Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 12.32

Vstup do olympijského turnaja Česi zvládli. Slovákov porazili 3:1

Česká hokejová reprezentácia vykročila do olympijského turnaja správnou nohou. V nádhernom stretnutí zdolala skvele hrajúci výber Slovenska 3:1.

(Zdroj: tasr)
V článku si tiež prečítajte, čo píše o zápase redaktor SME
  • Mohlo to byť aj naopak, tvrdí Jágr

VANCOIUVER. Kľúčový podiel na trojbodovej výhre mali brankár Tomáš Vokoun a útočník Jaromír Jágr, ktorý dal gól a o dve minúty nato pripravil ďalší.

Prvý zápas dvoch súperov z elitnej svetovej sedmičky sa hral v strhujúcom tempe. Diváci pri akciách Jágra, Eliáša s Havlátom alebo Gáboríka, Pálffyho a Demitru na druhej strane len obdivne hučali.

Čechom patrila prvá tretina, podarila sa prvá presilovka a v 10. minúte prišiel i prvý gól, keď kapitán Patrik Eliáš tečoval strelu Blaťáka od modrej.

Na konci prvej tretiny sa fanúšikovia strachovali o Jágra. Ten sa po tvrdom náraze Andreja Sekeru bolestivo zvíjal na striedačke, nevyzeralo to s ním dobre.

"Nejde o nič vážne," odkázal iDNES.cz lekár národného tímu Tomáš Vyskočil.

Jeho slová sa potvrdili v závere druhej časti. Tá najprv dlho patrila Slovákom po tom, čo sa žolík v ich zostave Marián Gáborík krásne trafil nad Vokounove rameno. Od tej chvíle súper väčšinou kontroloval hru. Gól ale nedal, fenomén Gáborík trafil len tyčku.

A potom prišiel Jágrov moment. Elitný český útočník najprv premenil samostatný únik strelou medzi nohy, dve minúty nato poslal v presilovke pred bránku puk, ktorý do siete dorazil Tomáš Plekanec.

Jágr: Rozhodujú maličkosti

"Rozhodujú maličkosti. Keby dali Slováci za stavu 1:1 namiesto tyčky gól, asi by to skončilo naopak," povedal Jágr. "Rozdiel medzi výhrou a prehrou môže byť v jedinej šanci."

V tretej časti Slováci divoko útočili, veterán Pálffy zásoboval Gáboríka, ktorý každú chvíľu nebezpečne pálil na Vokounovu bránku. Nebezpečný bol i Marián Hossa, dlhé minúty na ľade trávil tiež Handzuš.

"Rozhodlo to, že sme nepremenili veľké množstvo šancí. Keby sme tie góly dali, bolo by to o niečom inom," povzdychol si Žigmund Pálffy.

Ofenzívne ladený súper prestrieľal v záverečnej tretine český tím hrozivým pomerom12:2, celkovo potom 35:24.

Lenže Vokoun v reprezentačnej bránke ukázal, že si do Vancouveru priviezol z NHL vynikajúcu formu. V tretej tretine s pokojom a istotou pochytal množstvo šancí Slovenska, suverénne tlmil nepríjemné puky.

"Nikto nemohol čakať, že vyhráme o päť gólov. Hrali sme proti výbornému mužstvu," urobil protivníkovi poklonu Tomáš Vokoun.

Brániaci Česi nezmätkovali a nepripustili ani záverečnú power play súpera. "V tretej tretine sme už na ich veľmi dobre organizovanú obranu nenašli recept," uznal tréner slovenského výberu Ján Filc.

Národný tím tak naďalej drží skvelú bilanciu úvodných zápasov - na veľkých turnajoch v nich neprehral už od roku 1994. A Slovensko na olympiáde opäť porazil - rovnako ako v Lillehammeri 1994 a v Turíne 2006.

Ďalší zápas v základnej skupine B čaká zverencov trénera Vladimíra Růžičku v sobotu od 1:30 h SEČ proti Lotyšsku.

Mohlo to byť aj naopak, tvrdí Jágr

Jaromír Jágr je presvedčený, že keby Marián Hossa v druhej tretine miesto tyčky strelil gól, zápas vyhrajú Slováci.

VANCOUVER. Tradičný súper, tradičný výsledok. Slovenský tím prehral na olympiáde s Českom 1:3. „Ale Slováci majú nebezpečný tím. Naozaj ma potešilo, že sme tento zápas vyhrali. Je to veľmi dôležitý vstup do turnaja. Víťazný zápas na úvod hráčov povzbudí," povedal tréner Vladimír Růžička.

Súper ho ničím neprekvapil. „Ani tým Gáboríkom. S tým som rátal, že bude hrať. Toto sú také taktické ťahy. Naopak hernú taktiku mali veľmi dobre pripravenú."

V prvom zápase ho potešili dvaja hráči - Jaromír Jágr a brankár Tomáš Vokoun. Jágr strelil víťazný gól a vytváral šance pre spoluhráčov. „Vokoun je zase v pohode, akej som ho už dlho nevidel chytať."

"Verí si. V zápase nás podržal. Možno takto výborne mu to išlo v závere majstrovstiev sveta v roku 2005, kde sme sa stali majstrami."

Česi ako tím boli kompaktnejší, lepšie sa videli na ľade. Bola medzi nimi súhra. Růžička hráčom zatiaľ vyčítal iba zlé striedanie. „Musíme na tom popracovať. Lebo zlé striedanie a vylúčenia by nás mohli stáť gól v našej sieti."

Medzi silné stránky českého tímu patrí aj dôraz pred bránkou a aktívny prístup. „Vždy keď sme im nechali len trošku priestoru a nekorčuľovali sme, dostali sa do šance. Slováci majú šikovných a rýchlych útočníkov, preto sme im nemohli nechať priestor."

"Takmer sa nám to na začiatku druhej tretiny vypomstilo, keď sme chceli hrať pozične a nekorčuľovali sme naplno od začiatku striedania," povedal kapitán Patrik Eliáš.

Naopak súhra v presilovke patrila medzi ich silné zbrane. A rozhodcovia im dali príležitosť hrať v početnej výhode osemkrát.

Že niektoré rozhodnutia arbitrov boli veľmi prísne, hovorili aj americkí komentátori stanice NBC. Napríklad hákovanie na Mariána Hossu krátko pred Jágrovým víťazným gólom. Slovenský útočník potom nastrelil žŕdku.

„Keby dal Hossa miesto toho gól, skončil by zápas opačným výsledkom. Rozdiel medzi víťazom a porazeným je minimálny. Situácie - šanca nevyužitá, na druhej strane využitá, rozhodujú zápasy," povedal Jaromír Jágr.