Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 7. 44

Hokejistky prehrali so Švédskom

Slovenské hokejistky prehrali aj vo svojom druhom zápase. Strieborným olympijským medailistkám z Turína 2006 podľahli 2:6. Tie si spoločne s Kanadou zaistili postup do semifinále hokejového turnaja.

Slovenky bojovali, na švédskeho ašpiranta na medailu to ale nestačilo.Slovenky bojovali, na švédskeho ašpiranta na medailu to ale nestačilo. (Zdroj: tasr)

Hokejistky pridali, zanechali sympatický dojem

VANCOUVER. Hlas Miroslava Karafiáta bolo počuť asi aj v poslednej rade haly UBC Thunderbird Arena. Slovenské hokejistky dlho držali krok so Švédskom, strieborným tímom z poslednej olympiády.

Ešte v polovici zápasu prehrávali len o gól. Hlavne vďaka brankárke Zuzane Tomčíkovej. Len v prvej polovici zápasu na ňu mierilo 20 striel. Celkovo až 48. Slovenský tím prehral 2:6. Po debakli od Kanady 0:18 zanechali Slovenky sympatický dojem.

„Po prvej tretine to veľmi žilo, chceli sme v druhej tretine pridať. Mohlo to byť lepšie. Položili nás vylúčenia, potom sme dostali zbytočné góly, trochu sme z toto sklamané. Mali sme na viac," hovorila kapitánka Iveta Karafiátová.

„Verili sme si viac ako proti Kanade. Chceli sme uhrať dobrý výsledok, po prvej tretine to ešte platilo v prvej tretine, ale potom sme si ho prehrali vylúčeniami," povedala strelkyňa gólu Anna Džurňáková.

Švédky však boli počas zápasu hokejovejšie, rýchlo sa vedeli dostať k puku, v obrane boli takmer bezchybné a využívali presilovky. V poslednej tretine už hrali uvoľnene a skóre poľahky zvýšili.

Naopak slovenský tím nevyužil ani 50-sekundovú výhodu o dve hráčky. Vďaka víťazstvu je isté, že spolu s Kanadou postúpili do semifinále. Slovenky budú hrať o konečné umiestnenie.

Tréner Miroslav Karafiát bol spokojný na sedemdesiat percent. „S tímom, ktorý bude hrať o medailu, sme absolvovali dobrý duel. V porovnaní s prvým zápasom bola spokojnosť s dvomi formáciami a samozrejme s brankárkou. Tá pochytala, čo sa dalo. Ale ak chceme dosiahnuť lepší výsledok, musí zabrať celý tím."

Bez vylúčení mohol byť zápas napínavejší. „Nehovorím, že by sme vyhrali. O gól, o dva boli Švédky lepšie. Ale kto vie, možno by motyka vystrelia."

O prekvapenie sa môžu hokejistky pokúsiť v poslednom zápase skupiny proti Švajčiarsku.

To má rovnako dve prehry. Vo svete ale patrí medzi osmičku. Dlhé roky hrá v elitnej kategórii majstrovstiev sveta. Na jeseň vo dvoch prípravných zápasoch so Švajčiarskom prehralo Slovensko 2:5 a 1:5.

Čo treba na víťazstvo v poslednom zápase skupiny? „Hrať disciplinovane, bez vylúčení. Musia pridať v pohybe a hokejkou pracovať iba na ľade, nehákovať zbytočne. Lebo aj Švajčiarky majú kvalitu a vedia dobre odohrať presilovky. My ich nemáme tak dobre rozohraté. Tam je viac nervozity. Na tom musíme popracovať. Všetky hráčky musia zabrať," dodal Karafiát.

Z Vancouvru redaktor SME Miloslav Šebela

Brankárka Zuzana Tomčíková opäť predviedla výborný výkon, výrazný kvalitatívny rozdiel medzi Slovenkami a švédskym favoritom ale pomohli bojovnosťou skresať aj hráčky "v poli".

Tím trénera Miroslava Karafiáta sa dočkal aj premiérových gólov na turnaji. Džurňáková vyrovnávala v 10. minúte na 1:1, Čupková zasa v 14. na 2:2.

To však bolo, čo sa bodových nádejí Slovenska týka všetko, za stavu 2:4 síce prišla výhoda presilovej hry o dve hráčky, resp. gólová strela, ktorú zastavila žrď, napokon ale rozhodla výrazná efektivita súpera v hre piatich proti štyrom, ktorý počas nej trikrát skóroval.

A práve tri presné zásahy idú na vrub najlepšej hráčke stretnutia Pernille Winbergovej.

Posledný duel A-skupiny postaví vo štvrtok skoro ráno o 4.00 hod SEČ proti Slovenkám, ktoré si zahrajú o konečné 5.-8. miesto, Švajčiarsko. Bude to súboj o 3. priečku v tabuľke našej skupiny.

Z našej skupiny sú už istými postupujúcimi do semifinále Kanada a Švédsko.

A-skupina:
Švédsko - Slovensko 6:2 (3:2, 1:0, 2:0)

Góly: 6. Winbergová (Holmlová, Holstová), 13. Rundqvistová (Eliassonová, Holmlová), 17. Asserholtová (Myrenová, Ostbergová), 30. Winbergová (Anderssonová), 47. Holmlová (Holstová, G. Anderssonová), 54. Winbergová (Nordinová) - 10. Džurňáková (Babónyová, Herichová), 14. Čupková (Kapustová, Čulíková)

Rozhodovali: Hoveová (Nór.) - Arazimová (ČR), Megová (USA), vylúčené: 5:8, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, divákov.

Švédsko: Grahnová - E. Anderssonová, G. Anderssonová, Eliassonová, Nordinová, Nevalainenová, Asserholtová Myrenová, Enströmová, Ostbergová Holmlová, Holstová, Winbergová Timglasová, Jordanssonová, Roothová Udenová Johanssonová, Thunströmová, Rundqvistová

SR: Tomčíková Karafiátová, Babiaková, Matejová, Raková, Országhová, Brémová - Čupková, Čulíková, Kapustová - Jurčová, Pravlíková, Veličková - Herichová, Babonyová, Džurňáková

Tabuľka A-skupiny:

1. Kanada 2 2 0 0 0 28:1 6
2. Švédsko 2 2 0 0 0 9:2 6
3. Švajčiarsko 2 0 0 0 2 1:13 0
4. SLOVENSKO 2 0 0 0 2 2:24 0

Švédky mali v úvode zápasu tlak a niekoľkými strelami preverili slovenskú brankárku Tomčíkovú. Tá úvodným streleckým pokusom odolala a v 4. minúte si poradila aj s blafákom Osbergovej, ktorá sa dostala do samostatného úniku po zlom striedaní Sloveniek.

Tomčíková však kapitulovala pri oslabení v 6. minúte, keď za jej chrbát dopravila puk Windbergová. Slovenky inkasovaný gól nepoložil, naopak s favorizovaným súperom dokázali vyrovnať tempo. Ich snaha priniesla ovocie v 10. minúte, keď sa zblízka presadila Džurňáková a zverenky trénera Miroslava Karafiáta sa radovali z prvého gólu na zimných olympijských hrách.

Tento stav však vydržal iba tri minúty. Švédky hrali opäť presilovku, Tomčíková si so strelou Eliassonovej ešte poradila, no puk dorazila zo vzduchu Rundqvistová. Aj na tento zásah dokázali Slovenky rýchlo odpovedať, keď Kapustová našla pred bránkou Čupkovú a tá poslala puk ponad betón Grahnovej do siete. Švédky v závere tretiny ešte pritlačili a na 3:2 upravila Asserholtová.

Slovenky hrali oproti zápasu s Kanadou oveľa lepšie, no nechávali sa často vylučovať a nevyhli sa chybám v obrane. V 26. minúte mali ich súperky výhodu dvojnásobnej presilovky, no Slovenky veľký tlak ustáli, pričom sa niekoľkými výbornými zákrokmi prezentovala Tomčíková. O štyri minúty neskôr dôrazná Winbergová vybojovala puk pri mantinely a z veľkého uhla zvýšila už na 4:2.

V 47. minúte predviedli Švédky krásnu presilovkovú akciu a bolo už 5:2, keď sa puk po G. Anderssonovej a Holstovej dostal až k Holmlovej a tá ho doklepla za bezmocnú Tomčíkovú. Švédky v záverečnej tretine už jasne dominovali a Slovenkám, ktorým postupne ubúdali fyzické sily už nič nedovolili. V závere upravila na 6:2 Winbergová.

Po zápase:

Anna Džurňáková (útočníčka a autorka historicky prvého gólu Sloveniek na ZOH): "Vedeli sme, že proti Švédkam to nebude jednoduché, veď patria medzi štyri najlepšie tímy na svete. Verili sme si však určite viac ako proti Kanade a myslím si, že to bolo vidieť aj na ľade. Do zápasu sme išli s tým, že ak zdoláme Švédsko, ešte môžeme postúpiť. Chceli sme vyhrať, no nevyšlo to. Myslím si však, že sme sa držali statočne a nebyť tých vylúčení, mohlo to dopadnúť oveľa lepšie. Teší ma, že som prvá hráčka, ktorej sa podarilo skórovať za Slovensko na olympijských hrách, no bolo by to oveľa krajšie, ak by sme uhrali aspoň jeden bodík."

Kanada do semifinále. Švajčiarsko odchádza s výpraskom 1:10

V úvodnom pondelňajšom zápase základnej A-skupiny ženského olympijského hokejového turnaja zvíťazili domáce Kanaďanky nad Švajčiarkami vysoko 10:1.

Na rozdiel od úvodného duelu so Slovenskom sa hráčky "javorového listu" gólovo rozbiehali pomalšie, no napokon v treťom dejstve dosiahli desiatku a stali sa prvými semifinalistkami ženského turnaja. O desať gólov Kanady sa postaralo deväť hráčov, iba Agostová prekonala brankárku Schellingovú dvakrát.

V pondelok je na programe ešte jeden duel A-skupiny, v ktorom o 19.00 h miestneho času (už 4.00 h SEČ) nastúpia Slovenky proti Švédkam.

A-skupina:
Švajčiarsko - Kanada 1:10 (0:2, 1:3, 0:5)

Góly: 40. Leimgruberová (Lehmannová, Martyová) - 7. Appsová (Kingsburyová, Piperová), 15. Vaillancourtová (Johnstonová), 23. Piperová (Wickenheiserová), 29. Agostová (Wardová, Ouellettová), 32. Agostová (Ouellettová, Heffordová), 41. Heffordová (Wickenheiserová), 50. Wardová, 50. Poulinová, 51. Johnstonová (Vaillancourtová, Kellarová), 52. Wickenheiserová (Piperová, Appsová).

Vylúčené: 4:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Hertrichová (Nem.) - Majapurová (Fín.), Rolstadová (USA), 5413 divákov

Karafiát: Spokojný som na 70 percent

Nováčik pod piatimi kruhmi, ktorý zatiaľ nikdy neštartoval medzi svetovou elitou, sa proti "trom korunkám" vytiahol a ukázal, že vie hrať hokej.

Slovenky boli najmä v prvej tretine aktuálne štvrtému tímu na svete vyrovnaným sparingpartnerom a dvakrát dokázali vyrovnať. V ďalšom priebehu síce už na severanky nestačili, pomáhali si faulami, za čo ich súper nekompromisne trestal, no fanúšikovia v UBC Thunderbird Arene ich po záverečnom klaksóne odmenili obrovským potleskom a skandovaním "Slovensko, Slovensko."

"Sú sympatické, pekne oblečené, asi je to najkrajšie družstvo na turnaji. Vytlieskanie po prvom dueli s Kanadou však bolo viac-menej zdvorilostné, aby sme úplne neodpadli a nešli do kolien. Dnes sme už fanúšikov asi pozitívne prekvapili. Možno čakali, že dostaneme desať a pôjdeme späť so sklopenými ušami. Dievčatá si ale dali povedať, teda väčšina. Ak chceme dosiahnuť ešte lepší výsledok, musia určite zabrať všetky tri útoky," povedal po stretnutí pre agentúru SITA hlavný kouč slovenskej ženskej reprezentácie Miroslav Karafiát a pokračoval: "Dnes sa aj mladšie dievčatá, ktoré máme v kolektíve, presvedčili, že hrať sa dá aj s takýmto súperom. Svoje kvality opäť potvrdila aj brankárka Zuzka Tomčíková, ktorá vzadu pochytala veľa pukov."

Napriek bojovnému výkonu a obrovskému zlepšeniu oproti duelu s Kanadou nebol kouč SR až tak veľmi spokojný.

"Je to tak na 70 percent. Určite to bolo lepšie ako v prvom zápase, aj keď súper tentoraz nebol až na takej úrovni ako Kanada. Švédsko však tiež patrí medzi špičku a s Fínskom bude pravdepodobne bojovať o bronzové medaily. Sme radi, že nám vyšiel úvod, dali sme na 2:2 a mali sme viacero sľubných momentov. Škoda len, že sme v tomto zápase pykali za nedisciplinovanosť, keďže sme v podstate štyri góly dostali v oslabení. Špičkové tímy majú presilovky perfektne nacvičené. V porovnaní s prvým duelom, po ktorom som bol spokojný s výkonom možno troch hráčok, teraz ich bolo viac, ale stále sme tam mali rezervy, ktoré budeme musieť odstrániť," dodal tréner Slovenska Miroslav Karafiát.