Vychytený Whistler je prázdny a ďaleko

(Autor: SITA/AP)
Miloslav Šebela|10. feb 2010 o 20:24

Známe zimné stredisko zatiaľ oberá olympiáda o návštevníkov, v hoteloch je habadej voľných miest. Z kanadského Whistleru píše redaktor SME MILOSLAV ŠEBELA.

Známe zimné stredisko zatiaľ oberá olympiáda o návštevníkov, v hoteloch je habadej voľných miest.

WHISTLER (Kanada). Je to jedno z najvyhlásenejších lyžiarskych stredísk v Kanade. Zimná sezóna tu vždy zaplní bary i hotely. Whistler je v kurze. Nie však počas olympiády. Aspoň zatiaľ.

Stredisko, ktoré atmosférou a čiastočne i architektúrou pripomína alpské, v týchto dňoch pustne. Miestni sa rozhodli uniknúť pred olympijskou horúčkou, uzáverami a dopravnými obmedzeniami. Turisti a športovci ešte neprišli. Desaťtisícové mestečko vzdialené 120 kilometrov od Vancouvru vyhasína, akoby sa olympiáda práve skončila.

Krížom cez hlavné námestie kráčajú štyria mladí chlapci, každý z nich si nesie pod pazuchou snoubord. Okrem nich na ulici nikoho niet. Z neďalekého baru s kanadskými vlajočkami a nápismi Go, Canada, go! znie hlasná muzika. I on je však poloprázdny.

Odrezaní od sveta

Najpočetnejšou skupinou ľudí vo Whistleri sú v týchto dňoch olympijskí dobrovoľníci a usporiadatelia. Odetých v tyrkysových rovnošatách ich stretnete na každom rohu. Niekoľko stoviek ich ubytovali v okolitých hoteloch.

Tie, ktoré sú vyťažené aspoň takto, majú šťastie. Za normálnych okolností sú hotely v tomto čase podstatne plnšie ako teraz.

„Takto málo ľudí som tu nevidel už hádam 25 rokov," tvrdí Nemec Heinz Laub, ktorý sem už roky chodí na lyže.

Športovci tu nie sú. Olympijská dedina je kus cesty za mestom a väčšinu času i tak trávia tréningom.

„Sme tu dosť odrezaní od sveta. Od samotného Whistleru sme vzdialení osem kilometrov. Okrem ľudí, ktorí usmerňujú dopravu a policajtov, tu nikoho nestretnete," povedal tlačový atašé slovenskej výpravy Ľubomír Souček.

Oživiť Whistler by mohli medailové ceremónie a bohatý kultúrny program, ktorý bude počas hier na Medal Plaza.

Od mora k nebesiam

Do not change the lines. Neprechádzajte do susedného pruhu. Pred vami pokračuje cesta iba vo dvoch pruhoch. Cesta 99, ktorú volajú aj Sea to Sky, Od mora k nebesiam, v týchto dňoch prežíva zaťažkávaciu skúšku. Je plná áut idúcich do lyžiarskych stredísk zimnej olympiády.

Na väčšine vozidiel sú olympijské logá a vlajky, najčastejšie kanadská.

Počas olympiády bude táto cesta jedným z najsledovanejších miest. Polícia a organizátori na záchytných parkoviskách odstavia všetkých, čo tu nemajú čo robiť. Už dnes hliadkujú na viacerých križovatkách v blízkosti Whistleru. Úzka cesta zahryznutá v horskom masíve nie je stavaná na hustú premávku.

Ešte minulý rok tu boli miesta, kde sa obišli iba dve autá. Teraz pridali cestári ešte jeden jazdný pruh v smere z Vancouvru do hôr.

Na kritických miestach je každý pruh vymedzený žltými plastovými tyčami, aby vodiči neprechádzali z jedného do druhého a neznižovali priepustnosť. Tyče sú posiate nahusto.

Medzi vozidlami tvoria hradbu. Za každou druhou zákrutou je svetelná tabuľa s nejakým upozornením, či hlásením. Na väčšine úsekov obmedzili rýchlosť na šesťdesiatku. V týchto dňoch je premávka plynulá. Ak by došlo k nehode, môže sa to rýchlo zmeniť a do Whistleru sa nedostane ani noha.

Zlý sen - doprava

„Mne sa podarilo z Vancouvru dostať až k biatlonovému areálu za dve hodiny," hovorí šéf biatlonistov Juraj Sanitra. I tak stratí človek cestujúci oboma smermi takmer štyri hodiny. Aj z toho dôvodu bude slávnostné otvorenie hier pre mnohých športovcov nedostupné.

Cestovaním a zdĺhavým ceremoniálom by stratili aj celý deň. Olympijská doprava je kapitola sama osebe. Organizátori do Vancouvru doviezli približne 180 autobusov na prepravu početnej olympijskej rodiny. V autobusoch sú profesionálni vodiči z celej Severnej Ameriky.

Šesťdesiatnik Glenn je z americkej Alabamy. „Štyritisíc kilometrov odtiaľto. Môžem ísť iba po stanovenej trase, ak by som sa od nej odchýlil, asi by som zablúdil," hovorí.

Vodiči z iných miest, ktorí idú svoju trasu premiérovo, netrafia vždy do cieľa na prvý pokus. „Prepáčte," ospravedlňoval sa jeho kanadský kolega John. Márne krúžil pred Vancouvrom, kým trafil na most Lion Gate. Potreboval na to až päť pokusov. „Mal som zlý rozpis. Len dúfam, že sa vám prehliadka mesta páčila."

Whistler - aký je
  • Lokalita: 125 km od Vancouvru
  • v Skalnatých horách v provincii Britská Kolumbia
  • Počet obyvateľov: 10­-tisíc
  • Nadmorská výška: 668 metrov
  • Charakteristika: Najväčšie a najnavštevovanejšie zimné stredisko v Severnej Amerike. Ročne ho navštívia vyše dva milióny lyžiarov
  • Priemerná teplota vo februári: okolo nuly
  • Dejisko ZOH v športoch: severské lyžovanie (behy, skoky) a alpské lyžovanie (zjazd, super G, slalomy), biatlon. Vo Whistleri je druhá olympijská dedina.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Vychytený Whistler je prázdny a ďaleko