Clijstersová uhrala len jeden gem, Heninová postúpila

Kim Clijstersovej návrat na Australian Open nevyšiel.
Kim Clijstersovej návrat na Australian Open nevyšiel. (Autor: TASR/AP)
SITA|22. jan 2010 o 10:47

Belgičanka Kim Clijstersová skončila na Australian Open v treťom kole po jasnej prehre s Ruskou Petrovovou.

MELBOURNE. Belgičanka Kim Clijstersová skončila svoje účinkovanie na úvodnom grandslamovom tenisovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (18. - 31. januára, celková dotácia 24,094 milióna AUD, tvrdý povrch Plexicushion) prekvapujúco už v 3. kole dvojhry.

Šampiónka lanského US Open a jedna z favoritiek na celkový triumf podľahla zahanbujúcim spôsobom Ruske Nadi Petrovovej 0:6, 1:6. Zápas v Hisense Arene trval slabých 52 minút a belgická mamička Clijstersová (15.) v ňom uhrala jediný gem až za stavu 0:6 a 0:3.

Prvý set trval len 18 minút a v prvých siedmich gemoch uhrala len 5 loptičiek. Skúsenej Belgičanke hrozil "dvojitý kanár", ktorý paradoxne, uštedrila zatiaľ poslednýkrát na Grand Slame Ázie a Pacifiku práve ona. V úvodnom kole v roku 2007 zvíťazila týmto najjednoznačnejším výsledkom nad Ruskou Vasilisou Bardinovou.

Belgičanka bola úplne mimo

"Nedesí ma to výsledné skóre, ale spôsob, akým som prehrala. Bola som úplne mimo. Dnes mi tenisový rozum nefungoval, podanie neexistovalo. Vôbec som nemala cit pre údery. Aj toto je šport," spytovala si svedomie Kim Clijstersová a ešte dodala: "Pripravovala som sa ako na každý zápas. Nič som nemenila, všetko sa zdalo byť v poriadku. A zrazu v zápase blok... Keby sa to stalo na nejakom menšom turnaji, poviem si: Okej, idem ďalej. Ale tu v Austrálii ma všetci poznajú a veľa ľudí mi úprimne fandí. Veľmi to bolí. Som ako bez energie."

Víťazná Petrovová, nasadená ako devätnásta, prestrieľala Belgičanku vo víťazných úderoch 15:5 a urobila o 16 nevynútených chýb menej ako jej súperka (bilancia 10:26). Navyše ruská hráčka mala takmer stopercentnú úspešnosť využitia brejkbalov (5 zo 6). Do osemfinále v Melbourne postúpila 27-ročná Moskovčanka piaty raz, z toho tretíkrát v rade. Jej miestnym maximom je zatiaľ štvrťfinále z roku 2006.

Dvadsaťšesťročná Clijstersová prišla do Melbourne po trojročnej pauze, ale s vizitkou šampiónky turnaja v Brisbane, kde v dramatickom a kvalitnom finále zdolala krajanku Justine Heninovú a práve ich predpokladaný štvrťfinálový súboj mal byť jedným z vrcholov ženského turnaja v Melbourne Parku. Maximom Clijstersovej účinkovania počas ôsmich rokov na Australian Open zostáva finálová účasť zo sezóny 2004.

Heninová dosiahla jubilejné 500. víťazstvo v kariére

Belgická tenistka Justine Heninová pokračuje v úspešnom návrate na grandslamovú scénu. Držiteľka siedmich titulov z podujatí veľkej štvorky si v 3. kole Australian Open poradila s Ruskou Alisou Klejbanovovou (27.) v troch setoch 3:6, 6:4 a 6:2 a v Melbourne postúpila už do osemfinále. Heninová dosiahla v piatok jubilejné 500. víťazstvo v profikariére.

Belgičanka prehrávala v druhom sete 1:3 a čelila dvom brejkbalom, podarilo sa jej však otočiť nepriaznivý vývoj. "Mám rada výzvy, to bol hlavný dôvod, prečo som sa rozhodla vrátiť do súťažného kolotoča. Dnes som však mala namále a som veľmi rada, že som prežila ďalšie kolo. Po trojsetovom maratóne s Jelenou Dementievovou som dva dni trpela, fyzicky som bola na tom dosť zle, čo sa odzrkadlilo aj v úvode dnešného duelu. Postupne som sa však dostala do správneho rytmu a v treťom sete som už mala zápas pod kontrolou," povedala Heninová pre akreditované médiá.