Gruzínsky sánkar skonal po ťažkom páde

Fotografia zosnulého Nodara Kumaritašviliho na provizórnom pomníku pri Medal Plaza vo Whistleri, kde sa budú odovzdávať medaily. Ľudia tu už zapaľujú sviečky, aby si uctili pamiatku sánkara.
Fotografia zosnulého Nodara Kumaritašviliho na provizórnom pomníku pri Medal Plaza vo Whistleri, kde sa budú odovzdávať medaily. Ľudia tu už zapaľujú sviečky, aby si uctili pamiatku sánkara. (Autor: SME - Miloslav Šebela)
SITA|12. feb 2010 o 21:38

Zimné olympijské hry v kanadskom Vancouvri sa ešte ani oficiálne nezačali a už majú prvú obeť. Mladý gruzínsky sánkar vyletel z trate.

VANCOUVER. Sánkarské súťaže v rámci zimných olympijských hier budú pokračovať napriek piatkovej tragédii 21-ročného gruzínskeho reprezentanta Nodara Kumaritašviliho, ktorý počas piatkového tréningu vyletel v obrovskej rýchlosti viac ako 140 km/h z ľadového toboganu, narazil do oceľovej konštrukcie a svojim zraneniam
po prevoze do nemocnice podľahol.

"V sobotu budú na programe súťaže sánkarov podľa stanoveného plánu," uvádza sa v stanovisku VANOC, organizačného výboru ZOH 2010 vo Vancouvri.

Termín prvej jazdy mužov v rámci olympijskej súťaže sánkarov je na programe dnes o 17.00 h miestneho času (o 2.00 h v noci zo soboty na nedeľu SEČ).

Gruzínec vyletel z trate

Zimné olympijské hry v kanadskom Vancouvri sa ešte ani oficiálne nezačali a už majú svoju prvú obeť.

Gruzínsky sánkar Nodar Kumaritašvili (21) skonal na následky hororového pádu počas piatkového tréningu. V rýchlosti približne 130 km/h stratil Gruzínec kontrolu, vyletel z dráhy a tesne pred cieľom narazil hlavou do oceľovej konštrukcie.

Kumaritašvili upadol po náraze do bezvedomia a zdravotníci ho museli na mieste resuscitovať. Gruzínskeho sánkara potom sanitkou previezli do nemocnice. Kumaritašvili následne utŕženým poraneniam podľahol.

"Všetky naše myšlienky sú s rodinou, priateľmi a kolegami športovca," napísal prezident Medzinárodného olympijského výboru Jacques Rogge vo svojom písomnom vyhlásení.

sv.jpg

Rovnako aj vedenie gruzínskej výpravy zvažovalo, či sa neodhlási z olympijských súťaží. Gruzínsko vyslalo do Vancouvru osem športovcov, čím by len pripomenuli letnú oylmpiádu, ktorá sa konala v 2008 v Pekingu. Dôvodom vtedajšieho uvažovania o odstúpení bolo, že sa krajina dostala do vojnového konfliktu s Ruskom.

"Aj napriek vtedajšej vážnej situácii sme sa rozhodli zotrvať, pokračovať v našej účasti a napokon sme vybojovali aj niekoľko medailí," dodal Rurua. Gruzínci nastúpili na slávnostné otvorenie ZOH s čiernymi páskami na počesť zosnulého krajana. Organizátori sa rozhodli otvárací ceremoniál venovať Kumaritašvilimu.

"Všetci sme v hlbokom šoku a nevieme, ako ďalej. Nevieme, či sa vôbec zúčastníme na otváracom ceremoniáli a či zostaneme v olympijských súťažiach," vyhlásil šéf gruzínskej delegácie Irakli Japaridze.

Kumaritašvili nemal na dráhe vo Vancouvri prvý pád. Nedokončil ani druhú zo šiestich tréningových jázd. V tých,
v ktorých prišiel do cieľa, sa jeho priemerná rýchlosť pohybovala okolo 140 km/h, čo je oveľa menej ako u
najlepších sánkarov. V súčasnosti nie je jasné, v akej rýchlosti havaroval.

s1.jpg

Vo Whistleri pri Medal Plaza, kde sa budú odovzdávať medaily, ľudia uložili fotku gruzínskeho sánkara a na provizórnom pomníku zapaľujú sviečky. Foto: SME - Miloslav Šebela

Miesto nehody na 30 minút úplne uzavreli. Zvyšné tréningové jazdy úplne zrušili. "Nikdy som nevidel nič podobné," povedal štvornásobný účastník ZOH Šiva Keshavan z Indie.

Kumaritašvili v tejto sezóne absolvoval päť pretekov Svetového pohára, v hodnotení ktorého mu patrilo 44. miesto.

Trať už pred časom niektorí pretekári a funkcionári kritizovali pre jej extrémnu rýchlosť a nebezpečnosť.

"Je to tragédia pre jeho rodinu i pre celý tím," povedal v prvej reakcii po oznámení tragickej smrti nemecký viceprezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach a dodal: "Tento nešťastný incident vrhá škaredý tieň na celý otvárací ceremoniál."

Zábery z havárie gruzínskeho sánkara - kliknite sem

Slovenského reprezentanta Jozefa Ninisa správa o tragickom úmrtí Kumaritavšiliho šokovala. "Našťastie som jeho haváriu na vlastné oči nevidel, no mráz mi behá po chrbte, ak si uvedomím, že deň pred našou súťažou prišiel o život jeden zo športovcov. Som v šoku, je to veľmi smutná udalosť," povedal pre TASR Ninis.

Trať kritizovali už dávnejšie, architekt pripustil, že potrebuje úpravy

Kritikom whistlerského toboganu bol aj prezident Medzinárodnej sánkrskej federácie (FIL) Josef Fendt.
"Zdravie a bezpečnosť našich športovcov sú dôležitejšie ako rýchlostné rekordy," uviedol Fendt v reakcii na štvrtkový historický zápis, keď 21-ročný Rakúšan Manuel Pfister zlepšil sánkarský rýchlostný rekord Nemca Felixa Locha zo 153,98 km/h na 154,00.

Architekt olympijského toboganu vo Whistleri Nemec Udo Gurgel po piatkovej tragickej smrti gruzínskeho sánkara Nodara Kumaritašviliho pripustil, že trať potrebuje ďalšie bezpečnostné úpravy. "Je mi ľúto, čo sa stalo. Vyvinuli sme už šesť olympijských tratí, no doteraz sa nič také nestalo," povedal Gurgel pre internetové vydanie nemeckého športového magazínu Sport Bild: "Teraz musíme zvážiť, akým spôsobom môžeme trať meniť. Možno by sa mohla upraviť výška stien pri výjazdoch zo zákrut o približne 40 až 50 centimetrov."

Niektorí pretekári, vrátane domácich Kanaďanov, už niekoľko dní naznačujú, že trať je až príliš rýchla.

Zaujímavosťou je, že v piatok, ešte pred tragédiou, vydali tlačovú správu s titulkom: "Rýchly šport na ľade - pripravte sa na najrýchlejšiu trať na svete."

Gurgel tiež priznal, že trať je mimoriadne rýchla, no doplnil, že v oblasti medzi zákrutou číslo 15 a vjazdom do
šestnásteho oblúka sa za normálnych okolností nemôže nič stať. "Rýchlosť v cieľovej rovinke klesá na 120 km/h, čím sa sane stávajú bez problémov ovládateľné. Kumaritašvili do zákruty vletel trochu netradične a príliš rýchlo," povedal architekt.

Nehodou gruzínskeho jazdca tak vyvrcholila séria incidentov na dráhe, ktorá sa považuje za najrýchlejšiu, ale aj za jednu z najnebezpečnejších na svete. Problémy na dnešnom tréningu mal aj dvojnásobný olympijský víťaz Armin Zöggeler. Skúsený Talian havaroval a do cieľa prišiel pešo, nezranený.

"Trate sú čoraz rýchlejšie. Začína to byť poriadne šialené. Pri slove nebezpečné sa vynára i slovo strach," uviedol americký sánkar Tony Benshoof.

"Je to veľký šok a je pre nás naozaj ťažké vziať to na vedomie," neskrýval rozčarovanie legendárny nemecký sánkar Georg Hackl, ktorý bol priamym svedkom celej udalosti.

Vo štvrtok pri nehode utrpela ťažký otras mozgu Rumunka Violeta Stramaturaruovoá.

Rýchly tobogan je problémom. Zabil Gruzínca

V sobotu večer sa má začať súťaž sánkarov vo Whistleri. Pre pretekárov bude veľmi ťažké sústrediť sa a nemyslieť na tragédiu, ktorá sa stala v piatok, hovorí slovenský reprezentačný tréner Ľubomír Mick.

VANCOUVER. Ľadový tobogan vo Whistleri je zrejme najrýchlejší na svete. Má veľké vertikálne prevýšenie - 150 metrov. V dolnej pasáži trate letia pretekári ako na autá diaľnici. Vyše 140 kilometrovou rýchlosťou.

Dráhu otvorili v roku 2008. Padlo na nej niekoľko rýchlostných rekordov. Vo februári Nemec Felix Loch dosiahol na trati rýchlosť 153,98 km/h. Je to svetový sánkarský rekord.

V piatok stačila pri tréningu na olympijskú súťaž aj nižšia rýchlosť na smrť pretekára. Dvadsaťjedenročný Gruzínec Nodar Kumaritašvili po chybe v dolnej pasáži vyletel z koryta a narazil do oplotenia. Pretekár podľahol zraneniam po prevoze do nemocnice.

Na olympijskej dráhe sa od jej otvorenia pravidelne dejú nehody. V piatok tu havaroval i dvojnásobný olympijský víťaz Talian Armin Zöggeler, v novembri minulého roku aj Slováci Ján Harniš a Branislav Regec.

„Problémový úsek je medzi jedenástou a štrnástou zákrutou. My sme tu vtedy dostali šmyk a otočilo nás," hovoril po nehode Regec. „Zahraniční tréneri len krútili hlavami. Pretože tak ako my tu ešte nikto nerozlomil sane. Buďte radi, že vás len obúchalo, vraveli nám," dodal Harniš.

Dráhu veľmi dobre pozná aj reprezentačný tréner Ľubomír Mick.

„Príčina nehôd i dnešného nešťastia je v tom, že tobogan je príliš rýchly. Pri sánkovaní sa chyby stávajú, aj takéto. Existujú vo svete aj pomalšie pritom technicky náročnejšie trate.

nodar.jpg

Vo Whistleri je však tá rýchlosť obrovská. Preto by bolo rozumné obmedziť rýchlosť na trati na 140 kilometrov za hodinu," tvrdil Mick. Za svoju kariéru si nič podobné nepamätá. „Nehody sa stávajú. Ale smrť a pritom priamo na olympiáde. To som nezažil."

Trať homologizovali v roku 2008. V rámci medzinárodného testovania sa nepotvrdila nebezpečnosť trate, keď úroveň nehodovosti bola tesne pod 3 percentami všetkých jázd.

Tragédia priamo v deň otvorenia hier určite ovplyvní aj psychiku súťažiacich. Prvé dve jazdy súťaže mužov sa majú uskutočniť v sobotu večer. Ani nie tridsať hodín od Kumaritašviliho smrti.

„Ťažko sa k tomuto vyjadrovať. To ani nemusí ísť o športovca, takáto udalosť sa dotkne každého človeka. Ja si za svoju dlhú kariéru nepamätám v sánkovaní podobnú tragédiu. Nehody to áno, ale smrť a pritom priamo na olympiáde, to nie. Určite bude pre pretekárov ťažké štartovať. Verím, že budú silní, aby mohli nastúpiť. Tam musí byť človek prítomný a plne koncentrovaný. Aby to niekto išiel zadržane alebo na polovicu, to nie. Na to sem nemusel cestovať. "

Dráhu vo Whistleri projektoval Laurenz Kosichek, ten je rovnako autorom olympijského toboganu v Salt Lake City.

Architekt však v rozhovore pre web CTVolympics povedal, že nikdy nevidel naživo žiadne preteky bobistov. „O sánkovaní a boboch viem asi toľko ako každý priemerný človek... čo je blízko nule."

Miloslav Šebela

sane3.jpg

Kumaritašvili na štarte.
FOTO - TASR/AP

hrozne.jpg

Televízny záznam z nehody.
FOTO - TASR/AP

sane2.jpg

Sánkara na mieste resuscitovali, zdravotníkom sa ho však nepodarilo zachrániť.
FOTO - TASR/AP

Tobogan potrebuje bezpečnostné zmeny, uviedol jeho autor

Autor olympijského ľadového toboganu v kanadskom Whistleri Nemec Udo Gurgel po piatkovej tragickej smrti gruzínskeho sánkara Nodara Kumaritašviliho pripustil, že trať potrebuje ďalšie bezpečnostné úpravy.

"Je mi ľúto, čo sa stalo. Je to hrozná a šokujúca správa. Vyvinuli sme už šesť olympijských tratí, no doteraz z nich ešte nikto nevyletel," povedal Gurgel pre internetové vydanie nemeckého športového magazínu Sport Bild a dodal:

"Teraz musíme zvážiť, akým spôsobom môžeme trať meniť. Možno by sa mohla upraviť výška stien pri výjazdoch zo zákrut o približne 40 až 50 centimetrov." Niektorí pretekári, vrátane domácich Kanaďanov, už niekoľko dní naznačujú, že trať je veľmi rýchla. Zaujímavosťou je, že v piatok, ešte pred tragédiou, vydali tlačovú správu s titulkom: "Rýchly šport na ľade - pripravte sa na najrýchlejšiu trať na svete."

Autor toboganu Gurgel v piatok priznal, že trať je rýchla, no doplnil, že v oblasti medzi zákrutou 15 a vjazdom do šestnásteho oblúka sa za normálnych okolností nemôže nič stať, pokiaľ ide o bezpečnosť pretekárov.

"Rýchlosť v cieľovej rovinke klesá na 120 km/h, čím sa sane stávajú bez problémov ovládateľné. Kumaritašvili do zákruty vletel trochu netradične a príliš rýchlo," povedal návrhár a doplnil, že si nepamätá, aby v posledných rokoch sánkar, ktorého vymrští zo saní, v koryte nesmeroval dole, ale rovno. "Zákony gravitácie nepustia," dodal na obhajobu Gurgel.

V súvislosti s tragickou smrťou mladého gruzínskeho pretekára stále nie je jasné, či sánkarské súťaže budú pokračovať podľa pôvodného plánu.

Úmrtia športovcov na olympiádach

LOH Štokholm 1912 - počas maratónskeho behu skolaboval Portugalčan Francisco Lázaro a o deň neskôr v nemocnici zomrel.

LOH Rím 1960 - V cyklistických cestných pretekoch stratil vedomie Dán Knut Enemark Jensen, utrpel ťažký úraz pri páde a chvíľu po prevoze do nemocnice zomrel. Neskôr sa ukázalo, že dopoval.

ZOH Innsbruck 1964 - Krátko pred zahájením súťaží pri tréningu zahynuli austrálsky zjazdár Ross Milne a britský sánkar poľského pôvodu Kazimierz Kay Skrzypecki.

ZOH Albertville 1992 - V príprave na preteky v ukážke rýchlostného lyžovania sa zabil Švajčiar Nicolas Bochatay, ktorý v plnej rýchlosti narazil do snežného skútru.

ZOH Vancouver 2010 - Gruzínsky sánkar Nodar Kumaritašvili podľahol zraneniam, ktoré utrpel pri nehode na olympijskej dráhe vo Whistleri.

(čtk)

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Gruzínsky sánkar skonal po ťažkom páde