Pri kraskorčuliarskom ľade prepukla psychologická vojna

Jevgenij Pľuščenko.
Jevgenij Pľuščenko. (Autor: SITA)
Sportnet|16. feb 2010 o 18:35

Začala sa spolu s hokejom najsledovanejšia súťaž vancouverskej olympiády, súboj krasokorčuliarov.

Jevgenij Pľuščenko po tréningu hovorí: "Som poverčivý. Do skončenia krátkeho programu nepoviem novinárom ani slovo."

Kanadský vicemajster sveta Patrick Chan sa odsťahoval z olympijskej dediny. "Bol som pod neúnosným tlakom."

Američan Johny Weir naopak ubezpečuje, že ho z bydliska všetkých olympionikov nikto nedostane: Ekologickí aktivisti sa mi vyhrážajú pre môj kožušinový golier."

V utorok začali krasokorčuliari najnabitejšiu a najvyrovnanejšiu súťaž v olympijskej histórii. Najmenej desať z nich ašpiruje na olympijskú medailu. Začala sa psychologická vojna, píše MF Dnes.

Hustá atmosféra

Psychologická vojna na ľade i pri ľade už dávno prebieha. "Keď prišli Američania a Kanaďania začala byť atmosféra hustá," hovorí český krasokorčuliar Michal Březina. "Nevšímajú si, či sa niekto rozcvičuje. Idú rovno po chodbe a vy ich musíte obehnúť. Snažia sa ukázať: My sme čosi viac. Hrajú takú psychologickú vojnu."

Taká, a omnoho tvrdšia a zákernejšia, prebieha medzi rozhodcami. Americký arbiter John Inman poslal e-mail 60 kolegom, v ktorom ich viac-menej vyzval k jednotnému postupu proti Pľuščenkovi a Francúzovi Joubertovi, teda Európanom. "Americká loby pracuje tvrdo," rozčuľuje sa Didier Gaihaguet, šéf francúzskej federácie.

Európania to odskáču

"Američania si zakladajú na tom, že majú vo svojich jazdách viac spojovacích prvkov, a tvrdia, že niektorí Európania to len odskáču," hovorí ďalší český krasokorčuliar Tomáš Verner. "Ale to nie je môj prípad!"

Škandál so zmanipulovanými rozhodcami otriasol na zimnými olympijskými hrami v Salt Lake City. Viedol k novému bodovaciemu systému. "Ukázalo sa, že ani tento nie je úplne spravodlivý a možno ho prekrútiť," priznáva Březina. "Dúfam, že tu sa to nestane. Všetci hovoria, aká má byť olympiáda čistá v dopingovej oblasti, tak nech je čistá aj v rozhodcovskej. Nech nikto nerozhoduje podľa toho, čo mu niekto druhý nadiktuje."

Európania sa akoby pod tlakom zámoria zomkli. Za Vernerom prichádza Brian Joubert a ponúka mu spoločnú prípravu na majstrovstvá sveta.

Rozhodcovia na tréningoch

Ale teraz sme vo Vancouvri, v hale Pacific Coliseum, v ktorej navštevujú tréningy i rozhodcovia, aby si pretekárov mohli zatriediť. "Každý im chce ukázať: Ja na to mám!" rozpráva Březina a vykrúti štvoritý skok. Premýšľa, kam ho zaradí do voľnej jazdy.

Verner už druhý deň po prílete predviedol pred zrakmi rozhodcov kombináciu štvoritého a trojitého skoku ako z veľkej knihy. "Už sa rozskákal," tešila sa jeho trénerka Vlasta Kopřivová. "Ale nesmiem to zakríknuť, som poverčivá."

Verner má na tričku nápis Czech Team. "Len nech rozhodcovia vidia ako Česi skáču."

Potom v šatni klebetí s americkým majstrom sveta Evanom Lysacekom na tému aklimatizácia. Březina sa rozpráva s japonským svetovým rekordérom Daisukom Takahašim. "Hovoríme o autách a dievčatách, nie o krasokorčuľovaní."

To je český, kamarátsky prístup k psychologickej vojne. Spolu s hokejom sa začala najsledovanejšia súťaž olympiády.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Pri kraskorčuliarskom ľade prepukla psychologická vojna