Véčková revolúcia sa rodila neďaleko Vancouvru

TASR|30. jan 2010 o 14:35

Skoky na lyžiach sa prihlásia o slovo ešte pred slávnostným otvorením XXI. zimných olympijských hier, v kvalifikácii vo Whistleri sa bude bojovať o postup do hlavnej súťaže na strednom mostíku.

Bratislava.

Podobne ako v Turíne rozdajú tri skokanské kolekcie medailí, súťaž družstiev príde tentoraz na rad až ako posledná 22. februára.

Tréner Milan Filipko tvrdí, že jeho zverenec Tomáš Zmoray má pri debute pod piatimi kruhmi šancu postúpiť medzi elitnú päťdesiatku v oboch individuálnych súťažiach.

Musí sa však vyvarovať technických nedostatkov a zvládnuť špecifickú atmosféru olympiády. Slovenský skokanský šport v ére samostatnosti stále čaká na nástupcu Martina Švagerka, bývalého juniorského majstra sveta, ktorý bol na ZOH 1992 v Albertville členom bronzového česko-slovenského družstva. Martinovi Mesíkovi sa pred štyrmi rokmi na mostíkoch v Pragelate ani raz nepodarilo postúpiť do hlavnej súťaže.

Skoky na lyžiach sú súčasťou programu už od prvej zimnej olympiády vo francúzskom Chamonix v roku 1924. Na veľkom mostíku sa o olympijské kovy začalo prvýkrát bojovať v roku 1964 na innsbruckom Bergiseli.

Na ZOH 1888 v Calgary, teda v intenciách hier "za rohom" Vancouvru, sa rodila predvesť blížiacej sa revolúcie v skokanskom športe. V štartovom poli sa totiž objavili prví pretekári preferujúci tzv. V-štýl, ktorého priekopníkom bol Švéd Jan Boklöv.

Hoci štýloví rozhodcovia spočiatku reagovali na neortodoxné držanie lyží od seba bodovými zrážkami, už v Kanade sa novátorstvo dočkalo medailovej odmeny, keď Jiří Malec vybojoval pre ČSSR bronzovú medailu na veľkom mostíku. "Véčko" si postupne osvojila celá svetová špička, ako jeden z posledných sa naň preorientoval zarytý zástanca klasického štýlu a majster telemarku Jiří Parma.

V skokanských súťažiach vo Whistleri bude z obhajcov chýbať Nór Lars Bystöl. Zlatý medailista zo stredného mostíka po opakovaných alkoholických excesoch a pozitívnom teste na THC ukončil kariéru. Najväčšími favoritmi na zisk cenných kovov budú Rakúšania.

Ak by sa zverencom trénera Alexandra Pointnera nepodarilo obhájiť titul v súťaži družstiev, bola by to senzácia. Najvyrovnanejšími výkonmi spomedzi rakúskej ekipy sa už druhú sezónu prezentuje Gregor Schlierenzauer, obhajca veľkého glóbusu vo Svetovom pohári je horúcim kandidátom na zlato v oboch individuálnych súťažiach.

Podľa doterajšieho priebehu sezóny by Rakúšanom mal najviac šliapať na päty Švajčiar Simon Ammann - dvojnásobný zlatý medailista zo ZOH 2002 v Salt Lake City. Netreba však zabúdať ani na "lietajúceho Fína" Janneho Ahonena, ktorý sa po ročnej pauze vrátil, len aby mohol vo Vancouveri zabojovať o olympijské kovy.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Véčková revolúcia sa rodila neďaleko Vancouvru