Vo Willingene skákal najlepšie Schlierenzauer

TASR|6. feb 2010 o 18:29

Po skokoch 142,5 a 137,5 m sa zo svojho 32. víťazstva vo svetovom pohári skokanov na lyžiach tešil v sobotu Rakúšan Gregor Schlierenzauer.

WILLINGEN. Rakúsky skokan na lyžiach Gregor Schlierenzauer sa stal na mostíku HS-145 v nemeckom Willingene víťazom sobotňajších podvečerných pretekov Svetového pohára (SP) 2009/2010. Dvadsaťročnému rodákovi z Rumu pri Innsbrucku namerali 142,5 a 137,5 metra, za čo získal od rozhodcov výslednú známku 273,7 bodu. "Schlieri" viedol už po 1. kole, keď predviedol najdlhší pokus dňa. Pred finálovým pokusom mal na veži problémy s viazaním, ale udržal si nervy a situáciu napokon zvládol precízne.

Druhé miesto s odstupom 4,7 bodu obsadil Nór Anders Jacobsen (269,0 b), tretí bol na radosť domácich priaznivcov Nemec Michael Neumayer (264,5 b). Tridsaťjedenročného rodáka z Bad Reichenhallu klasifikovali v pretekoch jednotlivcov iba druhýkrát na medailových stupňoch, premiéru mal pred dvoma rokmi v ďalšom nemeckom dejisku Garmisch-Partenkirichen 1. 1. 2008 (tiež 3. priečka). Slovensko nemalo v súťaži zastúpenie.

Pre obhajcu celkového prvenstva v SP Schlierenzauera to bol v 88. individuálnom štarte vo Svetovom pohári už 32. triumf, ôsmy v aktuálnej sezóne a 51. pódiové umiestnenie v kariére na podujatí tohto rangu (32 - 12 - 7). Rakúsky supertalent znížil štyri súťaže pred koncom aktuálneho ročníka svoje manko na lídra SP Simona Ammanna na rozdiel 57 bodov. Švajčiarsky "Harry Potter" vo Willingene neštartoval, svoju pozornosť sústreďuje na blížiace ZOH vo Vancouveri a dal prednosť záverečnej príprave na tento športový vrchol.

V sobotňajších pretekoch sa nepredstavili ani ďalší výborní skokani, ktorí figurovali v hodnotení Svetového pohára v elitnej desiatke - Rakúšania Wolfgang Loitzl a Martin Koch, Poliak Adam Malysz či Fín Janne Ahonen. Naopak, zažiarili ďalší dvaja Rakúšania - "čerstvý" juniorský majster sveta z Hinterzartenu Michael Hayböck obsadil 6. miesto a exkombinátor David Zauner 8. pozíciu. Medzi nimi skončil Čech Jakub Janda, pre ktorého bola 7. priečka najlepším umiestnením v tejto zime.

V stredajších pretekoch opäť nebola určujúca len dĺžka skoku a štýl, ale aj špeciálny koeficient, zahrňujúci v sebe silu vetra a zmenu nájazdových okien, ktorým sa dosiahnuté výsledky prepočítavali. Toto nové pravidlo prvýkrát v histórii využili pred týždňom v súťaži družstiev v nemeckom Oberstdorfe.

Po štyroch pretekoch, vrátane dvoch minulovíkendových na "mamute" v Oberstdorfe a stredajšej súťaži v Klingenthale je na čele tzv. FIS Team Tour 2010 Rakúsko pred obhajcom prvenstva z Nórska, tretie je Nemecko. Po vlaňajšej ouvertúre sa druhýkrát pristúpilo k tejto osobitne hodnotenej i honorovanej súťaži. V rámci "tímového turné" sa boduje päť súťaží na nemeckých mostíkoch v priebehu deviatich dní.

Okrem spomenutých štyroch podujatí v Oberstdorfe (30. a 31. 1.), Klingenthale (3. 2.) a Wilingene (6. 2.) sa skokani na lyžiach predstavia ešte pri nedeľňajšom vyvrcholení - súťaži družstiev vo Willingene. Prvé kolo je na programe o 14.30 h. Do hodnotenia FIS Team Tour sa zaratúvajú výsledky dvoch súťaží družstiev a dvoch najlepších skokanov tej-ktorej krajiny z troch individuálnych pretekov.

Výsledky

Willingen, veľký mostík: 1. Gregor Schlierenzauer (Rak.) 273,7 b. (142,5+137,5 m), 2. Anders Jacobsen (Nór.) 269,0 (139,0+138,5), 3. Michael Neumayer (Nem.) 264,5 (140,5+141,0), 4. Thomas Morgenstern (Rak.) 260,3 (139,0+134,5), 5. Tom Hilde (Nór.) 260,2 (138,0+139,0), 6. Michael Hayböck (Rak.) 257,6 (139,0+140,5).