Šťastný biatlonista Hurajt: Škoda posledného výstrelu

Pavol Hurajt.
Pavol Hurajt. (Autor: TASR/AP)
TASR|21. jan 2010 o 16:03

Slovenský biatlon sa dočkal ďalšieho výrazného úspechu.

ANTERSELVA. Vo vytrvalostných pretekoch mužov na 20 km v rámci 6. kola Svetového pohára 2009/2010 v biatlone v talianskom stredisku Anterselva nečakane triumfoval Ukrajinec Sergej Sednev. Vynikajúci výsledok však dosiahol Slovák Pavol Hurajt, ktorého klasifikovali na 5. pozícii.

Je to jeho štvrtý najlepší výsledok v kariére, lepší bol naposledy iba vo svojej najlepšej sezóne 2003/2004, kde bol dvakrát tretí a raz štvrtý. "Som šťastný a spokojný," vyletelo krátko po dobehnutí do cieľa z čoskoro 32-ročného (nar. 4. februára 1978) rodáka z Popradu.

"Boli to ťažké preteky. Anterselva je vo veľkej nadmorskej výške, ale to bolo pre všetkých rovnaké. Menil sa však vietor na strelnici, raz fúkalo z jednej, o chvíľu z druhej strany. Škoda posledného výstrelu na stojke, to bolo naozaj tesne vedľa. Mohla to byť medaila,“ naznačil svoje možnosti Pavol Hurajt.

Zdá sa, že mu forma s blížiacou sa olympiádou rastie. "Už v štafete minulý týždeň v Ruhpoldingu som naznačil, že by to mohlo byť dobré. Ťahal som sa tam na svojom úseku s Nórom Hanevoldom. Potom som zlomil paličku a ušiel mi. Teraz sa mi tiež bežalo veľmi dobre, chvíľu sme sa tam ťahali s Francúzom Fourcadom. Zdá sa, že mi bežecká forma stúpa v pravý čas a strelecká sa udržuje na veľmi dobrej úrovni. A ešte nesmiem zabudnúť na technikov, ktorí mi pripravovali lyže. Urobili to perfektne,“ zakončil Pavol Hurajt.

V celkovej klasifikácii SP poskočil vďaka zisku 40 bodov z 52. na 39. miesto, v hodnotení vytrvalostných pretekov mu patrí výborná ôsma priečka.

Dvadsaťšesťročný Ukrajinec Sednev si radosť z prvenstva v pretekoch tohto rangu vychutnával prvý raz v kariére. Svoju kvalitu naznačil už v predchádzajúcich vytrvalostných pretekoch v decembri v slovinskej Pokljuke, kde skončil tretí, čo bolo vtedy jeho kariérne maximum.

V Anterselve základ svojho senzačného úspechu postavil na stopercentnej streľbe, keď na štyroch streleckých položkách nezaváhal ani raz. V cieli mal pred druhým Danielom Mestotischom z Rakúska náskok 44,9 s, tretí skončil Francúz Alexis Boeuf.

Žltý dres pre lídra celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus si udržal Rus Jevgenij Usťugov, ktorý vo štvrtkových pretekoch nenastúpil. Ani červený dres určený najlepšiemu pretekárovi v hodnotení disciplíny nemenil majiteľa. Ostal Rakúšanovi Chrisphovi Sumannovi, ktorý skončil trinásty.

Ďalší Slováci už výrazne zaostali a nedostali sa ani medzi 40 bodujúcich. Dušan Šimočko so šiestimi trestnými minútami skončil sedemdesiaty druhý, Marekovi Matiaškovi pribudlo k bežeckému času 5 trestných minút a stačilo mu to na 75. miesto, jeho brat Miroslav obsadil s ôsmimi chybnými výstrelmi 89. pozíciu.

Výsledky:

Vytrvalostné preteky mužov na 20 km: 1. Sergej Sednev (Ukr.) 54:06,7 min (0 trestných minút), 2. Daniel Mesotitsch (Rak.) +44,9 s (2), 3. Alexis Boeuf (Fr.) +54,3 (1), 4. Jaroslav Soukup (ČR) +1:39,4 (2), 5. Pavol Hurajt (SR) +1:49,6 (2), 6. Christoph Stephan (Nem.) +1:55,8 (2), 7. Maxim Čudov (Rus.) +2:11,0 (3), 8. Martin Fourcade (+2:11,4 (4), 9. Michal Šlesingr (ČR) +2:16,5 (1), 10. Roman Dostál (ČR) +2:30,4 (1),... 72. Dušan Šimočko +8:23,1 (6), 75. Marek Matiaško +8:36,0 (5), 89. Miroslav Matiaško (všetci SR) +1:04,0 (8).

Poradie vo SP po dvanástich pretekoch (z 25 naplánovaných): 1. Jevgenij Usťugov (Rus.) 421 bodov, 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 384, 3. Tim Burke (USA) 373, 4. Christoph Sumann (Rak.) 368, 5. Simon Fourcade (Fr.) 368, 6. Ole Einar Björndalen (Nór.) 347, 7. Michael Greis (Nem.) 307, 8. Simon Eder (Rak.) 303, 9. Dominik Landertinger (Rak.) 285, 10. Arnd Peiffer (Nem.) 281,... 39. Pavol Hurajt 52, 87. Dušan Šimočko (obaja SR) 13.

Poradie v hodnotení vytrvalostných pretekov po tretích pretekoch (zo 4 naplánovaných): 1. Christoph Sumann (Rak.) 136 bodov, 2. Sergej Sednev (Ukr.) 114, 3. Daniel Mesotitsch (Rak.) 99, 4. Tim Burke (USA) 93, 5. Michal Šlesingr (ČR) 86, 6. Simon Fourcade (Fr.) 79, 7. Maxim Čudov (Rus.) 79, 8. Pavol Hurajt (SR) 78, 9. Alexander Os (Nór.) 77, 10. Alexander Wolf (Nem.) 75.

Domov»Zimné športy»Šťastný biatlonista Hurajt: Škoda posledného výstrelu