľkou bojovnosťou začala znižovať a najmä dlhá hra za stavu 1:4, keď mala odeská rodáčka niekoľko šancí na 5:1, bola mimoriadne dôležitá.

,,Niet vysvetlenia na ten stav v treťom sete, lebo tak ako bolo 0:4, mohlo byť aj 4:0. Dlhé gemy, napínavé výmeny a neskutočne tvrdé víťazné údery Ukrajinky aj z nemožných uhlov. Stále som dúfala, že sa to zvrtne v môj prospech a zbierala loptu po lopte. Napokon to aj vyšlo,“ povedala po stretnutí Daniela Hantuchová.

,,Tenis je taký, našťastie som v ňom dlhšie a tie skúsenosti mi pomohli. Kutuzovová je veľmi nebezpečná hráčka, niekoľkokrát som neverila vlastným očiam, čo dokázala trafiť. Aj preto som stále cítila, že mám navrch, a keď som znížila na 2:4 po dvoch dramatických gemoch, už som si všimla, že súperka zaostávala aj fyzicky. Vedela som, že hrá agresívne, ale dnes na mňa vytiahla jeden z najlepších výkonov. Bol to dobrý zápas s náročnými výmenami a nemyslím si, že som hrala zle.“

Kristína Kučová nemala proti Zvonarevovej šancu

MELBOURNE. Slovenská tenistka Kristína Kučová prehrala v stredajšom stretnutí 1. kola dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (18. - 31. januára, celková dotácia 24,094 milióna AUD, tvrdý povrch Plexicushion) s jednoznačne favorizovanou Ruskou Verou Zvonarevovou nasadenou ako deviatou v ich premiérovom vzájomnom súboji za 56 minút bez vážnejšieho odporu 2:6, 0:6.

"Nemala som šancu. Súperka dnes ukázala svoje kvality a zápas bol jednoznačne v jej réžii od začiatku do konca. Dobre servovala, pôsobila na kurte veľmi sebavedomo, zatiaľ čo ja som sa na podaní trápila ako vždy. Bol tam záblesk, keď som znížila z 1:3 na 2:3, ale viac tesnejších gemov tam nebolo. A aj keď som sa dostala k zhode, mala som pocit, že rozhodcovia skôr podržali súperku ako mňa," hodnotila Kristína Kučová.

Na margo svojho zranenia stehenného svalu dodala: "Trápi ma ľavý stehenný sval vzadu, trochu ma to pobolievalo aj v zápase, ale na to sa nemôžem vyhovárať. Možno som sa občas trochu bála ísť naplno. Keď prídem domov, musím si to dať dokopy, lebo mám s tým veľakrát problém."

Devätnásťročná Kučová momentálne figuruje na 108. mieste vo svetovom rebríčku, o 6 rokov staršia i skúsenejšia držiteľka 9 trofejí z hlavného profesionálneho okruhu Zvonarevová sa nachádza takmer presne o 100 priečok vyššie na 9. pozícii.

Hrdinka súperenia dievčat z newyorských US Open 2007 sa predstavila v hlavnej súťaži na úrovni veľkej štvorky len druhý raz. Vlani sa ako "lucky loserka" prebojovala do wimbledonského 2. kola, v ňom nestačila na niekdajšiu líderku počítačového poradia Amélie Mauresmovú.

"Nabudúce sa budem snažiť podať lepší výkon ako dnes proti Zvonarevovej. Najmä keď nastúpim proti takej kvalitnej hráčke," odhodlane dodala Kristína Kučová.

K svojmu najbližšiemu programu po Melbourne poznamenala: "Počkám, či sa dostanem do fedcupovej nominácie na februárový zápas s Čínou. Mala by som, ale zatiaľ ma kapitán Matej Lipták neoslovil. Chcela by som aj zmaturovať na strednej škole a hneď potom ísť do Ameriky na dva halové turnaje. Jeden s dotáciou 100 000 dolárov v Midlande a druhý z okruhu WTA v Memphise s 220-tisícovou dotáciou."

SITA

Silná pomoc: Nicolas, Cahill, Panichi, Etcheberry

Hantuchová po rozťahanom 1. kole dlho čakala na svoj vstup na Australian Open a pokračovanie slušných výkonov zo Sydney. ,,Bolo ťažké znovu nájsť rytmus, hralo sa na menšom dvorci nabitom ľuďmi na každom rohu, veľmi náročné. Povzbudilo ma, keď Dementievová vyhrala v Sydney celý turnaj a iba so mnou prehrala set, ba mala som aj šance na ďalší. Treba napredovať, nejaký zápas vyjde lepšie, iný horšie, ale som na správnej ceste.“

Popradská rodáčka vlani ukončila spoluprácu s Larrym Passosom a znovu s ňou cestuje Eduardo Nicolas z barcelonskej skupiny, s ktorým vyhrala Indian Wells i Linz 2007. ,,Dobre sa poznáme, pod jeho dohľadom sa mi darilo, to ma dvíha, ba ešte máme aj podporu Darrena Cahilla, takže to je skvelá kombinácia.“

Okrem toho Daniela spolupracuje aj s renomovanými kondičnými trénermi ako Marco Panichi a Pat Etcheberry, ktorého vyhľadávajú absolútne svetové špičky.

,,Je vynikajúci, odlišuje sa majstrovstvom a variabilným prístupom ku každému hráčovi. Mnohí tréneri robia chybu, keď uplatňujú tú istú vyskúšanú metódu na všetkých zverencoch a myslia, si že s každým bude úspešná. Pat je iný, náročnejší, tvrdší, vie, že potrebujem viac sily. Keď pripravoval Capriatiovú, tá potrebovala viac behať. Vždy skvele odhadne herný štýl hráča, prispôsobí a zameria kondičnú prípravu na jeho štýl. Dnes som ten tretí set vyhrala aj vďaka tomu, lebo som cítila výsledky prípravy a ostávala sebavedomá.“

Masur nech si píše

Austrálsky tréner Wally Masur pred turnajom odpísal Danielu z okruhu favoritov práve pre jej silové nedostatky.

,,Tak toto mám rada. Vyhovuje mi, keď ma neberú ako favorita, nemusím hrať pod tlakom, nech si hovoria o iných, sama viem, čo som odrobila v zime, a hoci to nevyjde teraz v Melbourne, výsledky sa dostavia určite. Nevzdávam sa cieľa vrátiť sa do desiatky. Prirodzene, silovo sa nemôžem porovnávať so sestrami Williamsovými, alebo inými hráčkami, ale mám iné prednosti a ak ich uplatním a presadím na dvorci, šance mám určite. Arvidssonová bude v 2. kole dobre rozohratá, s kvalifikáciou má za sebou už štyri zápasy, hrá fyzicky, rada do toho búcha a nemá čo stratiť. Takže znovu neslobodno nič podceniť.“

získané lopty celkovo: 115 - 101

Domov»Tenis»Hantuchová je 2. kole Australian Open vďaka skvelému obratu v treťom sete