V stope sa čaká vláda Kowalczykovej a Northuga

TASR|14. feb 2010 o 13:48

Najtradičnejší zimný šport s dvanástimi medailovými podujatiami beh na lyžiach sa rozprestiera od tretieho súťažného dňa až po ten záverečný.

Whistler.

Odštartuje pretekmi na 10 km žien a 15 km mužov voľne a kráľovskou disciplínou, behom mužov na 50 km klasickou technikou sa zavŕši celý program zimnej olympiády v horskom stredisku Whistler. Medailisti maratónu dostanú odmenu počas záverečného ceremoniálu na štadióne BC Place.

V porovnaní s predchádzajúcimi hrami nedošlo k žiadnym zmenám v programe, na rad prišla akurát pravidelná rotácia techník v jednotlivých disciplínach a prišlo k poprehadzovaniu ich poradia. V samostatnej ére Slováci ešte nikdy v olympijskej bielej stope nechýbali a doposiaľ všetky štarty si odkrútil Ivan Bátory atakujúci rekord sánkarky Márie Jasenčákovej s piatimi absolvovanými olympiádami.

Najlepšími výsledkami sú tri ôsme priečky - o jedno sa na korčuliarskej pätnástke v Lillehammeri postarala Alžbeta Havrančíková, ďalšie dve vzišli z turínskych hier. V Pragelate ho najskôr v skiatlone dosiahol Martin Bajčičák a v šprinte dvojíc to zopakoval s Bátorym. Celkovo je však najúspešnejšou Slovenkou Gabriela Svobodová-Sekajová, ktorá bola v roku 1984 v Sarajeve členkou striebornej štafety Československa.

Nádeje na bodované umiestenie stelesňuje predovšetkým špičková šprintérka Alena Procházková, ktorá práve vo Whistleri vyhrala vlani preteky Svetového pohára, tie boli pre organizátorov olympijskou generálkou.

Každá disciplína by vo Vancouveri mala mať slovenské zastúpenie minimálne v jednom pohlaví, okrem Procházkovej ženského šprintu, sa na dobrý výsledok hotuje aj Bajčičák, ktorý má v programe tri obľúbené súťaže - korčuliarsku pätnástku, v ktorej v roku 2005 vyhral preteky Svetového pohára, skiatlon, v ktorom bol v Turíne ôsmy a aj záverečný maratón, v ktorom pod piatimi kruhmi po prvý raz prekvapil v Salt Lake City dvanástou priečkou.

"Do súťaží pôjdem s ambíciami podať maximum a vydať zo seba všetko, tak, aby som bol spokojný," dupľoval Bajčičák a pokračoval: "V súčasnosti sa pohybujem medzi desiatym a dvadsiatym miestom a myslím si, že momentálne na to aj mám. Vždy však treba rátať aj s prekvapením, či sklamaním, takže presnejšie sa to nedá povedať."

Na prvých ZOH so samostatnou slovenskou výpravou v Lillehammeri ešte nedostal šancu, no potom už Bajčičák na žiadnych zimných hrách nechýbal.

"Každá olympiáda bola zatiaľ špecifická. Zatiaľ najväčšie tlaky na mňa boli pred štyrmi rokmi v Turíne, lebo rok predtým som na moje pomery hviezdil vo Svetovom pohári. V Salt Lake City som prekvapil 12. miestom na 50 km klasicky, čo bol pre mňa prvý lepší výsledok. Nagano bola pre zmenu moja prvá olympiáda, bol som mladý a skončil som na 28. mieste, čo tiež nebolo zlým výsledok. Každá bola naozaj doteraz niečím iná a verím, že aj táto vo Vancouveri bude iná a prinesiem si odtiaľ nové zážitky."

Pred prvým štartom ho povzbudzujú emaily i esemesky od svojich blízkych. "Doma mi budú držať palce všetci, nielen rodičia, rodina a priateľka, ale aj kamaráti, ktorí mi už niekoľko týždňov vypisujú. Myslím si, že všetci Slováci chcú vidieť svojich športovcov vpredu a dúfam, že aj napriek tomu, že sa nájdu aj takí, čo neprajú, väčšina nám bude fandiť," veril. Po prvý raz od olympiády v Nagane pobežia Slováci aj štafety.

Beh na lyžiach má svoje korene podľa jaskynných nástenných malieb objavených v minulom storočí v Rusku už vyše 6000 rokov. Od roku 1500 sú bežky súčasťou výbavy švédskej armády a do roku 1767 sa datujú prvé vojenské preteky v Nórsku.

Bežecké lyžovanie bolo prirodzenou súčasťou premiérovej zimnej olympiády v Chamonix (1924), kde sa pretekalo na 18 a 50 km trati. Od ZOH 1952 v Oslo bojujú o medaily aj ženy a od Calgary v roku 1988 sa medailové disciplíny delia podľa techniky na voľné a klasické.

Za štyri roky sa v bežeckom svete toho veľa udialo - kariéru ukončilo niekoľko veľkých mien na čele s českou olympijskou víťazkou Kateřinou Neumannovou. Dvojnásobná šampiónka z Pragelata Estónka Kristina Šmigunová sa len v tejto sezóne vrátila po sobáši (pribudlo jej priezvisko Vähiová) a materskej dovolenke, no sotva možno očakávať jej útok na "pľacky".

Mohutná ofenzíva na vancouverské medailové sady sa očakáva najmä od nórskej výpravy, ktorá pred štyrmi rokmi v úlohe veľmoci zlyhala a musela sa zaobísť bez zlata. Rehabilitovať by sa mala predovšetkým Marit Björgenová, ktorá mala v Turíne zlatá žať jedno za druhým, no jediné striebro bolo nakoniec pre ňu fiaskom osobných ambícií.

Proti bude predovšetkým poľský stroj na medaily Justyna Kowalczyková, Slovinka Petra Majdičová, či trojnásobná majsterka sveta z Liberca Fínka Aino Kaisa Saarinenová. Mužský program sa pokojne môže premeniť na šou jediného muža - Nóra Pettera Northuga, v šprintoch sa očakáva predovšetkým odpor Švéda Emila Jönssona, v dlhých behoch môže uspieť Čech Lukáš Bauer, či ďalší Northugovi protivníci uspieť len v prípade, že sa Northuga zbavia pred posledným kilometrom.