Olympiáda nepozná plán B

Miloslav Šebela|9. feb 2010 o 23:00

Vo Vancouvri je všetko, iba nie zima. Ani predpovede nie sú optimistické. Suchý ľad a chemikálie na tvrdenie snehu pomáhajú v Cypress Mountain pripraviť športoviská pre lyžiarov.

K rannej kávičke dostáva informácie o počasí. Tvári sa pokojne, ako vždy. Aj tak vystupuje. Prezident Medzinárodného olympijského výboru Belgičan Jacques Rogge sleduje, ako počasie týra usporiadateľov i účastníkov zimných hier.

Slnečno, polooblačno, zamračené, dážď. To sú v súčasnosti najdôležitejšie správy v dejisku zimných hier.

Zima vôbec nepríde?

V deň slávnostného ceremoniálu vraj olympionici a návštevníci zmoknú. To by nebolo najhoršie. Otvorenie sa prvý raz uskutoční pod strechou.

Dážď pocítia poslední členovia olympijskej štafety. Ani to nie je katastrofa. Počasie však môže narobiť galibu skokanom na lyžiach. Tí majú vo Whistleri kvalifikáciu na strednom mostíku pred slávnostným ceremoniálom o siedmej večer nášho času.

Najnovšie správy meteorológov hovoria o pravej zime, ktorá má zavítať do Vancouvru, najteplejšieho mesta Kanady, vraj od stredy 17. februára. Iné správy avizujú teplo až do konca hier.

V súčasnosti sa už od skorého rána teploty šplhajú nad nulu. Boli dni, keď namerali dokonca dvanásť stupňov. Včera bolo od štyroch do osem.

„Som presvedčený, že olympiáda bude úspešná a prebehne bez problémov," povedal Jacques Rogge v pondelok novinárom.

Najkritickejšia situácia je stále v Cypress Mountain, kde sa majú uskutočniť súťaže v akrobatickom lyžovaní a snoubordingu. Časť tréningov pre istotu presunuli organizátori do Whistleru, aby sa zablatené trate s dovezeným snehom nezničili skôr, ako sa hry začnú.

Sneh pôvodne vozili na svah v nákladiakoch, najnovšie lieta vrtuľníkom. Skutočnou výzvou je stavať v týchto podmienkach U-rampu pre snoubording. Sneh musí byť dostatočne tvrdý, aby bolo možné postaviť hlboké koryto.

Aby mohli z kaše pri stabilných plusových teplotách postaviť pevný múr vysoký päť metrov, pridávajú do snehu organizátori chemikálie. Tie majú z kaše urobiť pevné skupenstvo. Bubny pre súťaže akrobatických lyžiarov zase naplnili suchým ľadom.

Presuny sú nemožné

Presun súťaží podľa Roggeho neprichádza do úvahy. „Žiaden plán B nie je. Nebude potrebný. Disciplíny sa uskutočnia na pôvodných tratiach. Prehliadky športovísk dopadli dobre." Meteorológia je veda, s ktorou sa bude musieť olympijský výbor skamarátiť.

„Globálne otepľovanie musíme brať veľmi vážne. V budúcnosti budeme pri výbere kandidátov na usporiadanie zimných hier podrobne sledovať dlhodobé štatistiky o teplote a snehových zrážkach," priznáva Rogge.

V budúcnosti tak môže niektorých uchádzačov vylúčiť pre riziko nedostatku snehu. Súčasné teploty sú abnormálne.

Miestni obyvatelia si nepamätajú zelené mesto aj s panorámou blízkych hôr zasnežených iba od vyšších polôh. Teploty sú raz také vysoké ako priemery. Najmä lokality, kde budú disciplíny na snehu, majú priemerné teploty tesne pod nulou. Rekordné boli +9 a veľa nechýbalo, aby v týchto dňoch padli.

Mesto Whistler je vo výške 668 metrov, Cypress Mountain sú približne vo výške kilometra nad úrovňou mora, samotný Vancouver je priamo pri ňom. Rýchlokorčuliarsky ovál je na nulovej hodnote, hokejová aréna osem metrov nad morom.

Najväčšie stredisko

„Potrebujeme mráz, aby sme mohli zasnežovať. Teploty veľmi skoro ráno vyskočia nad nulu," hovoril nervózny Tim Gayda, jeden z viceprezidentov organizačného výboru.

„Sneh na svahoch je taký mokrý, že už pred príchodom olympionikov museli prerušiť všetky športové aktivity v oblasti." Whistler je najväčší rezort v celej Severnej Amerike, väčší ako známe strediská v USA Vail či Lake Placid.

Gayda pripustil, že v krajnom prípade bude treba sneh do oblasti Cypress Mountain dovážať z vyšších polôh. Trate vo Whistleri sú v celkom dobrej kondícii.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Olympiáda nepozná plán B