SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 7.08

Kuzminová získala zlatú olympijskú medailu

Slovensko sa dočkalo prvej zlatej medaily zo zimnej olympiády v ére samostatnosti. Biatlonistka Anastasia Kuzminová vyhrala preteky na 7,5 km.

Anastasia Kuzminová získala pre Slovensko historicky prvú zlatú medailu na zimnej olympiáde.Anastasia Kuzminová získala pre Slovensko historicky prvú zlatú medailu na zimnej olympiáde. (Zdroj: sita)

Historicky prvé zlato zo zimnej olympiády zabezpečila Slovensku rodáčka z ruského Ťumeňu.

BRATISLAVA. Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová sa stala olympijskou víťazkou. V šprinte na 7,5 km finišovala vo Whistleri úžasným spôsobom, od druhej Nemky Magdaleny Neunerovej ju delilo 1,5 sekundy a od bronzovej Francúzky Marie Dorinovej 10,9 sekundy.

V olympijskom parku vo Whistleri 25-ročná rodáčka z ruského Ťumenu šokovala biatlonovú verejnosť. Aj keď sa jej dosť verilo, po operácii dvoch zlomených záprstných kostičiek presne na Nový rok predsa len veľa času neuplynulo, aby všetkých okolo seba stopercentne presvedčila.

Napriek krátkosti času na doladenie formy a úplnú rekonvalescenciu sa však obdivuhodne pripravila na deň D, ktorý priniesol slovenskému športu absolútnu zlatú radosť.

V kútiku duše verila

Anastasia Kuzminová v histórii olympijského šprintu sa stala šiestou šampiónkou v poradí, na každých ZOH figurovalo na výslní v tejto disciplíne iné meno.

Po finiši v cieli sa doširoka usmievala, nevediac ešte, či jej čas vystačí ani nie na zlato, ako na medailu.

"Som strašne rada, že sa mi podarilo splniť takýto krásny cieľ, ktorému som v kútiku duše verila, no nahlas príliš nevyslovovala. Po prvom výstrele, ktorý som trošku strhla dole, som sa nevyplašila, ostatné rany som v pohode zvládla."

Aktualizované medailové poradie krajín

Pozrite si, ako je na tom Slovensko

"Bežalo sa mi výborne, lyže som mala perfektne pripravené. Ani nervozitu som necítila, úplne zo mňa spadla asi polhodinu pred štartom."

Ako sa odvíjal zlatý šprint u Anastasii Kuzminovej, vie najlepšie jej osobný tréner a prezident zväzu Juraj Sanitra.

Je úžasný bojovník

"Od 31. decembra bojuje s vážnym zranením, operácia sa však na Nový rok podarila, aj s výbornou rehabilitáciou. Nasťa je úžasný bojovník, od operácie uplynulo šesť týždňov, každý deň sa ruke venovala a dostala sa do úžasnej formy. Nesmieme zabúdať, že ruka nie je zahojená, kostičky držia titanové platničky, no ona si z nich nič nerobila."

32.jpg

Foto - TASR

Podľa Juraja Sanitru to bol fantastický výkon. "Úžasne sa koncentrovala. Dosť sme váhali, či ju máme nasadiť do prvej, alebo druhej skupiny na štarte. Podaril sa nám taktický variant, počas pretekov začalo pršať, sneh sa spomalil a znevýhodnil štartujúce s vysokými číslami."

"Bola to fantázia, Nasťa na strelnici zastrieľala úžasne, napriek tej jednej prvej tesnej rane. V našom žargóne ju dala podľa hodinového ciferníka dole na šestku, ďalšie rany však zvládla obdivuhodne, tie stojkové dokonale rovno do stredu."

Bodovala aj ďalšia Slovenka Janka Gereková. Ani ona sa nevyhla chybe na prvej streľbe, kde netrafila štvrtý terč, na stojke si pridala ešte ďalšie dva trestné okruhy, ale nakoniec z toho bolo 40. teda posledná bodovaná priečka. Martina Halinárová vybehla na prvý z troch 2,5 km okruhov nezvyčajne rýchlo.

Rovnako ako Kuzminová netrafila v ľahu hneď prvý terč, na druhej streľbe jej ušiel tretí výstrel a nakoniec sa s dvoma trestnými okruhmi zaradila až na 54. miesto. Kvalifikovala sa tak do utorkových stíhacích pretekov. Ľubomíra Kalinová sa mohla pochváliť iba päťdesiatpercentnou streleckou úspešnosťou a v 88-člennom štartovom poli klasifikovali ju až na 81. pozícii.

Receptom tréning, tréning a tréning

Rodená Ruska, ktorú vylúčili z reprezentácie po tom, ako otehotnela a vydala sa za izraelského reprezentanta v behu na lyžiach so slovenským pasom Daniela Kuzmina, nepatrila pred pretekmi medzi TOP-favoritky.

"Môj recept na úspech? Je to veľmi jednoduché: Tréning, tréning a tréning," zareagovala Kuzminová na otázku, čomu vďačí za tento úspech.

Dvadsaťpäťročná bývalá dvojnásobná juniorská majsterka sveta pritom mohla prísť o účasť na ZOH. Presne šesť týždňov pred prvými pretekmi vo Whistleri si na sústredení v rakúskom Obertilliachu zlomila zápästné kostičky na ľavej ruke a musela prerušiť prípravu.

"Teraz je už ruka úplne v poriadku," spokojne pokračovala Anastasia Kuzminová.

b.jpg

Foto - AP

Športovcom sa vraj pred úspechom zvykne snívať o medaile. "Mne sa snívalo o mojom synovi Jelisejovi, ktorý musel ostať doma v Banskej Bystrici so starými rodičmi. Sľúbila som mu, že mu pošlem bozk cez televíznu obrazovku. Nezabudla som na to a hneď po prejazde cieľom som očami hľadala kameru," dodala nečakaná olympijská víťazka.

Jej mladší brat Anton Šipulin je členom ruskej reprezentácie. "Nie, nebol v cieli, a preto mi nemohol zablahoželať. V nedeľu ho čakajú rýchlostné preteky, pripravuje sa na svoj prvý štart na olympiáde," uzavrela Anastasia Kuzminová.

Anastasia Kuzminová: "Je to neuveriteľný pocit. Ani neviem, čo práve povedať. Tá prvá rana ma veľmi povzbudila, potom som bola viac pozorná. Som veľmi šťastná, že pretekám za Slovensko, bolo to správne rozhodnutie. Po zranení som si viac oddýchla, príprava bola výborná a potvrdilo sa to. Počas hymny som si spomenula na moje začiatky, keď ma rodičia prvýkrát postavili na bežky, či keď som prvýkrát zobrala do rúk pušku. V ďalších pretekoch ma čaká veľký tlak, budem sa s ním musieť vyrovnať."

Juraj Sanitra: "Som rád, že to konečne vyšlo. Trochu som sa obával tlaku médií, ale Nasťa je elitná pretekárka a všetkým to dokázala. Trate sme mali naštudované dokonalo a nič sme nevynechali."

Daniel Kuzmin: "Som šťastný. Bežecky išla Nasťa skvelo, vyšlo to na sto percent. Sme šťastní, že nás Slovensko podporilo a mohli sme mu to vrátiť. Ďakujeme."

Martina Moravcová (plavkyňa, dvojnásobná strieborná olympijská medailistka): "Je to super. Naozaj bomba, že sa jej to podarilo! Trošku ma teraz mrzí, že som nemala možnosť osobne sa s Nasťou zoznámiť na vyhlasovaní ankety Športovec roka 2009, keďže ona vtedy mala preteky."

"Všetci sme, samozrejme, vnímali, že patrí do širšieho okruhu ašpirantiek na medaily a vkladali sme do nej určité nádeje, ale pre zranenie nemala ideálny záver prípravy a nepatrila k tým najhorúcejším adeptkám na zlato. Ukázalo sa však, že aj o tomto bývajú olympijské hry: všeličo sa môže stať. Určite je obdivuhodným sprievodným momentom, že sa dokázala takýmto spôsobom presadiť po materstve."

"Ak o tom však narýchlo uvažujem, v biatlone to nie je až také neobvyklé, dokonca aj my predsa máme v tíme tiež Martinu Halinárovú, takisto už mamičku. Vo vytrvalostných odvetviach väčšinou najlepšie výkony prichádzajú s vekom a materstvo k tomu asi prispieva."

Vedenie výpravy prežívalo neopísateľné pocity

Zisk zlatej medaily biatlonistky Anastasie Kuzminovej na ZOH 2010 vo Whistleri prijalo s veľkým nadšením aj vedenie slovenskej výpravy. Ako pre agentúru SITA prezradil jej šéf Igor Nemeček, v hľadisku sa počas rýchlostných pretekov žien na 7,5 km objavili všetci pracovníci vysunutého pracoviska vo Whistleri.

"V hľadisku boli všetci ľudia, ktorí tu pôsobia. Povzbudzovali sme všetky naše pretekárky. Po prvej menej úspešnej streľbe sme boli v napätí, ale keď sme videli všetky presné zásahy na druhej streľbe, bolo to pre nás určité uvoľnenie."

kuzmina_ctk.jpg

Foto - AP

"Verili sme, že z toho bude nejaká medaila. Bolo nám už jedno, aká to bude, len aby to nejaká medaila bola. Keď sme videli, ako Anastasia fantasticky bežala, bolo jasné, že musí byť na stupňoch víťazov. A keď jej konkurentky postupne prichádzali do cieľa a boli až za ňou, prežívali sme všetci pocity šťastia," povedal pre agentúru SITA I. Nemeček a pokračoval:

"Sme radi, že sa to podarilo hneď v prvý deň hier. Štart v sobotu trinásteho o trinásť desať nám priniesol prvú zlatú medailu na zimných olympijských hrách. Je to neopísateľná radosť, na toto sme čakali od roku 1993."

Nemeček spolu s ďalšími členmi whistlerskej úradovne bezprostredne po úspešných pretekoch a zisku zlatej medaily Anastasie Kuzminovej stihol zablahoželať realizačnému tímu úspešnej 25-ročnej biatlonistky.

"Hneď po pretekoch sme boli gratulovať technickému personálu aj trénerom k výbornému výsledku. Anastasia mala povinnosti v novinárskej mixzóne, na tlačovej konferencii a následne absolvovala ešte dopingovú kontrolu."

"Budeme s ňou až po večernom slávnostnom odovzdávaní medailí po 19.00 h miestneho času. Na oslavu je pripravené šampanské, aj keď pochybujem, že Kuzminová si dá aspoň kvapku alkoholu," prezradil Igor Nemeček.

Výsledky - rýchlostné preteky žien na 7,5 km
1. Anastasia Kuzminová (SR) 19:55,6 min (1 trestný okruh), 2. Magdalena Neunerová (Nem.) +1,5 s (1), 3. Marie Dorinová (Fr.) +10,9 (0), 4. Anna Bulyginová (Rus.) +12,1 (0), 5. Jelena Chrustalevová (Rus.) +24,8 (0), 6. Marie Laura Brunetová (Fr.) +27,7 (0), 7. Oľga Zajcevová (Rus.) +27,8 (0), 8. Darja Domračevová (Bielorus.) +31,8 (0), 9. Teja Gregorinová (Slovin.) +33,6 (0), 10. Ann Kristin Aafedt Flatlandová (Nór.) +34,1 (1), ... 40. Janka Gereková +1:58,4 (3), 54. Martina Halinárová +2:23,4 (2), 81. Ľubomíra Kalinová (všetky SR) +3:51,6 (5)
Profil olympijskej víťazky v biatlone Anastasii Kuzminovej

narodená: 28. augusta 1984 v Ťumeni (Rus.)

výška a váha: 180 cm, 67 kg

klub: Klub biatlonu Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica

rodinný stav: vydatá, syn Jelisej (2,5 roka)

doterajšie ZOH: žiadne

hlavné športové výsledky: za Rusko 2002 MSJ/Ridanna: stíhačka 10+7,5 km 5., 7,5 km 8., 12,5 km 20., 4x6 km 2., 2003 MSJ/Koscielisko: stíhačka 10+7,5 km 2., 12,5 km 2., 7,5 km 17., 4x6 km 1., 2004 MSJ/Haute-Maurienne: stíhačka 10+7,5 km 6., 7,5 km 14., 12,5 km 24., 4x6 km 2., 2005 MSJ/Kontiolahti: 7,5 km 3., stíhačka 10+7,5 km 4., 12,5 km 5., 4x6 km 1., za Slovensko 7., stíhačka 10+7,5 km 17., 15 km 29., ME/Ufa: 7,5 km 1., stíhačka 10+7,5 km 1., SP celkove 30., 2009/10 najlepšie výsledky v SP: Hochfilzen, stíhačka 10+7,5 km 5., Pokljuka, 15 km 3.

zaujímavosti: Pôvodom je Ruska, za svoju rodnú vlasť súťažila pod dievčenským menom Šipulinová. Po štyroch štartoch a zisku šiestich medailí na juniorských majstrovstvách sveta reprezentovala Rusko aj na niektorých pretekoch Svetového pohára 2005/06, ale už na žiadnom vrcholnom podujatí žien.

Na Slovensko prišla za manželom Danielom (zobrali sa v apríli 2007), s ktorým majú malého synčeka Jeliseja. Daniel Kuzmin žije dlho na Slovensku (v Banskej Bystrici), aj keď v behu na lyžiach reprezentuje Izrael (štartoval aj na MS 2009 v Liberci). Zároveň trénuje Nasťu, ktorá sa na Slovensko presťahovala v decembri 2007.

V ruskej reprezentácii by počas tréningových kempov nemohla mať syna pri sebe, preto požiadala o slovenské občianstvo. Veľmi rýchlo si zvykla na nový domov, naučila sa aj dobre po slovensky a do ženskej biatlonovej reprezentácie vdýchla po príchode pred sezónou 2008/09 nový život. Hneď sa rýchlo presadila.

Ako druhá slovenská reprezentantka v histórii získala medailu z majstrovstiev sveta (v Pjongčangu v pretekoch na 12,5 km s hromadným štartom), krátko nato získala v Ufe dva tituly majsterky Európy do 26 rokov. Na začiatku olympijskej sezóny sa narušila jej spolupráca so ženským reprezentačným trénerom Milanom Gašperčíkom.

S jej manželom začal v októbri ako strelecký tréner spolupracovať prezident Slovenského zväzu biatlonu Juraj Sanitra, ktorý je spojený s veľkými úspechmi slovenského biatlonu v minulosti. Na Silvestra 2009 si pri tréningovom páde zlomila dve záprstné kostičky v ľavej ruke Nasťa absolvovala právnický inštitút v ruskom Ťumeni.

Slovenskí olympijskí víťazi (od roku 1993)

Pavol Hochschorner (vodný slalom) 3

Peter Hochschorner (vodný slalom) 3

Michal Martikán (vodný slalom) 2

Elena Kaliská (vodný slalom) 2

Anastasia Kuzminová (biatlon) 1

Terajší šéf ruského zväzu by Kuzminovú Slovákom nepustil

Biatlonistka narodená v Rusku získala v sobotu zlato v rýchlostných pretekoch žien na 7,5 km na ZOH v kanadskom Vancouveri. "

Zborná" však nemá radosť, ba škrípe zubami: nad nevďačnou štvrtou priečkou svojej najlepšej reprezentantky vo výsledkovej listine Anny Bulyginovej, ale aj nad tým, že Anastasia Kuzminová vybojovala senzačný triumf pre krajinu, ktorá ju prichýlila.

"Ruské zlato Slovensku," znie povzdych hneď v titulku portálu Gazeta. Autor Dmitrij Tichonov pripomína, že dievčenské meno Naste pred vydajom za na Slovensku žijúceho izraelského reprezentanta v behu na lyžiach Daniela Kuzmina bolo Šipulinová a základ tohto priezviska predsa stále figuruje v biatlonových štartových listinách. Kuzminovej brat Anton sa totiž predstaví v nedeľňajšom šprinte mužov.

Výkonný riaditeľ Ruského biatlonového zväzu (SBR) Sergej Kuščenko si umyl ruky a prihrial polievku. Pre Sportbox povedal:

"S odchodom Kuzminovej nemám nič spoločné. Udial sa pred mojou érou. Ja by som nič také nedovolil." K samotným pretekom uviedol:

Z nášho pohľadu sa dnes nestalo nič až také hrozné. Máme solídnu pozíciu pred stíhacou jazdou. Neviem, čo bolo s traťou pre pretekárky z druhej časti štartovej listiny. Subjektívne totiž nereferovali o žiadnych ťažkostiach, ale časy napospol ukazujú, že nastala zmena podmienok. Sme však spokojní so streleckou formou našich zástupkýň."

Ohlasy ruských médií

Komsomoľskaja pravda: "Rusko darovalo zlatú medailu Slovensku. Športovkyňa z Ťumenu Kuzminová sa nedočkala pozvánky do ruskej reprezentácie, získala slovenský pas a teraz aj najcennejší kov."

Gazeta: "Ruské zlato Slovensku."

Infox: "ExRuska si vybojovala zlato.
SITA

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 8. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 1. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 7. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 8. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 9. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 10. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 16 787
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 732
 3. Aká je chémia vôní 12 245
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 740
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 629
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 193
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 686
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 444
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 960
 10. Bývanie v meste predlžuje život 7 737
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Cynická obluda

Premenlivá hnusoba

Igor Matovič tvrdí, že do roztrhania tela bojuje s hnusobou a všetko podriaďuje snahe poraziť ju.

Premiér obchádza ministerstvo, Gröhling by mohol Matovičov plán blokovať

Do Vianoc by mali otvoriť aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Lídri strán po rokovaní u prezidentky.

Minúta po minúte: Vláda bude mimoriadne rokovať o školách

PCR testy na Slovensku odhalili už viac ako 111-tisíc nakazených.

Testovanie na nový koronavírus.
Prokurátor Maroš Žilinka.