Z unikátnej olympijskej histórie k Pľuščenkovi

TASR|30. jan 2010 o 14:36

Vo Vancouvri bude počnúc 14. februárom bojovať o slávu a cenné kovy 30 sólistov, 30 sólistiek, 20 športových dvojíc a 24 tanečných párov.

Bratislava. V športovom odvetví, ktoré má význam "krásno" priamo v názve.

Olympijská história krasokorčuľovania sa píše od roku 1908, keď sa v Londýne predstavili súťažiaci v štyroch disciplínach. Do programu hier sa tak krasokorčuliari dostali už 16 rokov pred zavedením prvých ZOH v roku 1924 v Chamonix.

V Prince's Skating Clube, v londýnskej štvrti Knightsbridge medzi mužmi triumfoval a prvým olympijským víťazom sa stal legendárny Švéd Ulrich Salchow. Medzi ženami získala prvé zlato Britka Madge Syersová, športové dvojice vyhrali Nemci Anna Hüblerová a Heinrich Burger, povinné figúry Rus Nikolaj Panin. Štartovalo 21 korčuliarov zo 6 krajín, o trošku viac ich bolo na OH 1920 v Antverpách - 26 z ôsmich krajín.

Krasokorčuľovanie sa postupným vývojom vyprofilovalo na jeden z najatraktívnejších športov v programe ZOH. Prispeli k tomu aj legendy ako Sonja Henieová, Karl Schäfer, Jayne Torvillová a Christopher Dean, či mnohých ďalších. Jediným slovenským olympijským víťazom je krasokorčuliar, na ZOH 1972 v Sappore triumfoval Ondrej Nepela. Striebro má na konte ak Karol Divín (1960 Squaw Valley), bronz získal v Sarajeve 1984 Jozef Sabovčík.

Jediná reprezentantka Slovenska vo Vancouveri je iba 17-ročná Ivana Reitmayerová. Tá si účasť pod piatimi olympijskými kruhmi vybojovala minulý rok na MS v Los Angeles. Slováci o olympijské miestenky neúspešne bojovali aj v dodatočnej kvalifikácii minulú jeseň v nemeckom Oberstdorfe.

Krasokorčuliarskym leitmotívom vancouverskej zimnej olympiády bude pokus ruského fenoména Jevgenija Pľuščenka obhájiť titul spred štyroch rokov z Turína. Čerstvý šesťnásobný európsky šampión, resp. trojnásobný majster sveta mal niekoľkoročnú pauzu, no už minulý rok sa vrátil, aby sa mohol stať štvrtým mužom v dejinách, ktorý by obhájil olympijské zlato.

Pred ním sa to podarilo Švédovi Gillisovi Grafströmovi (dokonca dvakrát), Rakúšanovi Karlovi Schäferovi a Američanovi Dickovi Buttonovi. Pľuščenko pár dní pred ZOH v Bratislave osobne predstavil jeho novú šou Ice Olympic Tour 2010. Podľa jeho slov najväčším konkurentom v Kanade mu bude on sám.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Z unikátnej olympijskej histórie k Pľuščenkovi