Zborná chce suchoty vyliečiť opäť v kolíske, turnaj má nový modus

TASR|30. jan 2010 o 14:33

Olympijský turnaj hokejistov bude vrcholom ZOH. Od začiatku zápolení, teda od 16. februára až po finálový zápas, ktorý sa uskutoční 28. februára, s úvodným buly niečo vyše päť hodín pred záverečným ceremoniálom hier.

Bratislava.

Hokejisti sú v centre diania zimných olympiád najmä od Nagana 1998 pre účasť profesionálov z NHL. Nebude tomu inak ani vo Vancouveri a celosvetový interes umocňuje turnaj v kolíske tohto odvetvia.

Slovenskí hokejisti majú jednu istotu - na rozdiel od predchádzajúcich štyroch turnajov si s určitosťou, bez ohľadu na výsledky v základnej fáze, zahrajú aj vyraďovačku.

Avšak pozor - nemusí to byť automaticky štvrťfinále. Klasickej krížovej osmičke predchádza úplne nový modus, ktorý je určitým spôsobom derivovaný z reálií zámorského hokeja.

V troch 4-členných skupinách sa nerozhoduje o postupujúcich systémom víťazov. Priamo do štvrťfinále sa kvalifikujú štyri najlepšie tímy podľa bodov a skóre, čím odpadáva aj štruktúra vzájomných zápasov.

eda istým spôsobom princíp konferencií NHL, prirodzene, že vo Vancouveri je "konferencia" iba jedna a okrem spomínanej štvorice sa už ostatné veci dejú rýdzo špecificky v novom olympijskom systéme.

Lebo zostávajúca osmička tímov bude hrať kvalifikačnú vyraďovačku, tiež krížovým spôsobom, teda 5. s 12., 6. s 11. atď. Vygenerované kvarteto priradia k už istej štvorici a potom už nasleduje klasické semifinále a zápasy o medailové umiestnenia.

Zámorský je aj klziskový formát. Vo Vancouveri sa budú olympionici preháňať a zrážať na užšej ploche, čo by v zásadných zápasoch nemalo byť dákym zvláštnym kritériom. Ak sa totiž predpokladá, že o medaily budú hrať favorizované tímy, tak základná šestica kandidátov je nabitá súčasnými alebo bývalými hráčmi z NHL.

Ani slovenský hokej by nemal byť v dákej zvláštnej nevýhode, aj keď približne polovica hráčov jeho olympijského kádra pôsobí v tejto sezóne mimo NHL. Návyky na užšie pomery sa postupne obnovia, veď všetci zverenci Jána Filca v NHL pôsobili. Problémom reprezentácie môže byť skôr zohratosť, to je síce faktor aj pre favorizované tímy, lenže slovenský hokej stavia viac na súčinnosti formácií. Tímy Kanady, Švédska, Ruska, či Česka ťažia z rýchlejšieho prispôsobenia individuálnych kvalít v prospech kolektívu.

Slovo hokej (hockey) pochádza zo starého francúzskeho slova "hocquet" a jeho význam bol "palica". Už viac ako storočnú strechu mu robí IIHF, založili ju v máji 1908 v Paríži pod názvom LIGH. Tá zorganizovala v roku 1910 vo francúzskom Les Avants prvé ME v hokeji. Na zimnej olympiáde v roku 1920 sa po prvý raz zúčastnili i reprezentácie zo severnej Ameriky.

IIHF však formálne uznala ako rodisko hokeja Victoria Skating Rink. V marci 1875 sa na prastarom montrealskom klzisku uskutočnil prvý pravý hokejový zápas. Bol to zápas pod strechou, s dvoma mužstvami, rozhodcom a pukom, počítalo sa skóre a o priebehu i štatisticky informoval denník Montreal Gazette.

Vedľa miesta, na ktorom teraz stojí budova slúžiaca požičovni áut, postavia pamätník, pretože vtedajšie klzisko svojimi rozmermi určilo doteraz platné severoamerické parametre.

Na druhej strane Kanady vo Vancouveri zlaté medaily spred štyroch rokov obhajujú Švédi. A to s gardou, ktorej základ tvoria turínski šampióni, aj keď z najjagavejších "Troch koruniek" (Nicklas Lidström, Peter Forsberg, Mats Sundin) chýba tá tretia.

Sundin, ktorý vo víťaznom finále proti Fínsku v rozhodujúcom momente prevzal spätnú prihrávku od Forsberga a poslal puk na gólovú čepeľ Lidströma, ukončil svoju obdivuhodnú kariéru. Oba škandinávske tímy budú opäť patriť do širšieho okruhu medailových adeptov, ale hlavní favoriti sú najmä obaja finalisti uplynulých dvoch svetových šampionátov.

Kanada pre stabilne vrcholný hokej s obrovským potencionálom individuálnej kvality - to všetko umocnené domácim prostredím. Rusko s jasne najvýraznejšou kvalitou korčuliarov-supertechnikov a s naburcovanými mladíkmi, ktorí sú už pár rokov hviezdami určujúcimi dianie v NHL i na MS.

A kým Kanada slávila olympijský triumf v roku 2002, jej ruský rival na zlato čaká 18 rokov. Takmer navlas rovnako dlhé zlaté suchoty na svetových šampionátoch si zborná vyliečila v roku 2008 - v Kanade ...

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Zborná chce suchoty vyliečiť opäť v kolíske, turnaj má nový modus